Vztahy mezi Spojenými státy a Tureckem, členskými zeměmi NATO, se v poslední době zhoršily kvůli sporům ohledně politiky vůči Sýrii a zadržování amerického pastora Andrewa Brunsona. Toho turecké úřady obviňují z terorismu a špionáže.
Spojené státy kvůli procesu s pastorem zavedly sankce vůči tureckým ministrům vnitra a spravedlnosti. USA navíc oznámily, že dojde ke zdvojnásobení cel na dovozy turecké oceli a hliníku. Výsledkem bylo další oslabování liry.
Spiknutí proti Turecku
Prezident Recep Erdoğan označil výprodeje liry o víkendu za spiknutí proti Turecku. „Není pro ně jediný ekonomický důvod,“ řekl v reakci na volný pád liry na konci týdne, kdy během dvou dní lira ztratila přes 20 procent.
Spojené státy se k nám obracejí zády… To, že Amerika takto zachází se svým strategickým partnerem, nás znechutilo, rozčílilo.
Ministr financí Berat Albayrak (mimochodem Erdoğanův zeť, pozn. red.) jeho slova jenom potvrdil a označil propad liry za čistý „útok na Turecko“.
Lira přitom již od začátku roku oslabila vůči dolaru o 40 procent. Důvodem jsou hlavně zhoršující se vztahy mezi Tureckem a USA a také obavy z tlaku Erdoğana na snižování úrokových sazeb. Analytici již dokonce hovoří o tom, že Turecko míří do recese.
Pomoc bez pomoci
Oba politici pak slíbili, že to nenechají jen tak být. Bohužel však nenabídli nic, co by mohlo pomoci. Prezident Erdoğan zatím nadále odmítá vyšší úrokové sazby jako nástroj k „ožebračování“ chudých.
A to nehledě na to, že turecká inflace stoupá vzhůru a atakuje 16 procent (15letá maxima).
GRAF: Vývoj turecké inflace
Za posledních pět let, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Inflace je přitom pravděpodobně daleko větší hrozba pro chudé Turky než vysoké sazby. Prezident Erdoğan si však stále drží neortodoxní názor, že vysoké sazby mohou paradoxně přispět k dalšímu nárůstu inflace. Uvidíme, jak dlouho s takovou strategií vydrží.
Zatím nově jen vybízí Turky, aby vytahovali „z pod matrací“ dolary a eura, nakupovali za ně liry a pomohli tak stabilizaci tureckého finančního systému.
Oni mají své dolary, my máme náš lid a Boha.
Jeho víkendová vystoupení místy prokládaná vtipy a recitací poezie možná uklidnila část domácího publika, trhy ovšem nikoliv. Turecká lira je opět pod výrazným prodejním tlakem a s ní i řada větších a významnějších rozvíjejících se trhů včetně ruského rublu nebo čínského jüanu.
GRAF: Vývoj turecké liry vůči dolaru
Od začátku letošního roku do současnosti
Zdroj:
Nejistota podpory od MMF
Turecko má přitom všechny symptomy problematického trhu, který v minulosti těžil z „polštáře“ slabého dolaru a nízkých globálních úroků.
Obrat v měnové politice Fedu přináší nepříjemný tlak na obrat ve finančním cyklu. Dluh domácností a podniků za posledních deset let narostl raketovým tempem a vystoupal ze 40 na 80 procent HDP. Souběžně s tím se za posledních pět let zvýšily reálné ceny nemovitostí v Turecku o více než 40 procent.
VÍCE K TÉMATU:
Osmanská říše jako vzor pro nové Turecko pod Erdoğanem?
Vybírá si Erdoğanovo ovládnutí státu svoji daň? U centrální banky zřejmě ano
Teď se kolo otáčí a situaci vůbec nepomáhají vysoká úroveň krátkodobého zahraničního dluhu, relativně nízké devizové rezervy ani setrvalé deficity běžného účtu.
V posledních měsících však situaci výrazně zhoršuje především mezinárodní izolace staronového prezidenta Erdoğana a nové sankce USA. Investoři i proto pochybují, že by se za stávající situace Turecko dokázalo dohodnout s MMF, ve kterém jsou Spojené státy největším „akcionářem“.
(Ne)jistota podpory MMF přitom vede k sebenaplňující se panice, která dostává liru pod tlak a zvyšuje tak ve finále riziko neschopnosti splatit zahraniční dluh nebo zavedení kapitálových kontrol.
Rozvíjející se trhy pod tlakem
Právě krize na rozvíjejících se trzích je v tuto chvíli hlavním motorem ženoucím vpřed zisky amerického dolaru.
Ta samá síla současně tlačí do defenzivy českou korunu spolu s ostatními regionálními měnami. A zdá se, že (nejen) tento týden bude pokračovat v podobném duchu.
Oni mají své dolary, my máme náš lid a Boha.
————-
Jo jo Alláh vám určitě pomůže – tak jako pomáhá Afgánců, Syřanům, Jemencům, Iráncům, Iráčanům, Libijcům, Somálcům, Pákistáncům… Čím víc toho vím o Islámu, tím víc mě udivuje, že je na světě tak ohromný počet imbecilů, kteří úchylnosti věří…
Tak hodně štěstí s Alláhem a Erdoganem, budete ho potřebovat:):)
alahu dej nam vlahu od turecka dolu skoda každého slova nebo pismene
Udělej z odpadlictví od víry smrtelný hřích, prostředí kde tě za to na vesnici můžou i zabít a zajistíš tím samo udržované množství stoupenců, kteří si zvykli žít ve lžích až se z nich pro ně stala pravda. Dokud nepřeberou náboženství peněz, které tam nejsou, tak mají Aláha, který je vše co potřebují 😉
Islamisté jsou fanatici s vypláchnutým mozkem, barbaři ze středověku, tak ať jim i nadále pomáhá Alláh! Jenom doufám, že to brzo dojde i vládě v Německu a hlavně EU, protože tam sídlí ti nejhorší naivní levicoví hlupáci, kteří obdivují islámské teroristy z Hamásu a OOP, kteří mají jediný cíl: zničit stát Izrael a poté islamizovat celou Evropu a zavést zde islámské právo Šaríja, v čemž jim aktivně pomáhá největší hlupačka , stará panna Angela Merkel!
Doufám, že nakonec se i Němcům otevřou oči a pošlou ji zpět do Sýrie, jejím miláčkům!
Mirek.
Turecko se dalo na cestu víry vedenou Megahlupákem
Ekonomický útok je tradiční zbraní USA a nemá nic společného s vírou v Boha nebo Alláha. Víra je jen zástěrka na odvedení pozornosti veřejnosti od tématu. Nekalé finanční praktiky USA blokující a ovládající MMF, poškozují celý svět. USA prostřednictvím okupovaného MMF svírají státy jako své rukojmí a v případě jejich neposlušnosti nebo revolty přitáhnou oprátku. a to paradoxně aniž by sami byly solventním státem.. MMF by měl být spravován všemi státy a ne státem s nejvyšším reálnýn dluhem na světě. Věřitelé USA by konečně měli říct dost a Ameriko zaplať !!!
Komentáře nezveřejňujete, tedy můj nebyl přidán a tak nemá cenu cokoliv vkládat. Můj e-mail jste již vylákaly, tak nevím proč jej vyžadujete znova. Vše od vás nastavuji jako spam.
Méně vzdělaná část tureckých voličů zvolila Erdogana a toto je důsledek. Podobně to bylo u nás při volbě Zemana.