Ve Washingtonu i New Yorku je v těchto dnech ve vzduchu cítit hodně zloby i strachu.
Jako někdo, kdo vždy věří, že každá situace přinese něco dobrého, si myslím, že stojí za to vyzdvihnout fakt, že pozitivní změny přicházejí v malých dávkách.
Skvělým příkladem se stačí podívat na několik podnětů, které přinesly úterní referenda a volby do Kongresu – jmenovitě drogová politika a trest smrti.
Konopí se šíří
Jedním z nejpozitivnějších výsledků voleb je fakt, že voliči v Kalifornii, Nevadě a Massachusetts hlasovali pro legalizaci, regulovanou produkci, prodej a užívání konopí. V Montaně, Severní Dakotě a Floridě pak voliči souhlasili s léčebným využitím konopí.
Někdo by si přitom ještě ani před 10 lety nepomyslel, že může někdy dojít k ukončení prohibice marihuany a zbytečné kriminalizaci milionů lidí.
Regulace užívání drog pro léčebné a soukromé účely je cesta správným směrem, stejně jako užívání drog kvůli zdravotním problémům, nikoli zločin.
Doufám, že nový prezident Donald Trump pochopí, že válka proti konopí byla obrovskou a nákladnou chybou. A bude pokračovat s podporou policejní spravedlnosti a reforem drogové politiky, které odstartoval jeho předchůdce Barack Obama a řada vlád v jednotlivých státech.
Dostane se i na trest smrti?
V bitvě o zrušení trestu smrti jsou bohužel výhrady v Kalifornii, Nebrasce a Oklahomě.
Nicméně tempo mírných ale významných změn v drogové politice na celém světě mě naplňuje nadějí, že i trest smrti bude v řádu let zcela zrušen.
Pozitivní přínosy zdaleka převyšují negativa. Není důvodu ukončit boj za jeho zrušení. Naopak je třeba zdvojnásobit úsilí.
Řízení byznysu v USA i jinde mi přineslo řadu poznatků a hodně jsem se přitom naučil.
Možná není termín naděje tím pravým jménem, ale jednou věcí jsem si jistý. Američané mají různorodé zkušenosti a jsou v naději jednotní.
Komentář je přeložený z blogu Richarda Bransona, který můžete v anglickém znění najít na webových stránkách skupiny Virgin.