Mohlo by vás také zajímat
Deindustrializace v praxi: německý byznys model se vyčerpal. Nastane úpadek země do bezvýznamnosti?
František Novák 25. listopadu 2024Automobilový průmysl, chemický průmysl i strojírenství v Německu upadají. Německu se nedaří vrátit k ekonomickému růstu před covidem-19.
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Potlesk pro Teslu, vavříny pro Zbrojovku a smutek za Madeleine aneb souhrn událostí 12. týdne
Válečné běsnění na Ukrajině zesiluje, Putin dál světu vyhrožuje; za plyn by Evropa měla platit v rublech, s Putinovým režimem spřátelené země klidně v bitcoinech; Evropa zesiluje tlak na Kreml; Tesla otevřela svou první továrnu v Evropě nedaleko Berlína; Škoda Auto i Česká zbrojovka se pochlubila výsledky; Warren Buffett koupil další pojišťovnu; na burze v Moskvě se zase obchoduje; Německo pomůže občanům s vysokými účty za energie; Rusy trestá pádivá inflace; zemřela první dáma zahraniční diplomacie a další zprávy z byznysu v našem týdenním přehledu.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
tento týden svět přišel o ikonu nejen americké, ale i světové zahraniční politiky. Zemřela Madeleine Albrightová. Připomeňme si její slova: „Nejužitečnější je diplomacie tehdy, když je cesta nejhrbolatější – dokáže totiž uhladit terén tak, aby se na cestu vešli oba protivníci.“ V kontextu válečného dění na Ukrajině, kde již měsíc pokračuje ruská agrese, se ale zatím o „uhlazování terénu“ rozhodně mluvit nedá. Minimálně ne ze strany Vladimira Putina, který překračuje veškeré slovní hranice (a nejen ty), když Ukrajince označuje za fašisty. Že by zde platilo české pořekadlo, kdo to říká, toho se to týká? Ostatně Albrightová v roce 2019 při návštěvě Česka uvedla, že fašismus nelze vnímat jako jasně definovanou politickou ideologii spojenou s Mussolinim. A dodala, že „jde o proces, kterým se vůdce (kterýkoli) dostane k moci, kdy si může dělat cokoliv…“
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Mozkový exodus a návrat v čase
Ruská ekonomika se v důsledku útoku na Ukrajinu letos propadne o 15 procent, příští rok půjde dolů o další tři procenta. Výkon ruské ekonomiky se tak vrátí o zhruba 15 let zpátky. Předpověděli to podle agentury Bloomberg ekonomové z Institutu pro mezinárodní finance (IIF). Propad může být i hlubší, pokud svět přikročí k ještě tvrdším sankcím. Kromě bezprostředních ekonomických dopadů se Rusko podle IIF bude po řadu let potýkat s negativními důsledky odlivu vzdělaných Rusů a omezeného přístupu k technologiím ze Spojených států a Evropské unie, což bude brzdit technologický rozvoj země.
Rekordní rok Zbrojovky
Loňské zisky společnosti Česká zbrojovka Group (CZG), která je významným výrobcem ručních palných zbraní, byly rekordní. Ve výsledcích se podle šéfa skupiny Jana Drahoty projevil nárůst prodejů ve všech regionech i akvizice amerického Coltu. CZG za loňský rok vykázala výnosy 10,67 miliardy korun, meziročně byly vyšší o 56,7 %. Upravený čistý zisk skupiny po zdanění vzrostl ve srovnání s rokem 2020 o 71,6 procenta na 1,161 mld. Kč. Představenstvo navrhne valné hromadě výplatu dividendy 25 korun na akcii. Letos by se firma měla přejmenovat na Colt CZ Group. Akcie firmy v reakci na výsledky při čtvrtečním obchodování významně posílily, připsaly si přes tři procenta.
Zemřela Madeleine Albrightová
Bývalá ministryně zahraničních věcí USA a česká rodačka zemřela na rakovinu. Bylo jí 84 let, oznámila její rodina. Albrightová byla historicky první ženou v čele americké diplomacie a do té doby také nejvýše postavenou političkou v dějinách USA, když si ji v roce 1996 vybral americký prezident Bill Clinton. Albrightová se narodila v Praze v roce 1937 v české židovské rodině diplomata Josefa Korbela. Vychovávána byla jako katolička. Do Spojených států přišla jako uprchlice v roce 1948. Před funkcí ministryně zahraničí USA působila jako velvyslankyně USA při OSN. Nadšená americká i česká patriotka, kterou pojilo přátelství s Václavem Havlem, se také zasadila o vstup ČR, Polska a Maďarska do NATO. V roce 2012 jí prezident Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody, což je v USA nejvyšší civilní vyznamenání.
A je to taky. První „evropské” tesly vyjely z továrny
Americká společnost Tesla v úterý oficiálně otevřela svůj nový závod na elektromobily v braniborské obci Grünheide nedaleko Berlína, je to zároveň její první továrna v Evropě. Slavnostního otevření se zúčastnil šéf firmy Elon Musk, který rozdával autogramy. Netradičně jeho podpisy směrovaly na středové panely vozů Model Y vyrobených v Německu, které osobně předal jejich novým majitelům. Továrna chce vyrábět až 500 tisíc vozů Model Y ročně, zaměstná 12 tisíc lidí.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Je Česko stále ještě bezpečnou zemí (nejen) k investování?
Zakázat, či nezakázat dovoz ruské ropy, to je to, oč tu běží. Ale klidu na trzích to nepřidává
OSN: Svět zasáhne potravinová krize
Ruská invaze na Ukrajinu je největší hrozbou pro rozvojové země. Tempo růstu světového hospodářství letos patrně zpomalí na 2,5 procenta z loňských 5,6 procenta, napsala ve zprávě Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Organizace očekává hospodářskou recesi v Rusku a „výrazné“ zpomalení růstu v západní Evropě a ve většině Asie. Prudký růst cen potravin a pohonných hmot zvýší hlad a strádání lidí v chudších zemích, uvádí zpráva, podle níž však snížení kupní síly nakonec pocítí všichni.
Rozklad globalizace: co nezvládl covid, dotáhne válka
„Ruská invaze na Ukrajinu přinesla konec globalizace, jakou jsme zažívali v posledních třech desetiletích,“ napsal v dopise akcionářům šéf společnosti BlackRock Larry Fink. Propojení mezi státy, podniky i lidmi podle něj už narušily dva roky pandemie. Válka tento rozklad jen dokoná. Fink také upozornil, že firma pozastavila nákupy ruských cenných papírů. BlackRock je světově největší podnik pro správu majetku.
Německo pomůže občanům s vysokými účty za energie
Německé vládní strany se shodly na dalších kompenzacích vysokých cen energií. Chtějí zavést jednorázové daňové zvýhodnění 300 eur a na tři měsíce snížit cenu paliv. „Jednorázový daňový příplatek (…) bude pro všechny daňové poplatníky,“ řekl Lindner. Německo také sníží ceny paliv, na tři měsíce o 30 centů za litr benzinu a o 14 centů za litr nafty. Zlevnění paliv vláda provede snížením energetické daně na pohonné hmoty.
Avast posílí v oblasti digitální identity
Antivirová společnost Avast koupila kanadskou společnost SecureKey Technologies, jež se specializuje na digitální identitu, stojí například za první distribuovanou sítí pro ověřování digitální identity svého druhu Verified.me. Řešení společnosti SecureKey Technologies zajišťují ročně přes 200 milionů bezpečných digitálních identifikačních transakcí po celém světě. Cenu ani další detaily transakce Avast nezveřejnil.
Také Polsko chystá daňové změny
Polská vláda chce od léta snížit daň z příjmu fyzických osob ze 17 na 12 procent, uvedla agentura PAP. Návrh vypracovalo ministerstvo financí, které tak reaguje na ekonomické dopady války na Ukrajině. Roční náklady na chystané daňové změny se odhadují na 15 miliard zlotých (bezmála 78 miliard korun). Z návrhu by podle ministerstva mělo mít prospěch téměř 13 milionů daňových poplatníků.
Británie zmrazí majetek dalších ruských bank
Británie ve čtvrtek rozšířila sankční seznam o dalších 65 subjektů napojených na Putinův režim. Je mezi nimi několik ruských bank – Gazprombank a Alfa Bank, firmy z obranného průmyslu, stejně tak šéf ruské Sberbank German Gref či viceprezident ruské ropné společnosti Rosněfť Didier Casimiro nebo Rusy dosazená starostka ukrajinského Melitopolu Galina Danilčenková.
Z Prahy na Island budou létat nové aerolinky
Nové islandské aerolinky PLAY začnou od května létat mezi Prahou a Reykjavíkem. Spojení bude fungovat dvakrát týdně. Linka bude létat od 5. května, vždy ve čtvrtek a v neděli. V provozu bude do konce října. Uvedl to islandský dopravce. Půjde o druhou pravidelnou linku z Prahy na Island, v dubnu spoje obnoví ČSA.
Renault už taky přerušil byznys v Rusku
Francouzská automobilka ve středu oznámila, že pozastavuje veškerou činnost v Rusku. Zastavila výrobu v moskevské továrně a zvažuje další postup ohledně automobilky AvtoVAZ, kterou kontroluje. Zároveň uvedla, že přehodnocuje svůj finanční výhled na letošní rok. Agentura AFP připomněla, že oznámení přišlo poté, co ukrajinští představitelé opakovaně vyzývali k bojkotu značek, které navzdory ruské invazi na Ukrajinu v Rusku dál operují.
Google News má v Rusku stopku
Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor zablokoval v Rusku aplikaci Google News s odůvodněním, že služba zpřístupňuje falešné zprávy o „speciální operaci ruské armády“, jak Moskva oficiálně nazývá svou invazi na Ukrajinu, napsala agentura Interfax.
Rusy trestá pádivá inflace
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Rusku v březnu zrychlilo na 14,53 procenta z únorových 9,15 procenta. Inflace tak byla nejvyšší od roku 2015, oznámil ruský statistický úřad. Ceny přitom porostou i nadále, a to kvůli propadu kurzu rublu způsobenému sankcemi západních zemí kvůli ruské invazi na Ukrajinu, upozornila agentura Reuters.
Británie seká daně
Británie sníží daňové zatížení zaměstnanců a zredukuje daň na pohonné hmoty, uvedl to britský ministr financí Rishi Sunak. Ostrovní ekonomika tím reaguje na rostoucí problémy britských domácností s pokrytím životních nákladů, za kterými stojí rychle rostoucí inflace a zpomalující hospodářský růst, připomněla agentura Reuters. Sunak mimo jiné oznámil, že základní sazba daně z příjmu klesne z 20 na 19 procent, ale až v roce 2024. Daň z pohonných hmot se sníží o pět pencí na litr, nová sazba bude platit do března příštího roku.
Putin: Za plyn už jen rubly
Ruský prezident Vladimir Putin rozhodl, že Rusko bude za svůj plyn a ropu žádat od Evropy a dalších takzvaných nepřátelských států platbu v rublech. Země, které uplatňují sankce vůči Rusku, včetně zemí EU a Česka, tak budou muset za ropu i plyn platit místo v dolarech či eurech právě v ruské měně. Státní plynárenský gigant Gazprom dostal nařízeno, aby tímto způsobem upravil dodavatelské smlouvy. Dodávat plyn Moskva hodlá i nadále podle plánu, změny se dotknou pouze měny pro účely zúčtování plateb, upřesnil Putin. Požadovat za ruský plyn rubly je podle německého kancléře Olafa Scholze porušením smlouvy. Měna, kterou zákazníci platí za ruský zemní plyn, je daná, upozornil Scholz v Bruselu před začátkem summitu EU.
POSLECHNĚTE SI NÁŠ NEJNOVĚJŠÍ PODCAST:
Dominik Hádl (Monstarlab): Z internetu se už stala komodita, víceméně základní lidské právo
VIG dokončila akvizici Aegonu v Maďarsku
Pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group (VIG) oznámila dokončení akvizice společnosti Aegon v Maďarsku po schválení maďarskými úřady. Koupí se VIG stane lídrem na maďarském trhu (s podílem přes 19 %). Maďarská pojišťovna Aegon vytvořila v roce 2021 pojistné ve výši 401 milionů eur a zisk 51 milionů eur před zdaněním.
Na burze v Moskvě se opět obchoduje
Moskevská burza ve čtvrtek částečně obnovila obchodování s akciemi, které přerušila 25. února v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a jejích ekonomických a sankčních dopadů. A otevřela citelným růstem. V plusu jí však drží podpůrné nákupy Kremlu. Státní fond na ně vyčlenil v přepočtu přes 220 mld. Kč. Ruské úřady navíc zakázaly obchodovat cizincům i spekulantům na pokles. „Takřka měsíční uzavření burzy kdekoli na světě je zcela ojedinělé. Například newyorská burza byla po útocích z 11. září, které se odehrály jen kousek od ní, zavřená pouze necelý týden,“ upozornil Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Nestlé vyhlašuje částečný bojkot ruského trhu
Švýcarský potravinářský gigant Nestlé výrazně omezí své obchodní aktivity v Rusku, zastaví tam například prodej značek KitKat a Nesquik. Firma uvedla, že v Rusku se teď soustředí na dodávky důležitých potravin, jako je dětská výživa, a že nepředpokládá, že by v této zemi v dohledné době vytvářela zisk. Nestlé kvůli nepřerušeným vztahům s Ruskem čelila kritice ze strany zákazníků, aktivistů i politiků. „Stojíme na straně ukrajinského lidu a našich 5800 tamních zaměstnanců,“ uvedla firma a upozornila, že lidem, které zaměstnává v Rusku, bude nadále vyplácet mzdy.
VW postaví gigafactory ve Valencii
Německá automobilka Volkswagen postaví továrnu na výrobu baterií ve španělské Valencii. Dodala, že do výroby baterií ve Španělsku společně s externími dodavateli investuje více než sedm miliard eur. Nový závod by měl zahájit výrobu v roce 2026 a zaměstnat více než 3000 lidí. Podobné plány má v Evropě a Severní Americe i konkurenční automobilka Stellantis. Dosluhující předseda představenstva Škody Auto Thomas Schäfer, který převezme od 1. dubna provozní řízení značky VW, chce, aby si mateřský koncern Volkswagen vybral pro vybudování jedné ze šesti plánovaných továren na baterie také Česko. Schäfer to řekl v rozhovoru s deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
TotalEnergies se odstřihla od ruských energií
Francouzská energetická skupina TotalEnergies oznámila, že neobnoví smlouvy na dodávky ruského plynu a ropy pro svou německou rafinerii. Místo toho bude odebírat plyn ze Saúdské Arábie a ropu z Polska. Ukončení dlouhodobých smluvních dodávek z Ruska znamená, že poslední ropa a ropné produkty budou dovezeny do konce tohoto roku. TotalEnergies se tak přidala ke svým konkurentům Shell a BP, kteří kvůli ruské invazi na Ukrajinu plánují odprodej svých aktiv v Rusku.
LG přihazuje na baterie
Jihokorejský výrobce baterií pro elektromobily LG Energy Solution v americkém státě Michigan investuje 1,7 miliardy dolarů do rozšíření svého závodu. Do roku 2025 zde přibude 1 200 pracovních míst. Společnost zvažuje zřídit další závody na jihovýchodě USA, v Polsku a Číně, uvedla agentura AP. Projekt získal státní dotaci 56,5 milionu dolarů a dvacetiletou daňovou úlevu 132,6 milionu dolarů.
Výroba v bratislavské továrna VW stojí
Bratislavská továrna automobilky Volkswagen v úvodu tohoto týdne přerušila výrobu vozidel. Chybí jí díly. Nedostatek součástek zaznamenala i v souvislosti se situací ve válkou zasažené Ukrajině, kde se pro Evropu vyrábí kabely. Volkswagen montuje na Slovensku sportovně-užitková vozidla, včetně modelu Škoda Karoq, a také malá městská auta.
Developer UDI se stáhne z pražské burzy
Mezinárodní developerská skupina UDI Group stahuje akcie své dceřiné firmy UDI CEE z obchodování na trhu Start pražské burzy. Ve dvou vlnách UDI Group už dříve postupně vykoupila akcie za více než 200 milionů korun, nyní se chystá zbylé akcie vykoupit za aktuální cenu 560 korun za kus. Naposledy se budou akcie UDI obchodovat 29. dubna.
Škoda Auto propadla v Číně, celkově ale zvýšila zisk
Nedostatek čipů způsobil, že Škoda loni nevyrobila 280 tisíc aut. Loni zákazníkům v celém světě dodala 878 200 vozů, což je o 12,6 % meziročně méně. Nekonsolidované tržby automobilky stagnovaly na 422,6 mld. Kč, zisk jí však vzrostl téměř o polovinu na 22,41 mld. Kč. Za zvýšením ziskovosti stojí zaměření na prodej vozů s vyšší marží i vývoj směnných kurzů. Letos automobilka očekává značné zatížení provozu kvůli válce na Ukrajině a výpadkům v dodávkách některých dílů. Celá skupina Škoda Auto včetně dceřiných firem loni zvýšila zisk po zdanění o 65,5 % na 876 mil. eur a tržby o 3,9 % na 17,743 mld. eur.
Alibaba spouští obří záchrannou akci
Největší čínský internetový prodejce Alibaba se rozhodl rozšířit program odkupu svých akcií na 25 miliard dolarů z dosavadních 15 miliard dolarů. Snaží se tím podpořit cenu svých akcí, která se kvůli tlaku regulačních úřadů a obavám ze zpomalení růstu podniku za poslední rok propadla na méně než polovinu. Nový objem programu představuje nejrozsáhlejší plán odkupu akcií v historii Alibaby. Firma uvedla, že rozšíření programu je „známkou důvěry v pokračující růst podniku“. Upozornila také, že v rámci programu již nakoupila akcie za více než devět miliard dolarů.
EY: Vliv Číny v Evropě roste
Čínští investoři v loňském roce převzali 155 evropských podniků. To je o 23 více než předloni, ale o polovinu méně než v roce 2016, kdy byla akviziční aktivita čínských firem v Evropě na vrcholu. Vyplývá to ze studie, kterou v úterý zveřejnila poradenská společnost EY. Na akvizice evropských firem loni čínští investoři vynaložili celkem 12,4 miliardy dolarů, uvedla agentura DPA. Akviziční aktivita čínských investorů v Evropě začala polevovat už před příchodem pandemie covidu-19. Podle odborníků to odráželo negativní postoj evropských politiků i přísnější kontrolu zahraničních akvizic ze strany čínských úřadů.
Buffett zvýšil sázky v pojišťovacím byznysu
Americká společnost Berkshire Hathaway miliardáře a filantropa Warrena Buffetta koupí pojišťovnu Alleghany. Cena? 11,6 mld. USD. V portfoliu firma, jejíž 91letý ředitel si ještě před několika týdny stěžoval, že nenachází dobré investiční příležitosti, jsou už pojišťovny zastoupeny významně. Berkshire vlastní pojišťovnu Geico, která pojišťuje automobily, a zajišťovnu General Reinsurance. Alleghany působí především v oblasti majetkového a úrazového pojištění a také v pojištění prostřednictvím dceřiných společností a investic.
Firmy přepínají do módu v očekávání krize, ruší investice
Firmy po celém světě začaly kvůli dopadům války na Ukrajině rušit připravené investice. Tempo, jakým od svých plánů teď odstupují, přitom roste. Agentura Bloomberg uvedla, že celkem už jde o částku kolem 25 miliard dolarů. Týká se to mnoha plánů, od těch, které měla automobilka Tesla, až po dopravní služby v Indii. Zasaženy jsou hlavně americké firmy. Ruší plánované dluhopisové i akciové emise.
Česko 3.0
Česko jako blockchainová republika – cíl, který si klade platforma The NGCO vzniklá spojením designového studia NMDS a technologické společnosti Payment4U. Platforma se soustředí na propojování digitálního a reálného světa funkčních produktů a služeb v rámci decentralizovaných technologií ve světě Web3. Pilotním projektem je kryptopeněženka Rull, jejíž součástí je také NFT marketplace.