Mohlo by vás také zajímat
Jak ovlivní Trumponomika 2.0 vývoj kurzu koruny?
Dominik Rusinko 20. listopadu 2024Donald Trump se vrací do Bílého domu a s ním i obavy o evropskou ekonomiku. Jaké dopady by mohla mít…
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Fialův slib „německých mezd“ by mohl vést k bankrotu Česka
Lukáš Kovanda 18. listopadu 2024Premiér Petr Fiala (ODS) v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že Češi do několika let budou mít mzdy srovnatelné s těmi…
- KOMENTÁŘ
Panika a krize hnacím motorem pro cenu zlata. Ve hře o peníze ale držte emoce na uzdě
Teroristický útok Hamásu proti Izraeli, válka Ruska na Ukrajině nebo pandemie covidu mají v investičním světě něco společného. Podobné negativní a tragické události totiž vyvolávají zářivý růst ceny zlata a způsobují honbu lidí za nákupy drahých kovů. Právě to je však z investičního pohledu špatně, vysvětluje investor Vladimír Brůna.
Racionální investoři si nesmí nechat zastřít mysl potoky krve na frontě, ani panikou na sociálních sítích. O náhlých růstech hodnoty jakékoli komodity nemluvě. Naopak – kupovat by měli, když je cena dole a zájem je malý.
Zlato od začátku současné krvavé války v Izraeli stouplo o více než pět procent. Žlutý kov je obecně vnímán jako zajištění proti geopolitickým nepokojům. A stříbro je na tom podobně, vzrostlo také o téměř pět procent. Růst cen však rozumné investory nechá klidnými.
GRAF: Vývoj ceny zlata
Za poslední 3 roky, v USD za troyskou unci.
Zdroj: tradingeconomics.com
Mám celou řadu ukázek, jak do hry o peníze vstupují emoce a jak moc je to špatně. Když lidi mají strach, koupí cokoliv a za každou cenu. Roste poptávka, a obchodníci si tak můžou zvětšit marže.
Válka na Ukrajině a zlato blízko 2000 dolarů
Když začal válečný konflikt na Ukrajině, volala mi spousta lidí a ptali se, kde nakoupit nejlépe zlato.
Cena zlata v březnu 2022 vzrostla ke dvěma tisícům dolarů za unci a lidi šíleli. Obchodníci si doháněli marže.
Několik lidí se mi podařilo přemluvit, aby byli racionální a nákup rozložili. Přesvědčil jsem je, aby částku, kterou hodlají investovat, rozdělili na tři díly. První třetinu ať zainvestují hned, druhou třetinu za měsíc a třetí třetinu do roka.
Někteří tak udělali. Když se ale situace uklidnila a po měsíci šlo zlato koupit o deset procent levněji, už necítili naléhavost a zlato za nižší cenu už někteří nenakoupili.
Ještě lepší situace byla za půl roku, kdy cena zlata spadla z 2000 dolarů na téměř 1600 dolarů a díky silnější koruně a menším maržím obchodníků šlo zlato koupit o 25 procent levněji. Na to neslyšel už nikdo, lidi necítili strach a naléhavost. A tehdy měli právě nakupovat.
Drahé kovy se přátelí s panikou
Obecně lze říct, že akciím prospívá stabilita ekonomiky. Když ekonomiky rostou, daří se firmám a akciovým trhům. Drahým kovům naopak prospívá panika a strach.
Cena je teď ovlivněna tím, co se děje v Izraeli. Lidi mají strach a snaží se investovat do toho, čemu věří, že je ochrání v časech zlých.
Začátkem října jsem kupoval stříbrnou uncovou minci u seriózního německého obchodníka za v přepočtu za 672 korun. Přikupuju pravidelně jednou za 14 dní a tato cena mi přišla zajímavá, tak jsem udělal trošku větší nákup.
Během několika dní se ale hodnota utrhla z řetězu a teď už stejná mince stojí přes 750 Kč.
Počkat až cena klesne
V pátek 13. října vzrostla cena stříbra na burze o více než čtyři procenta a stříbro uzavíralo na 22,74 dolarů za trojskou unci. Cena zlata v ten den vzrostla o téměř 3,5 procenta na 1933 dolarů za trojskou unci.
A cenu stříbrné mince kromě růstu ceny na burze ještě zvýšilo oslabení koruny. Ale ať počítám, jak počítám, cena fyzické mince vzrostla více, než kde se pohybovala cena kovu v dolarech a než bylo oslabení koruny.
Hned mě kontaktovalo několik mých známých, zda nemají přikoupit. Odpověděl jsem jim na to, že bylo lepší koupit začátkem týdne a ať se dají do pohody, že cena zase klesne.
VÍCE K TÉMATU:
Vztah Čechů k investičním drahým kovům? Do zlata investuje každý šestý
Novodobá „zlatá horečka“? Němci oživují plán na těžbu vzácných kovů na dně Pacifiku
Zlato je jedna z mála investic, která letos vydělává. FED to může ještě zlepšit
Problémy bank v USA a zlatá panika
V březnu letošního roku začaly mít americké banky problémy a cena zlata vylétla z loňské říjnové hodnoty z ceny 1600 dolarů zase ke 2000 dolarům za unci. A opět – panika investorů, telefonáty, e-maily, schůzky. Teď hned investoři potřebovali fyzické zlato. Nebyl velký důvod k panice, zlato opět pokleslo.
Podobná situace jako u zlata je i u stříbra. Zde byla největší panika v roce 2020 v dobách covidu, kdy švýcarské slévárny, kde pracují převážně Italové, byly zavřené a nevyráběly slitky. Tenkrát to bylo opravdové šílenství, že stříbro nebude, anebo bude, ale za desetinásobek.
Kdo byl připravený, dokázal toho využít, odprodal část stříbra a realizoval zisky, aby za rok dokoupil stejné množství stříbra za téměř poloviční cenu.
Kupujte v dobách klidu
A jak nakupovat? Postupně, když v dobách klidných nemá o zlato a stříbro nikdo zájem, koupit více. V dobách, kdy zlato a stříbro vyroste, pak třeba kus odprodat. Lepší ceny se dosáhne na sekundárním trhu, protože z paniky lidí vydělávají hlavně prodejci.
Cena zlata má tendenci mít opačný vztah k úrokovým sazbám. S růstem úrokových sazeb poptávka po zlatě klesá, protože alternativní investice, jako jsou dluhopisy, se stávají atraktivnějšími a přinášejí lepší výnosy.
Ceně zlata přeje panika na trzích. Cena zlata roste, když ceny na akciovém trhu klesají a naopak. Historicky bylo pozorováno, že když je akciový trh nejpesimističtější, zlato funguje velmi dobře. Ale neplatí to vždy a může tam být určité časové zpoždění.
Akcie těží z ekonomického růstu a stability, zatímco zlato těží z ekonomických potíží a krize. Pokud akciový trh klesne, strach je obvykle vysoký, což znamená, že investoři pravděpodobně vyhledávají bezpečný přístav ve zlatě…
Článek, jehož autorem je investor Vladimír Brůna, původně vyšel na serveru HlídacíPes.org.