Mohlo by vás také zajímat
Investiční bilancování: Milion po pěti letech. Někomu zbyla špejle a oči pro pláč, jiný hoduje
Vladimír Brůna 19. prosince 2024Někdo má rád adrenalin klopených zatáček vzhůru a nečekaných propadů kamsi dolů a opětovné stoupání. Jiný zase vsadí na konzervativní…
Investiční výhled na příští rok: Investoři by měli být velice selektivní
Michal Stupavský 10. prosince 2024V průběhu roku 2025 očekávají analytici Conseq Management, že alespoň některé americké a technologické společnosti s velkou tržní kapitalizací možná…
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
- KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Poznejte rozdíly mezi podílovými fondy a spořicím účtem
Součástí základní finanční gramotnosti by měla být lekce o investování. Existuje totiž celá řada různých finančních produktů. Každý z nich je vhodnější pro určitou příležitost. Jedním z častých řešení většiny lidí je uložení peněz na spořicí účet, kdy se však již blíže nezajímají o případné zhodnocení a možné alternativy. Vhodným doplňkem pro další zhodnocení financí by tak mohly být například podílové fondy. Jak fungují a v čem spočívají hlavní rozdíly u těchto dvou možností? To vše se dozvíte v tomto článku.
Jak funguje spořicí účet
Spořicí účty nabízí snad každá banka. Skvěle fungují jako doplněk k běžnému účtu a mohou pomoci s odkládáním finančních prostředků na horší časy. Možnost založení spořicího účtu bývá podmíněna využíváním jiného produktu u dané banky. Existují také varianty s podmínkou minimální výše pravidelného vkladu a spořicí účty s poplatky za využívání. Peníze se vám zde zhodnocují, což je stále lepší varianta v porovnání s tím, že je necháte jen na běžném účtu, kde z jejich hodnoty ukrajuje inflace.
Jak fungují podílové fondy
Další možnost, jak uložit peníze a nechat je zhodnocovat, představují podílové fondy. Pokud si je vyberete, stanete se v podstatě investory do akcií a dluhopisů. Fondy jsou totiž složené právě z těchto investičních příležitostí. V porovnání s vložením peněz jen do jedné akcie se však případné riziko rozkládá díky volbě mnoha produktů, do kterých se investuje zároveň. V porovnání se spořicím účtem zde nemáte dopředu jasně daný výnos. Velmi totiž záleží na situaci na trhu, což může kromě růstu občas znamenat i mírné poklesy. Když vložíte peníze do fondu, získáte podílové listy. Ty následně můžete držet po dobu několika let, ale i prodat ve chvíli, kdy máte pocit, že již více neporostou, či potřebujete rychle peníze využít pro jiné účely.
Konkrétní řešení zvolte podle situace
Výběr spořicího účtu nebo podílových fondů vždy přizpůsobte konkrétní situaci.
Kdy zvolit spořicí účet?
• Když očekáváte garantované zhodnocení,
• pro možnost využití peněz, kdykoliv potřebujete,
• když očekáváte téměř nulové riziko.
Kdy jsou lepší podílové fondy?
• Když chcete dosáhnout vyššího zhodnocení,
• jste připraveni investovat v delším časovém horizontu,
• nebojíte se výkyvů na trhu.
Když potřebujete mít peníze k dispozici
Pokud si chcete odkládat peníze stranou, ale zároveň mít jistotu, že v případě potřeby stačí zadat příkaz a budete je moci kdykoliv využít, tak si vyberte spořicí účet. Klasické spořicí účty jsou koncipované s možností okamžitého využití peněz kdykoliv jen potřebujete. Nejsou zde tak žádná fixační období. Na druhou stranu je tato výhoda vyvážena nižším procentuálním zhodnocením.
Speciální kategorií však jsou účty stavebního spoření. Zde můžete využívat příspěvky ve formě státní podpory, čímž ještě zvýšíte zhodnocení vkládaných prostředků. Nevýhodou však je fixační období typicky na dobu 6 let, během kterých nemůžete s penězi manipulovat. Pokud se však přeci jenom rozhodnete, že naspořené peníze vyberete dříve, přicházíte o veškerou státní podporu získanou tímto spořením.
Úrokové sazby u spořicích účtů
U spořicích účtů se v dnešní době setkáte s úrokovými sazbami, jejichž hodnota zřídka přesáhne 0,5 %. Po výrazném snížení základní úrokové sazby od ČNB zaznamenaly pokles právě i spořicí účty. Například ING spořicí účet nabízí zhodnocení 0,3 % u částky do 300 000 Kč a 0,1 % pro částky převyšující tuto hranici. Nezapomeňte však vzít v úvahu, že nízká úroková sazba je vyvážena téměř nulovým rizikem a možností kdykoliv a bez poplatků převést peníze na běžný účet a využít pro cokoliv jen potřebujete.
Potenciální zhodnocení u podílových fondů
Možné zhodnocení peněz u podílového fondu může být výrazně vyšší. Na druhou stranu je potřeba zvážit možné riziko takové investiční strategie. Investiční profil totiž může být nastaven jako opatrný, kdy se očekávané zhodnocení pohybuje kolem 2,5 %. Pokud jste o něco odvážnější a pro investici využijete prostředky, které nebudete nutně potřebovat, dá se s volbou dravé investiční strategie dosáhnout až 7% zhodnocení. Takové parametry nabízí ING podílové fondy. K tomu všemu se přidává možnost investovat jednorázově a případně doplňovat pravidelné měsíční částky. Zvolit si můžete také pouze investici v podobě pravidelného posílání měsíční částky. Pravidelnou investicí ještě o něco snížíte riziko a zároveň nezatížíte jednorázově rozpočet. Začít s investováním tak klidně můžete již od 100 Kč.
Ideální volba pro tu část peněz, na kterou nemusíte po několik let sáhnout
U podílových fondů můžete ve svůj prospěch využít takzvané složené úročení. To znamená, že první rok investovaná částka naroste o určitý úrok a další rok se zvýší ještě o více právě díky předchozímu navýšení. Z toho důvodu jsou podílové fondy vhodnější spíše na dlouhodobější investování. Zároveň ale nejste striktně omezeni, protože i tady se můžete víceméně kdykoliv rozhodnout, že část podílových listů prodáte. Mohou zde však být určité poplatky, což může snížit výhodnost investice. V případě podílových fondů také musíte mít na paměti, že trh je proměnlivý a nárůsty hodnoty mohou být následovány lehkými propady. Zhodnocení tak není garantované, ale pouze předpokládané podle parametrů jednotlivých akcií či dluhopisů, které jsou součástí fondu.
Tento článek je komerční sdělení. Peak.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah.