Mohlo by vás také zajímat
Koruna si ke konci roku připisuje zisky. Vydrží dobrá nálada v roce 2025?
Jan Čermák 17. prosince 2024Česká měna v závěru roku atakuje hranici 25 korun za euro. Bezprostředně po amerických prezidentských volbách na tom přitom byla…
Bitcoin prolomil hranici 100 tisíc dolarů; Babiš zrušil svěřenský fond a královnou Spotify je Taylor Swift aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 6. prosince 2024MPO zadotuje 700 miliony projekty s AI; průměrná mzda vzrostla; ČEZ koupil elektromontážní EL-ENG; Juchelka bude dál v čele KB;…
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
- KOMENTÁŘ
Panuje v Česku bankovní idyla? Češi jsou spokojení, vlastníci také
Dobrý výkon české ekonomiky má vliv i na tuzemské bankovnictví. Díky němu by totiž mohl narůstat objem firemních úvěrů. Na druhou stranu rostoucí úrokové sazby mohou přibrzdit hlad po úvěrech, ale ty zase budou výnosnější. Jak je na tom šestice našich největších bank?
Je Česko země bankám zaslíbená? Zdá se, že ano. Samotné banky vydělávají čím dál více a Češi jako jejich klienti jsou s nimi spokojeni. To druhé prokázaly nedávno zveřejněné výsledky průzkumu agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci (ČBA), která publikovala svůj index CSI (Customer Satisfaction Index).
Podle tohoto indexu dosáhla úroveň spokojenosti 84 bodů ze 100, oproti minulému roku jde o jednobodový nárůst. Celkově je spokojeno 80 procent klientů a o případné změně banky uvažuje jen 30 procent lidí.
„Vysoká důvěra veřejnosti v banky je zásadní předností českého bankovnictví a zavazuje všechny, kdo ji mohou ovlivnit, aby působili k jejímu udržení a dalšímu posílení,“ komentoval výsledky Pavel Štěpánek, výkonný ředitel ČBA.
A spokojenost čiší i z finančních ústavů. Ty letos zažily druhé nejsilnější pololetí v historii svého byznysu po roce 1989. Za prvních šest měsíců roku vydělaly podle předběžných dat ČNB 43 miliard korun.
To se projevilo i u jejich zahraničních vlastníků, když šestice největších tuzemských bank vyplatila svým matkám na dividendách celkem zhruba 31 miliard korun. To je ale meziročně zhruba o čtvrtinu méně a nejméně od roku 2013.
Jak si tedy vedou jednotlivé banky?
ČSOB
Největší bankou na tuzemském trhu dle velikosti bilanční sumy byla na konci roku 2016 ČSOB. Celková aktiva banky se vyšplhala na 1,085 bilionu korun, čímž předběhla Českou spořitelnu o necelých 20 miliard.
V polovině letošního roku to bylo již téměř 1,4 bilionu korun, čímž se spořitelně vzdálila o více než 100 miliard korun. Co se týče klientů, má jich ČSOB zhruba 2,8 milionu, tedy stále druhé místo.
TABULKA: Finanční stav ČSOB
Za rok 2016 (1. pololetí a celý rok), údaje za letošní rok jsou za 1. pololetí, finanční údaje jsou v milionech korun.
Zdroj: ČSOB, Comsense
Objem úvěrů a pohledávek za klienty ČSOB vzrostl o šest procent na 582 miliard korun, objem vkladů klientů se zvýšil o 14 procent na 772 miliard korun především díky růstu na běžných účtech. Výrazný růst úvěrů a pohledávek za bankami byl způsoben vlivem reverzních repo operací s ČNB.
Čisté úrokové výnosy meziročně stouply o tři procenta na 11,35 miliardy korun. Čistý výnos z poplatků a provizí vzrostl o dvě procenta na 3,17 miliardy korun. Díky tomu vzrostly provozní výnosy o 7 procent na 19,2 miliardy korun.
Provozní náklady pak meziročně stouply pouze o procento na 8,1 miliardy korun. Čistý zisk skupiny ČSOB tak v prvním pololetí stoupl meziročně o 12 procent na 9,4 miliardy korun.
Růst podpořila silná výkonnost finančních trhů, jednorázový výnos z vypořádání dřívějšího soudního sporu, vyšší příjmy z poplatků a nižší náklady na riziko. K výsledku ČSOB přispěl také silný růst obchodních objemů, který byl tažen růstem hypoték, firemních a spotřebitelských úvěrů.
Zbytek roku by měl být navíc pro ČSOB, stejně jako pro ostatní banky, pozitivní díky rostoucím sazbám. Celková rentabilita aktiv však mírně klesla vzhledem k výraznému růstu bilanční sumy. Poměrně výrazně také vzrostla finanční páka ČSOB skupiny, respektive zadlužení, vzhledem k mírnému poklesu vlastního kapitálu.
ČSOB patří do mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a zemích střední a východní Evropy.
Česká spořitelna
Největší česká banka, co se počtu klientů týče (na konci 2016 přes 4,7 milionu), má za sebou nepříliš vydařené letošní první pololetí. Čistý úrokový výnos České spořitelně klesl meziročně o 3,4 procenta na 12,3 miliardy korun a čisté výnosy z poplatků a provizí se v souvislosti s klesajícími příjmy z finančních služeb snížily o 3,7 procenta na 4,5 miliardy korun.
Navíc celkové provozní náklady se proti loňskému prvnímu pololetí zvýšily o 2,7 procenta na 9 miliard korun, především kvůli vyšším mzdám. Kvůli poklesu čistých úrokových výnosů a výnosů z poplatků a provizí a zvýšení provozních nákladů klesl meziročně provozní zisk banky o 7,8 procenta na 9,4 miliardy korun.
Meziročně České spořitelně klesl také čistý zisk, a to o 6,9 procenta na 7,7 miliardy korun. S tím souvisí také loňský jednorázový výnos z prodeje akcií společnosti Visa Europe, bez tohoto vlivu by se meziroční čistý zisk zvýšil o 8,3 procenta.
TABULKA: Finanční stav České spořitelny
Za rok 2016 (1. pololetí a celý rok), údaje za letošní rok jsou za 1. pololetí, finanční údaje jsou v milionech korun.
Zdroj: ČS, Comsense
Bilanční suma České spořitelny v prvním pololetí poměrně výrazně rostla o téměř 17 procenta na 1,25 bilionu. Na růst ČSOB to však nestačilo a ČS je tak aktuálně druhou největší bankou na českém trhu.
Úvěry a pohledávky za klienty rostly v prvním pololetí o pět procent na 607 miliard korun. Velmi výrazně rostly hotovostní prostředky spořitelny, a to o 158 miliard korun, především díky jednodenním vkladům u ČNB. Poměrně výrazně rostly spořitelně i klientské vklady, a to především rostoucími vklady od fyzických osob, korporátních klientů a vládních institucí. Vklady bank u České spořitelny vzrostly od konce roku 2016 dokonce o 87 procent.
Co se týče finanční páky, respektive zadluženosti, zaznamenala i Česká spořitelna mírný nárůst kvůli nedostatečnému navyšování vlastního kapitálu. Úroveň finanční páky je však ve srovnání s konkurenční ČSOB na mnohem lepší úrovni. To má za efekt i nižší rentabilitu vlastního kapitálu.
Mateřské skupině české banky, rakouské Erste Group, klesl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 25,8 procenta na 624,7 milionu eur (zhruba 16,2 miliardy korun).
Česká spořitelna vydělala více na obchodování s cizími měnami a deriváty, o deset procent se zvýšil také zisk z obchodních operací. Výrazně k tomu přispělo finanční zajišťování soukromých společností spojené s koncem intervencí ČNB.
Výsledky v příštích měsících také pozitivně ovlivní zvyšování úrokových sazeb ČNB. Navíc chce Česká spořitelna využít své největší klientské základny a největšího počtu poboček a začít prodávat i neživotní pojistky. Na konci příštího roku chce mít kolem stovky specialistů na neživotní pojištění. To je zhruba jeden člověk na každé páté pobočce.
Komerční banka
Komerční bance vzrostl v pololetí vykázaný čistý zisk meziročně o 14 procent na 7,9 miliardy korun. Provozní výnosy klesly o čtyři procenta na 15,6 miliardy korun. Výnosy očištěné o jednorázové položky vzrostly o dvě procenta, a to díky ziskům z finančních operací.
Klienti banky významně navyšovali své finanční zajišťování v době okolo opuštění kurzového závazku ČNB. Čisté úrokové výnosy klesly o 1,3 procenta na 10,3 miliardy korun. Čisté výnosy z poplatků a provizí se snížily o 5,4 procenta na 3,2 miliardy korun.
Co se týče velikost bilanční sumy, jde o třetí největší banku na českém trhu.
TABULKA: Finanční stav Komerční banky
Za rok 2016 (1. pololetí a celý rok), údaje za letošní rok jsou za 1. pololetí, finanční údaje jsou v milionech korun.
Zdroj: KB, Comsense
Aktiva Komerční banky vzrostla v prvním pololetí o zhruba 12 procent a překonala hranici jednoho bilionu korun. Nejvýrazněji, téměř dvojnásobně, vzrostla položka hotovostních prostředků banky.
Úvěry a pohledávky za klienty se bance dařilo zvýšit o 3,6 procenta na 601,6 miliardy korun. Vlastní kapitál banky se mírně snížil a finanční páka, respektive zadlužení tak vzrostlo. Na konci prvního pololetí bylo na zhruba stejné úrovni jako v případě České spořitelny.
Komerční banka je jednou ze dvou bank v Česku, jejíž akcie se přímo obchodují na pražské burze. Hlavním majitelem banky je francouzská Société Générale s podílem zhruba 60 procent.
UniCredit
Velkou čtyřku bank v Česku uzavírá banka UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, která měla na konci prvního pololetí bilanční sumu necelých 730 miliard korun.
Čistý zisk UniCredit v prvním pololetí letošního roku vzrostl meziročně o 23,6 procenta na 3,7 miliardy korun. Čisté úrokové výnosy banky pak rostly o zhruba 7,5 procenta na 4,8 miliardy korun, výnosy z poplatků a provizí zůstaly na víceméně stejné úrovni.
Celkově bance provozní výnosy rostly a náklady klesly, to je pozitivní vývoj. Přestože ziskovost banky meziročně mírně rostla, je nejnižší z velké bankovní čtyřky.
TABULKA: Finanční stav UniCreditu
Za rok 2016 (1. pololetí a celý rok), údaje za letošní rok jsou za 1. pololetí, finanční údaje jsou v milionech korun.
Zdroj: UniCredit, Comsense
Co se týče aktiv, bance poměrně výrazně rostly úvěry a pohledávky. Banka za první pololetí nezveřejnila detailní složení této položky. Celkově tak úvěry a pohledávky od konce roku 2016 vzrostly o čtvrtinu na 624 miliard korun. Díky tomu celková bilanční suma vzrostla o více než 18 procent na 728 miliard korun.
Banka také navýšila úroveň hotovostních prostředků, které měla na konci roku 2016 v poměrně nízké úrovni k celkovému majetku. Vlastní kapitál banka také navýšila, ne však v takové míře jako celková aktiva, a tím se zvýšilo její zadlužení.
Finanční páka a zadlužení UniCreditu je tak na podobné úrovni jako v případě České spořitelny či Komerční banky.
Raiffeisenbank
Na konci roku 2015 byla ještě velikost bilanční sumy Raiffeisenbank méně než 250 miliard korun, a spadala tedy do kategorie středně velkých bank. Na konci letošního prvního pololetí ale již měla celková aktiva ve výši více než 360 miliard korun.
Lze ji tak označovat za velkou banku, i když v Česku se tradičně uvádí velká bankovní čtyřka. Oproti ostatním bankám má Raiffeisenbank zatím několikanásobně menší bilanční sumu.
TABULKA: Finanční stav Raiffeisenbank
Za rok 2016 (1. pololetí a celý rok), údaje za letošní rok jsou za 1. pololetí, finanční údaje jsou v milionech korun.
Zdroj: Raiffeisenbank, Comsense
Díky rychlému růstu se jim však začíná značně blížit. Od konce prvního pololetí loni do letoška rostla celková aktiva Raiffeisenbank o 27 procent. Čistý zisk bance meziročně vzrostl o 24 procent na 1,7 miliardy korun.
Banka tak dosáhla podobné ziskovosti aktiv jako UniCredit Bank, a ziskovostí vlastního kapitálu ji dokonce překonala. Vlastní kapitál totiž Raiffeisenbank zvýšila jen mírně, a tak její finanční páka a zadlužení poměrně výrazně rostly. Raiffeisenbank má v současnosti po ČSOB druhé nejvyšší zadlužení z velkých bank.
Moneta Money Bank
Moneta je zástupcem středně velkých bank v Česku a druhou bankou, jejíž akcie se přímo obchodují na pražské burze. Banka dlouhodobě patří k nejziskovějším v tuzemském bankovním sektoru s nejnižší úrovní finanční páky.
Pokles čistého zisku v prvním pololetí byl způsoben především nižšími dividendovými výnosy banky a mírným poklesem čistých úrokových výnosů.
Přesto si banka udržela zdaleka nejvyšší ziskovost aktiv i vlastního kapitálu. Ten také v prvním pololetí klesl a finanční páka i zadlužení banky mírně rostly; jde však stále o nejlepší hodnoty na tuzemském bankovním trhu.
TABULKA: Finanční stav Moneta Money Bank
Za rok 2016 (1. pololetí a celý rok), údaje za letošní rok jsou za 1. pololetí, finanční údaje jsou v milionech korun.
Zdroj: Moneta, Comsense
Moneta Money Bank do loňského května působila pod názvem GE Money Bank. Skupina General Electric se však zbavila akcií v Monetě a nyní se zaměřuje primárně na průmyslovou činnost.
Banka má v současnosti lehce přes jeden milion klientů, v Česku má 230 poboček a 624 bankomatů. V blízké budoucnosti plánuje vzhledem k vysoké úrovni vlastního kapitálu investice do rozšiřování struktury.
Vliv centrální banky
Uvidíme tedy, jak se bude dařit bankám ve zbytku roku. Částečně jejich hospodaření ovlivní avizované plánované zvýšení základních úrokových sazeb České národní banky.
Ta navíc přikázala bankám, aby byly obezřetnější a nechaly si větší rezervy na pokrytí případných kapitálových rizik. Navíc další zpřísnění podmínek má ještě přijít.
I tak ale zůstává český bankovní sektor ve srovnání s jinými evropskými úspěšný.