Mohlo by vás také zajímat
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Poslední cesta Thomase Cooka a ukradené sny švédské teenagerky aneb souhrn událostí 39. týdne
V New Yorku tento týden proběhl klimatický summit OSN, na kterém vystoupili světoví lídři a další odborníci. Mezi nimi i teprve 16letá švédská aktivistka Greta Thunbergová, která představitele států zkritizovala za jejich nečinnost. Na jejich adresu pronesla slova o zradě, honbě za zisky, falešné víře v trvalý ekonomický růst a také ukradených snech mladé generace. Ať už se se slovy Grety ztotožňujete či nikoli, jedno nelze jejímu apelu odepřít - podnítil společenský dialog, který by měl stát na počátku všech velkých změn. My jsme pro vás ty nejdůležitější změny ze světa ekonomiky a byznysu zkoncentrovali do našeho víkendového souhrnu. Přejeme vám hezké čtení.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
říkají vám něco jména jako Siri, Alexa, Cortana? Jde o jména virtuálních asistentů, kteří se množí čím dál více. Tahle tři jména jsou od Applu, Amazonu a Microsoftu, ale rozhodně mají mnoho a mnoho svých následovníků. Analytici společnosti Gartner dokonce předpovídají, že budou běžnými pracovními pomůckami, nejen těmi domácími. Do roku 2021 bude podle expertů používat virtuální asistenty na denní bázi čtvrtina zaměstnanců pracujících s digitálními nástroji (digital workers). Po bok Siri, Alexy a spol. se nyní zařadí Laura. Tu totiž do svých vozů „posadí“ automobilka Škoda Auto, přičemž „spolujezdkyně“ kromě češtiny porozumí příkazům a dotazům i v dalších pěti jazycích. Nástup virtuálních bytostí je nezastavitelný a čekám, že si za pár let popovídám třeba i s hrníčkem na kávu.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Poslední cesta Thomase Cooka. Nejstarší cestovní kancelář na světě britská Thomas Cook zkrachovala. Neustála tlak nízkonákladových aerolinií a nástup on-line zprostředkovatelů ubytování typu Airbnb a Booking.com. Firma s dluhem převyšujícím miliardu liber si nedokázala zajistit dostatek hotovosti, které požadovaly věřitelské banky a britská vláda ji finanční pomoc neposkytla. Britskou vládu a pojišťovny bude krach cestovky stát přes 500 milionů liber, napsal list Financial Times. Podle vlády přijde refundace zrušených rezervací na 420 milionů liber, desítky milionů se zaplatí hoteliérům a na zhruba 100 milionů vyjde tisícovka charterových letů, jimiž se klienti zbankrotované firmy dopravují do Británie.
VÍCE K TÉMATU: Nejstarší cestovka Thomas Cook končí. Proč může její krach být varováním i pro Čechy?
Češi, do toho! České společnosti Prusa Research a Kiwi.com jsou v první pětce nejrychleji rostoucích firem v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky. Celkem se do žebříčku, který sestavuje společnost Deloitte, dostalo sedm firem z Česka, což je o dvě více než v předchozím roce. Vítězem je švédská Strossle International, která působí v mediálním průmyslu.
Širší EET jako teda bude! Své tržby budou nově evidovat elektronicky také řemeslníci, advokáti, účetní, lékaři či taxikáři. Některé služby a zboží, například vodné a stočné, audioknihy i točené pivo se přesunou do nejnižší, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Příslušnou novelu zákona o EET a související novelu zákona o DPH v úterý podepsal prezident Miloš Zeman.
Konec bezvládí na „kolejích“. Novým předsedou představenstva Českých drah se stal dosavadní politický náměstek ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Václav Nebeský. Ten je zároveň i generálním ředitelem. Dozorčí rada společnosti zvolila také dalšího člena představenstva, stal se jím bývalý šéf Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus. Z představenstva naopak odstoupil Michal Vereš, nástupce zatím nemá.
IKEA zdolala bilionový milník. Výrobce a prodejce nábytku IKEA oznámil, že jeho roční tržby poprvé převýšily 40 miliard eur, v přepočtu přes bilion korun. Firma uspěla ve svých snahách podpořit prodej přes internet. Tržby z on-line prodeje meziročně stouply o 43 % na 2,9 miliardy eur. K nárůstu tržeb napomohly také nově otevřené obchody, napsala agentura Reuters.
Daimler dostihla aféra Dieselgate. Německá automobilka Daimler zaplatí v souvislosti s takzvaným dieselovým skandálem pokutu 870 milionů eur, rozhodlo státní zastupitelství ve Stuttgartu. Důvodem je chybná certifikace naftových vozidel. Firma, která je výrobcem automobilů Mercedes, ve svém sdělení uvedla, že se odvolávat nebude a dodala, že pokuta nebude mít na hospodářské výsledky firmy za třetí čtvrtletí dopady.
Majitel British Airways finančně krvácí. Britská letecká skupina IAG, která vlastní aerolinky British Airways, skládá účty. Dvoudenní stávka pilotů z počátku září, kvůli níž musel dopravce zrušit tisíce letů, ho může přijít až na 137 milionů eur a srazit mu očekávaný letošní zisk. Společnost uvedla, že letos očekává provozní zisk před zdaněním o 215 milionů eur nižší než loni, kdy činil 3,5 miliardy eur.
Závan krize v autoprůmyslu. Francouzský výrobce pneumatik Michelin zavře svou německou továrnu s 850 zaměstnanci. Podnik v Bamberku na jihu země, který vyrábí zhruba osm milionů pneumatik ročně, má skončit na začátku roku 2021. Zavírat továrny v příštích letech se chystá také německá společnost Continental, která je největším dodavatelem automobilových součástek v Evropě. Důvod je prostý – dochází k ochlazení aktivity v globálním automobilovém sektoru.
ČNB sazby nezměnila. Česká národní banka na zářijovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstala na 2,00 %, lombardní sazba na 3,00 % a diskontní sazba na 1,00 %. Jednání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm jejích členů, dva hlasovali pro zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu. Důvodem k ponechání sazeb beze změny je podle bankéřů především nejistý vývoj v zahraničí.
VÍCE V KOMENTÁŘI: Proč si koruna nic nedělá z měnových jednání ČNB?
O CME už má zájem jen Kellnerova PPF. Finálním zájemcem o mediální společnost CME, která provozuje 30 televizních stanic ve střední a východní Evropě včetně české TV Nova, je podle informací serveru Hlídacípes.org skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Původně se o skupinu CME měly zajímat ještě společnost Discovery a investor Ronald Lauder. Cena, kterou by případně PPF měla za CME zaplatit, se má pohybovat kolem 47 miliard korun.
PŘEČTETE SI TAKÉ: O TV Nova má údajně zájem už jen Kellnerova PPF. Cena? Za celou CME 47 miliard korun
Z tabákové fúze sešlo. Výrobce cigaret Philip Morris International (PMI) ukončil jednání o spojení s americkou tabákovou společností Altria Group. PMI se od Altrie oddělil v roce 2008. Obě firmy mají stejné portfolio cigaretových značek, včetně cigaret Marlboro. Altria je prodává v USA a PMI v ostatních zemích. V poslední době se však potýkají s klesajícím odbytem tradičních cigaret, jednak kvůli úbytku kuřáků, ale také kvůli konkurenci elektronických cigaret. Tyto problémy společnosti opět svedly k jednacímu stolu. O možné fúzi začaly diskutovat koncem srpna tohoto roku.
Letošní největší burzovní vstup v Evropě. Na frankfurtskou akciovou burzu vstoupila německá softwarová společnost TeamViewer. Emisní cena jejích akcií byla stanovena na 26,25 eura, což celý podnik ohodnotilo na 5,25 miliardy eur. Podle agentury Reuters jde o letošní největší primární veřejnou nabídku akcií v Evropě. Firma TeamViewer nabízí software pro dálkovou správu počítačů a videokonference. Založena byla v roce 2005, nyní zaměstnává na 800 lidí v Evropě, USA a v Asii.
Daně se platí, nikoli ruší. Daň z nabytí nemovitosti se bude vybírat i nadále. Sněmovna odmítla návrh Senátu, který chtěl tuto daň zrušit. Podle některých senátorů je totiž nemorální. Senát chtěl zrušení daně vložit do poslanecké novely, která osvobozuje od daně první prodej bytů v rodinných domech. Sněmovna tuto novelu stvrdila se zmíněným osvobozením u bytů v rodinných domech. Nyní ji dostane k podpisu prezident.
Banky navyšují kapitál. Přes dluh. Moneta Money Bank se postarala o jednu z největších bankovních dluhopisových emisí letošního roku, když vydala desetileté dluhopisy s výnosem 3,3 % v objemu 2 miliard korun. Banka nabídkou dluhopisů reaguje na další sadu unijních regulatorních pravidel, která mají předejít další finanční krizi. Obdobnou transakci v nedávné době udělaly i Equa bank či PPF banka.
MMF má novou šéfku. Podle očekávání se jí stala Bulharka Kristalinu Georgievovou. Do funkce ji zvolila výkonná rada Mezinárodního měnového fondu. Do čela instituce nastoupí 1. října na pět let. Šestašedesátiletá Georgieová na pozici vystřídá Christine Lagardeovou, která rezignovala, jelikož se má stát šéfkou Evropské centrální banky.
Rychle nabyl, rychle pozbyl. Německý strojírenský podnik Thyssenkrupp chce po roce vyměnit svého generálního ředitele. Jednapadesátiletý Guido Kerkhoff měl v čele firmy zůstat až do konce září 2023. Během jeho řízení firmy se ale uskutečnily už dva neúspěšné pokusy o restrukturalizaci a společnost vydala čtyři varování před zhoršením zisku. Personální výbor proto dozorčí radě doporučil, aby s manažerem zahájila jednání o jeho odchodu z funkce. Thyssenkrupp se už dlouho potýká s finančními problémy, řešením se měla stát fúze s indickým konkurentem Tata Steel, tu však letos v červnu zamítla Evropská komise.
ČEZ sází na modulární reaktory. Česká energetická skupina ČEZ a americká firma NuScale budou společně rozvíjet malé modulární jaderné reaktory, sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Společnosti podle něj mimo jiné budou sdílet technické poznatky z vývoje těchto zdrojů a posoudí také možnosti jejich uplatnění v podmínkách Česka i celé Evropy. NuScale patří v jejich vývoji mezi světové lídry. První komerční reaktor chce firma spustit v roce 2027 v Idahu na severozápadu USA. ČEZ se těmto zařízením dlouhodobě věnuje prostřednictvím své dceřiné firmy ÚJV Řež.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Daniel Kaminský (ELCOM): Myšlenka Průmyslu 4.0 není špatná, ale sklouzla do politické satiry
Padni, komu padni. Šéfka dolní komory amerického Kongresu Nancy Pelosiová oznámila, že Sněmovna reprezentantů zahájí proces přípravy ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Důvodem je údajně naléhání Trumpa na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby země zahájila vyšetřování Huntera Bidena, syna Joea Bidena, potenciálního Trumpova protivníka v prezidentských volbách na konci roku 2020, který v době, kdy byl jeho otec druhým mužem ve vládě Baracka Obamy, působil jako manažer v ukrajinské energetické společnosti Burisma Holdings.
Vzdušné námluvy. Druhé největší americké aerolinky Delta Air Lines koupí za 1,9 miliardy dolarů pětinový podíl v chilské LATAM Airlines. Americká letecká společnost do regionu vstupuje poté, co chilský nejvyšší soud zamítl společný podnik konkurenta Delty, americké jedničky American Airlines, a právě chilské LATAM, napsala agentura AP.
ExxonMobil se stahuje z Norska. Americká energetická společnost ExxonMobil prodá za 4,5 miliardy dolarů aktiva v odvětví těžby ropy a plynu v Norsku firmě Var Energi. Po více než 100 letech tak přestane v této skandinávské zemi těžit. Prodej majetku v Norsku je součástí plánu, který počítá s tím, že Exxon Mobil do roku 2021 prodá majetek zhruba za 15 miliard dolarů, který nepovažuje za strategický. Dohoda by měla být dokončena do konce roku.
Kellner otevřel „malou O2 Arenu“. Praha 9 má nové multifunkční centrum za 1,4 miliardy korun. Hala O2 universum donedávna přezdívaná jako malá O2 Arena je dlouhodobou investicí, která se vrátí nejdříve za 16 let, řekl při jejím slavnostním otevření ředitel mateřské společnosti Bestsport ze skupiny PPF Robert Schaffer. První akcí pořádanou v centru byl čtvrteční koncert kapely Kabát.
Uber sjednotí aplikace. Uber a Uber Eats splynou v jednu. Nová sjednocená aplikace, která propojuje taxíky, kola, koloběžky i rozvoz jídla, se v současné době testuje ve stovkách měst v USA i jinde ve světě.
Fúze nábytkářských řetězců povolena, ale… Majitel nábytkářského řetězce XXXLutz může koupit síť prodejen Kika, ale musí část kupované společnosti odprodat. Podmínku stanovil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. XLCEE-Holding kromě řetězce XXXLutz vlastní také obchody Möbelix. Pokud by pohltil i řetězec Kika, zaujímal by na českém trhu s nábytkem a doplňky příliš velkou část. Proto musí část kupované společnosti odprodat, odůvodnil své rozhodnutí úřad.
Commerzbank prodá mBank. Druhá největší německá banka Commerzbank hodlá prodat svou polskou divizi mBank, která působí rovněž v Česku. Prodejem většinového podílu v mBank chce získat finanční prostředky, které umožní rychlejší realizaci nové strategie a souvisejících investic.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
(Skoro) zastaveno. Andrej Babiš a Čapí hnízdo: šest důvodů k obžalobě premiéra
Stanou se ze zaměstnanců kyborgové? Firmy už očipovaly stovky zaměstnanců
Pohled pod pokličku indexu S&P 500: pár technologických obrů zastiňuje stovky pěšáků
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden odstartovaly tyto filmy – české drama Národní třída, film, který vznikl podle stejnojmenné knihy Jaroslava Rudiše v hlavní roli s Hynkem Čermákem, kombinuje dramatický příběh s černým humorem, dokumentární film Olgy Sommerové o životě hudební legendy Jiří Suchý – Lehce s životem se prát , romantická komedie Woodyho Allena Deštivý den v New Yorku a dokumentární film Aquarela, který zachycuje důsledky dramatických proměn klimatu.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.