Revoluce, objev, který změní celý svět – tak reagovala média na objev korejských výzkumníků. Ti tvrdí, že se jim podařilo vyvinout supravodič, který funguje při pokojové
teplotě a standardním tlaku.
Tento zázračný materiál neklade takřka žádný odpor průchodu elektrického proudu a eliminuje magnetická pole. Mohl by tak odstranit veškeré ztráty vznikající při přenosu elektřiny, čímž by bylo možné využít dodávky elektřiny i v dalších oblastech a dosáhnout i nulových emisí uhlíku.
Zázračné vlastnosti
Revoluci by tak způsobil téměř ve všech oblastech, od energetických sítí či zobrazovacích metod v lékařství až po vysokorychlostní vlaky, kvantové počítače a jadernou fúzi. Podobně energeticky efektivní materiály se podařilo vyvinout už v minulosti. Nicméně se tak stalo v přísně kontrolovaných podmínkách, například za extrémně nízkých teplot, tudíž byly tyto materiály v praxi nevyužitelné.
Nově objevený LK-99 je šedočernou sloučeninou olova, mědi, fosforu a kyslíku, která údajně vykazuje supravodivé vlastnosti i při teplotách nad 400 kelvinů (126,85 °C či 260 °F).
Zajímavostí je, že tuto přelomovou technologii už mezitím objevili i čínští vědci. A také indičtí výzkumníci publikovali články, v nichž zmiňují jeho úspěšnou přípravu. Pokud se ukáže, že LK-99 má skutečně uváděné vlastnosti a tento materiál bude opravdu možné masově vyrábět a komerčně využívat, může to přinést revoluci v mnoha odvětvích.
Existuje však celá řadů důvodů domnívat se, že vývoj LK-99 zabere hodně času a narazí se při něm na celou řadu výzev. Výroba supravodičů je totiž složitá a nákladná. Navíc je tato technologie teprve na počátku svého vzniku a bude třeba překonat technické překážky, jako je udržování supravodivosti při pokojové teplotě.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Letní výsledková sezona v kostce: Jak se dařilo technologickým obrům nebo automobilkám?
Čipová krize srazila loňské výsledky motoru české ekonomiky
Američané tvrdě vstoupili do války o čipy s Čínou. Zakázali vývoz a podpořili masivní investice
Investiční možnosti
Nicméně akcie řady jihokorejských (Duksung, Sunam, Shinsung Delta Tech) a čínských (Jiangsu Etern, Jiangsu Fasten, Henan Zhongfu, Jinhui Mining) firem, které mají s touto technologií spojitost, jsou už od konce července na vzestupu.
Korejská burza navíc varovala před spekulativními nákupy, protože některé akciové tituly opakovaně dosahují denních limitů. Zatím se však vždy jednalo o firmy s malou kapitalizací a korejský akciový index KOSPI zůstal dál v červených číslech, poklesl o –0,5 procenta.
Na trhu totiž panuje averze k riziku poté, co agentura Fitch snížila Spojeným státům rating. Díky zprávám o nové technologii však o cca 50 procent posílily akcie i firmy American Superconductor (AMSC), která si tak v tomto roce polepšila už o více než 200 procent.
Kdoví, zda bude LK-99 tím supravodičem, na který celý svět čeká. Může však být impulzem pro další výzkum a vývoj technologií umožňujících efektivnější využití a ukládání energie.
Investoři by však měli pečlivě zvažovat rizika a výnosy předtím, než se do této nové oblasti pustí. Nicméně mezi investiční oblasti, které mohou z tohoto technologického pokroku profitovat, patří:
- zelené kovy, např. měď a olovo prostřednictvím futures nebo ETF;
- kovy využívané pro výrobu baterií, např. lithium, kobalt, nikl a mangan;
- důlní společnosti těžící měď, např. Southern Copper či japonská Sumitomo Metal Mining;
- důlní společnosti těžící zinek (olovo je vedlejší produkt), např. Teck Resources;
- výrobci elektrických vodičů, např. japonská Sumitomo Electric Industries;
- výrobci úložišť energií (baterií), např. čínský CATL, BYD či korejská LG Energy.
Kromě těchto hlavních oblastí lze nalézt příležitosti i v těch, kde může využití podobných technologií přinést velké změny. Jedná se například o energetiku, výrobu zdravotnického vybavení, dopravu a logistiku nebo třeba technologické firmy pracující na kvantových počítačích.