Mohlo by vás také zajímat
Deindustrializace v praxi: německý byznys model se vyčerpal. Nastane úpadek země do bezvýznamnosti?
František Novák 25. listopadu 2024Automobilový průmysl, chemický průmysl i strojírenství v Německu upadají. Německu se nedaří vrátit k ekonomickému růstu před covidem-19.
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Jak ovlivní Trumponomika 2.0 vývoj kurzu koruny?
Dominik Rusinko 20. listopadu 2024Donald Trump se vrací do Bílého domu a s ním i obavy o evropskou ekonomiku. Jaké dopady by mohla mít…
Počet podnikatelů roste, vysoké sazby hypoték, schodek 375 miliard aneb souhrn 46. týdne
Sněmovna přehlasovala veto a stvrdila schodek 375 mld. Kč; Inflace v EU v říjnu překonala rekord; České dráhy poptávají 90 nových vlaků; Panika obchodníků s kryptoměnami; Eurozónu čeká výrazná recese; Evropská komise schválila pomoc české vlády pro firmy; Buffett koupil podíl v tchajwanském výrobci čipů; Počet podnikatelů v Česku stoupl; Sazba nových hypoték v Česku je nejvyšší za 20 let; EU odblokovala peníze na projekty Agrofertu; Musk vyzval zbývající pracovníky Twitteru k většímu nasazení.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
podzimní počasí se konečně ukázalo v plné síle a co víc, všude kolem nás se začala objevovat vánoční výzdoba. Znamená to jediné – advent se blíží kvapem a Vánoce jsou za rohem. I proto po celé české republice startují dobročinné sbírky, které mají přinést pravý vánoční prožitek zejména těm nejmenším, kteří kvůli chudobě mnohdy ani netuší, co to je vánoční dárek.
Otázkou pak zůstává, kolik letos – v době prudce se zvyšujících cen a energetické krize – budou utrácet ti, kteří na dárky stále mají. Nervózní je z toho hlavně e-commerce, jejíž výkony letos nepatří mezi ty nejoslnivější. A Vánoce dělají obchodníkům i polovinu roční tržeb. Z listopadového průzkumu společnosti Ipsos pro investiční platformu Portu vyplývá, že téměř dvě pětiny Čechů plánují utratit za letošní Vánoce méně než před rokem, naopak devět procent plánuje svůj rozpočet navýšit. Přibližně 74 procent lidí se vejde do částky 10 000 korun. A to je, prosím, na krizovou dobu pořád velmi dobré číslo. Nemyslíte?
Jan Strouhal,
zástupce šéfredaktora Peak.cz
Sněmovna přehlasovala veto a stvrdila schodek 375 mld. Kč
Sněmovna hlasy poslanců vládní koalice přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana a stvrdila novelu letošního státního rozpočtu, která prohlubuje schválený schodek z původních 280 mld. na 375 mld. Kč. Prezident ji vetoval 3. listopadu se zdůvodněním, že příjmy rozpočtu jsou nižší, než by mohly být, kdyby mu předcházela změna zákona o daních z příjmů. Rozpočet podle něj vychází ze snížené daňové sazby u příjmů fyzických osob, čímž vzniká rozpočtový výpadek ve výši 90 mld. Kč.
Paliva v Česku zlevňují
Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic prodává v průměru za 41,38 koruny, před týdnem byl o 62 haléřů dražší. O 1,50 koruny na litru zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 44,49 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Průměrné ceny pohonných hmot v Česku jsou nejnižší za posledních pět a půl týdne. I přes zlevňování z poslední doby ale zůstávají výrazně dražší, než byly před rokem. V polovině loňského listopadu byl benzin o 4,20 koruny levnější a za naftu motoristé platili o téměř 8,50 koruny méně než v současnosti. Více k tématu čtěte v komentáři Lukáše Kovandy.
České dráhy poptávají 90 nových vlaků
České dráhy vypsaly tendr za více než 42 miliard korun na dodávku až 90 nových elektrických vlaků. Dvoupodlažní jednotky chce dopravce využívat hlavně v Pražské integrované dopravě. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Server zdopravy.cz upozornil na to, že jde o největší zakázku dopravce v historii. Nové vlaky by měly být do budoucna náhradou za současné soupravy City Elefant, které by měly nové soupravy nejprve doplňovat a následně i postupně nahrazovat. První jednotky chtějí České dráhy převzít v roce 2026.
EU odblokovala peníze na projekty Agrofertu
Česko může požádat Evropskou unii o proplacení dotací pro holding Agrofert, které byly dosud zablokované kvůli auditnímu prověřování střetu zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO). Podle webu iRozhlas.cz to uvedla Evropská komise (EK) v dopise českým úřadům. Výjimkou jsou dvě dotace zemědělskému podniku Cerea a jedna dotace plastikářské firmě Fatra. Ministerstvo financí spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu nyní budou řešit, jaké projekty Agrofertu s žádostí o proplacení unii pošle.
Inflace v EU v říjnu překonala rekord
Míra inflace v Evropské unii v říjnu vystoupila na 11,5 % a již devátý měsíc v řadě překonala předchozí rekord. Proti zářijové hodnotě se zvýšila o šest desetin procentního bodu. Oznámil to statistický úřad Eurostat. V Česku tempo meziročního růstu cen proti září kleslo o 2,3 procentního bodu na hodnotu 15,5 %, míra inflace však zůstává nad průměrem a je sedmá nejvyšší v EU.
Opozice kritizuje návrh rozpočtu na rok 2023
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) trvá na tom, že stát vybere do rozpočtu v příštím roce na dani z neočekávaných zisků i na odvodech z prodeje elektřiny dohromady předpokládaných 100 mld. Kč. S touto částkou počítá návrh státního rozpočtu na příští rok. Stanjura to řekl během projednávání druhého čtení návrhu rozpočtu, když reagoval na kritiku své předchůdkyně ve funkci Aleny Schillerové (ANO).
Panika obchodníků s kryptoměnami
Americká makléřská společnost Genesis, která obchoduje s digitálními aktivy, zastavila výběry ve své úvěrové divizi. Po pádu kryptoburzy FTX, který způsobil otřes v celém odvětví kryptoměn, se Genesis potýkala s mimořádným množstvím žádostí o výběr. Na možné vyhlášení bankrotu se kvůli své významné expozici vůči FTX připravuje kryptoburza BlockFi, napsal list The Wall Street Journal. Zakladatele FTX v USA žalovali klienti kryptoburzy. Klienti společnosti Genesis si tak nyní nemohou vyměnit svá digitální aktiva za hotovost a nedostanou novou půjčku.
Musk vyzval zbývající pracovníky Twitteru k většímu nasazení
Elon Musk vyzval zbývající zaměstnance internetové společnosti Twitter, aby se zavázali k mimořádnému pracovnímu nasazení a přesčasům, nebo aby podnik opustili. Vyplývá to z e-mailu, který zaměstnanci obdrželi. Pokud nepřistoupí na nové podmínky, dostanou tříměsíční odstupné. „Abychom vybudovali přelomový Twitter 2.0 a uspěli v rostoucí konkurenci, budeme muset být extrémně tvrdošíjní. To znamená pracovat více hodin a s vysokou intenzitou,“ napsal Musk, který koupil společnost Twitter za 44 miliard dolarů. Začátkem listopadu přikročil k rozsáhlému snižování počtu pracovních míst, v jehož rámci propustil polovinu ze 7 500 zaměstnanců podniku.
Ruská ekonomika klesla o 4 %
Ruská ekonomika v třetím čtvrtletí meziročně klesla o čtyři procenta. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil ruský statistický úřad Rosstat. Hospodářství země se potýká s dopady pokračující ruské agrese vůči Ukrajině. Jedná se o mírné zlepšení oproti druhému čtvrtletí, kdy se západní sankce začaly projevovat na finanční situaci země a její ekonomice. Hrubý domácí produkt v druhém kvartálu meziročně klesl o 4,1 %. Než se plně ukázaly dopady sankcí, ruská ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 3,5 %.
Ceny výrobců v Česku v říjnu dále meziročně rostly
Ceny výrobců v Česku se v říjnu dál meziročně zvyšovaly, růst ale zmírnil v průmyslu, zemědělství, stavebnictví i službách. Nejvýrazněji o 27,1 procenta opět stouply ceny zemědělských výrobců, v průmyslu se výrobní ceny meziročně zvýšily o 24,1 procenta, u stavebních prací o 12 procent a u tržních služeb pro podniky o 6,3 procenta. Proti září klesly výrobní ceny v zemědělství. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. V meziměsíčním srovnání ceny zemědělských výrobců klesly o tři procenta. Průmysloví výrobci zdražili proti září o 0,6 procenta, stavební práce byly dražší o 0,3 procenta a tržní služby pro podniky o 0,1 procenta.
Ekonomové: Eurozónu čeká výrazná recese
Eurozóna v příštích měsících vstoupí do hospodářské recese, která nebude mírná. Následné oživení bude obtížné a pomalé. Předpovídají to ekonomové z předních světových bank. Členské země eurozóny se nyní potýkají s energetickou krizí, za kterou z velké části stojí válka na Ukrajině. Vysoké ceny energií tlačí vzhůru inflaci, což nutí Evropskou centrální banku ke zvyšování úrokových sazeb. „Spotřebitelská důvěra se zhoršila tak výrazně, že recese pravděpodobně nebude mírná,“ řekl televizi CNBC hlavní ekonom banky Berenberg Holger Schmieding. Předpověděl, že hrubý domácí produkt eurozóny v letošním čtvrtém čtvrtletí a v prvním čtvrtletí příštího roku výrazně klesne. Celkový rozsah tohoto poklesu podle něj dosáhne 1,7 %. Ekonom Spyros Andreopoulos z francouzské banky BNP Paribas předpověděl, že hospodářská recese v eurozóně bude výraznější, než předpokládá ECB.
Evropská komise schválila pomoc české vlády firmám
Evropská komise (EK) schválila pomoc české vlády určenou velkým firmám zasaženým růstem cen energií v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Za období od letošního února do konce roku jim bude stát moci poskytnout dotace v celkovém objemu 1,23 mld. EUR. Jednotlivé firmy budou moci získat nejvýše 1,8 mil. EUR. Podniky z energeticky náročných odvětví, které vykazují provozní ztrátu, mohou dostat až 8,2 mil. EUR.
Siemens překonal očekávání a zvýšil výrazně zisk
Německý průmyslový koncern Siemens ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil zisk o 38 % na 3,16 mld. EUR. Je to víc, než se čekalo. Nad očekávání byly i tržby. Tržby vzrostly o 18 % na 20,57 mld. EUR, analytici odhadovali tržby na úrovni 19,13 mld. EUR. Objednávky byly ve třech měsících do konce září také lepší, než se čekalo. Siemens uvedl, že ve čtvrtletí zaznamenal růst na mnoha trzích navzdory „pokračujícímu složitému makroekonomickému prostředí ovlivněnému nedostatkem energie a obavami o dostupnost pramenícími z rusko-ukrajinského konfliktu, vysoké inflace a dopadů spojených s pandemií koronaviru“. Velkým narušením způsobeným úzkými hrdly dodavatelských řetězců se firmě podařilo vyhnout a zmírnil se i nedostatek dodávek.
Estée Lauder kupuje módní značku Tom Ford
Americká kosmetická společnost Estée Lauder kupuje značku Tom Ford za 2,8 mld. USD. Je to její dosud největší akvizice. Estée Lauder to uvedla ve svém sdělení a potvrdila dřívější zprávu deníku The Wall Street Journal. Značka Tom Ford je známá hlavně díky pánským oděvům. Prodává ale také dámské oděvy a doplňky a má rychle rostoucí řadu luxusní kosmetiky a parfémů. O převzetí této značky usilovaly i jiné firmy, včetně konkurenčního majitele Gucci francouzské společnosti Kering SA.
Ekonomika EU v třetím čtvrtletí vzrostla
Ekonomika Evropské unie v třetím čtvrtletí vzrostla podle sezónně přepočtených údajů o 0,2 %, což je výrazné zpomalení proti druhému čtvrtletí, kdy růst hrubého domácího produktu činil 0,7 %. Ve zpřesněné zprávě to uvedl statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlý odhad z konce října. Česká ekonomika v třetím čtvrtletí naopak o 0,4 % klesla.
Počet podnikatelů v Česku stoupl
Počet podnikatelů v Česku, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, stoupl za tři čtvrtletí letošního roku o 31 000 na 1,109 milionu. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Loni počet podnikatelů, tedy například i soukromých lékařů, umělců či zemědělců, vzrostl o 27 000. Nejvíce podnikatelů je podle dat evidováno v Praze (202 000) a ve Středočeském (157 000) a Jihomoravském (124 000) kraji. Ze všech osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se zvýšil o 20 000 na 654 000 počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní. Počet lidí, kteří ji mají jako vedlejší výdělek, vzrostl o 11 000 na 455 000, ukazují údaje.
Buffett koupil podíl v tchajwanském výrobci čipů
Americká investiční společnost Berkshire Hathaway koupila za více než 4,1 mld. USD podíl v tchajwanském výrobci čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC). Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na sdělení firmy pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Konglomerát investora a miliardáře Warrena Buffetta jen zřídka nakupuje cenné papíry technologických firem. Berkshire Hathaway v pondělí upřesnila, že vlastní asi 60,1 milionu amerických depozitních akcií (ADS) společnosti TSMC.
Japonská ekonomika nečekaně klesla
Japonská ekonomika v třetím čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem nečekaně klesla o 0,3 procenta. Na vině je vysoká inflace, která brzdí spotřebu, slabý jen a zpomalení globální ekonomiky. V předběžné zprávě to uvedla japonská vláda. V přepočtu na celý rok ekonomika klesla o 1,2 procenta. Je to první pokles ekonomiky za uplynulé čtyři kvartály. Analytici odhadovali, že třetí největší ekonomika mezičtvrtletně o 0,3 procenta vzroste. V přepočtu na celý rok měla podle jejich výpočtů ekonomika přidat 1,1 procenta.
Amazon chce zrušit tisíce pracovních míst
Americký internetový obchod Amazon hodlá zrušit 10 000 pracovních míst, což by představovalo největší propouštění v historii podniku. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom v pondělí informoval deník The New York Times (NYT). Amazon po celém světě zaměstnává přes 1,5 milionu lidí. Rušení pracovních pozic se bude týkat korporátních a technologických aktivit včetně hlasové asistenční služby Alexa, uvedly zdroje.
Německo má zásobníky plynu plné na 100 %
Německo má zásobníky zemního plynu naplněné na 100 %. Oznámil to síťový regulátor Bundesnetzagentur. Německo ale podle něj plyn pro nadcházející zimu i nadále ukládá. To je možné díky tomu, že provozní kapacita zásobníků je ve skutečnosti nižší než skutečný objem. Některá úložiště jsou už teď zaplněna z více než 100 %, naopak největší zásobník v dolnosaském Rehdenu je podle Bundesnetzagentur aktuálně plný z 94,75 %.
Polsko a Německo převezmou domácí aktiva společnosti Gazprom
Polská vláda převezme polská aktiva ruské plynárenské společnosti Gazprom. Jde o podíl ve společnosti EuRoPol Gaz, což je vlastník polské části plynovodu Jamal-Evropa, významné části přepravní soustavy zemního plynu v Polsku, uvedl polský deník Rzeczpospolita a zprávu posléze potvrdila polská vláda. Krátce nato oznámila německá vláda, že zestátní bývalou dceřinou společnost Gazpromu.
Jeff Bezos plánuje většinu svého jmění rozdat
Zakladatel Amazonu a miliardář Jeff Bezos řekl CNN, že chce většinu svého jmění do konce života rozdat na boj s klimatickou změnou a podporu lidí, kteří mohou „sjednotit lidstvo v hlubokém sociálním a politickém rozkolu“. Agentura Bloomberg Bezosovo jmění nyní odhaduje na 124 miliard dolarů. „Ano, plánuji,“ odpověděl Bezos na přímý dotaz, zda plánuje rozdat „jmění, které za jeden život ani není možné utratit“.
Sazba nových hypoték v Česku je nejvyšší za 20 let
Průměrná úroková sazba nově poskytnutých hypoték v Česku v říjnu vzrostla na 5,86 % ze zářijových 5,83 %. Sazba patří k nejvyšším za 20 let. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 7,2 mld. Kč., meziměsíčně nepatrně více. Meziroční propad byl podobně jako v září 82 %. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Google zaplatí 400 mil. USD kvůli praktikám při sledování uživatelů
Americká internetová společnost Google se dohodla, že zaplatí 391,5 mil. USD, aby urovnala obvinění ze strany 40 členských států USA, že používala nezákonné praktiky při sledování polohy uživatelů. Informoval o tom úřad generálního prokurátora státu Michigan. Generální prokurátoři, kteří vedli vyšetřování, tvrdí, že Google nejméně od roku 2014 poskytoval uživatelům zavádějící informace o praktikách při sledování polohy, čímž porušoval zákony.
Výsledková sezóna je v plném proudu:
Potěšily: Siemens; Alstom; Walmart; Home Depot; Tencent Holdings.
Zklamaly: Vodafone; Tyson Foods; Alibaba.