Mohlo by vás také zajímat
Bez dluhů na svůj provoz česká ekonomika nemá. A mít nebude!
Robert Břešťan 31. října 2024Říct něco povzbudivého o českých veřejných financích je kromobyčejně obtížné. Nabízí se spíše inspirace ze zámoří – známý bonmot někdejšího…
V Evropě roste silný hráč ve výrobě tofu s kořeny na Slovensku
Veronika Kudrnová 16. října 2024Společnost The New Originals Company GmbH, vídeňský podnik stojící za značkou tofu a rostlinných pomazánek Lunter, výrazně rozšířila své působení…
Klopýtání české ekonomiky pokračuje
Petr Dufek 30. srpna 2024S ohledem na vývoj u našeho hlavního obchodního partnera asi nelze čekat nějaké zázračné zrychlení růstu ve druhé polovině roku.
- KOMENTÁŘ
Přepište dějiny: Slovensko dotáhne Česko
Až uplyne třicet let od rozdělení Československa, dotáhne se jeho východní třetina na ekonomickou úroveň západní části. Slováci prokázali více odvahy v reformách a dokázali lépe využít příležitosti, které nám nabízí ekonomická integrace v EU. Díky tomu jsou na nejlepší cestě stáhnout původně třicetiprocentní rozdíl v průměrné životní úrovni na nulu.
Slovensko přepisuje ekonomickou historii, neboť odjakživa platilo za chudšího souseda jak Česka, tak Maďarska. Jižní sousedy předstihlo už před deseti lety a za pět let se životní úroveň dotáhne na tu naši. Tedy pokud se nestane nic nečekaného a vyjdou poslední odhady Mezinárodního měnového fondu (MMF).
Jistá nejistota statistik
Nicméně Slovensko nebude ani v roce 2023 bohatší. Ekonomové srovnávají životní úroveň v takzvané paritě kupní síly, která zachycuje fakt, že i s relativně nižším příjmem si průměrný Slovák může koupit to samé, neboť ceny jsou na Slovensku nižší. Výkon české ekonomiky zůstane vyšší, takže východo-západní migrace za lepší výplatou ani za pět let úplně neustane, byť rozdíl bude stále menší.
Zároveň je však možné, že nás Slováci doženou již dříve. Statistiky MMF totiž rozpočítávají hrubý domácí produkt na každého obyvatele, což je obvykle nejlepší ukazatel životní úrovně. Avšak v zemích s vysokými zahraničními investicemi jde část domácích příjmů do zahraničí jako dividendy a další platby.
V posledních letech je u nás tento odliv v poměru k HDP více než dvakrát vyšší než na Slovensku, takže je možné, že nás Slováci dostihnou v národních příjmech i dříve. Statistiky tak nedokáží přesně určit, kdy se na nás Slovensko dotáhne, ale jednoznačně ukazují, že se tak stane. Proto má smysl se ptát: „Co se Slovensku povedlo?“
Graf: Poměr slovenského HDP na obyvatele k českému a růst HDP
Zdroj dat: MMF
Reformní příběh
Standardní replikou ekonomů je, že chudší ekonomiky obvykle rostou rychleji. Nemusí nic objevovat, neboť jim stačí napodobovat úspěšné ekonomické politiky vyspělejších zemí. Při nižším základu také každý milion eur navíc znamená vyšší procentní růst. Nicméně, slovenská ekonomika se dotahovala různým tempem v různých letech, takže vysvětlení bude složitější.
Nejrychleji rostla několik let před globální krizí, kdy rekordem byl 10procentní růst v roce 2007. V těch letech sbíralo Slovensko plody předchozích reforem, které ho vytáhly z marasmu Mečiarismu.
Stabilita, nízké daně a rostoucí produktivita mu poskytly příběh, který působil jako magnet pro zahraniční investory. Během několika let se na nás v investicích Slovensko dotáhlo, což bylo následně vidět i na růstu HDP.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Čtvrtstoletí od rozdělení: jak si vedou ekonomiky Česka a Slovenska?
Češi jsou eurooptimisté bez parádní disciplíny v EU
Šťastné načasování eura
Dědictvím reformní vlády byl i závazek přijetí eura, jehož načasování nemohlo být lepší. Na jedné straně jej Slováci přijali příliš pozdě na to, aby jim masivní příliv příliš levných peněz nafoukl bubliny, které vedly ke krizi a propadu jižního křídla eurozóny.
Na straně druhé pak přijetí eura předešlo vzniku bankovní krize, která trápila Maďarsko či Polsko. Tam, stejně jako na Slovensku, si lidé i firmy napůjčovali v eurech, takže když kurz forintu či zlotého výrazně poklesl, přes noc jim dramaticky narostly splátky dluhů.
Nakolik bude euro přínosem pro další dohánění Česka je předmětem vyostřených diskusí. Obecně platí, že pokud bude eurozóna stabilní, pak bude euro oproti koruně výhodnější. Pokud by nás však čekala v příštích letech recese či další krize, třeba v automobilovém průmyslu, na němž jsou obě ekonomiky závislé, pak bude výhodnější koruna. V takové situaci může Česká národní banka pomoci ekonomice řízeným poklesem kurzu, avšak Národná banka Slovenska podobný nástroj nemá.
Nicméně euro možná Slovensku pomáhá i jinak. Výše zmíněný rozdíl mezi domácím produktem a národním příjmem je na Slovensku jen kolem dvou procent, zatímco u nás je to kolem šesti procent.
Jedním vysvětlením je, že tam na to zahraniční investoři přišli později, takže Česko je ve vybírání zisků jen o několik let napřed. Druhou možností je, že na Slovensku zisky reinvestují více než u nás, protože jej díky euru považují za dlouhodobě perspektivnější.
Vyšší zadlužení
Svou roli sehrál i odlišný přístup vlád k utrácení v průběhu krize. V Česku se veřejné investice seškrtaly jen na kofinancování evropských fondů, takže se ekonomika propadla do mínusu nejen v krizovém roce 2009, ale i v letech 2012 a 2013.
Na Slovensku se utrácelo velkoryseji, což zmírnilo dopady krize. Díky tomu Slovensko pokračovalo v dohánění, avšak za cenu rychlého nárůstu zadlužení vlády. Dluhy jsou již na dohled od limitů platných v eurozóně, takže pokud by příští ekonomický pokles nastal již v příštích letech, nebylo by jej možné kompenzovat vyššími veřejnými výdaji.
Graf: Vládní dluh v poměru k HDP
Zdroj dat: Eurostat
Nesporný makroekonomický úspěch má i další stinné stránky v podobě vyšší nezaměstnanosti, větších příjmových i regionálních nerovností a drsnějšího sociálního systému.
Nicméně faktem zůstává, že slovenské vlády dokázaly lépe využít příležitosti, které integrace do evropského trhu přináší. Liberální vlády prosadily reformy, které přitáhly investice. Sociální demokraté pak přijali euro ve výhodný okamžik a v krizi nešlápli na brzdu více, než bylo nutné.
Nabízí se otázka proč je tolik Slováků v Čechách, když se jim doma
tak dobře daří? V české televizi se už bez slovenských herců v podstatě
nic nevysílá. Oni přece chtěli rozdělení, tak by se měli snažit o ještě lepší
ekonomické výsledky hlavně doma.
MY sme nechceli rozdelenie!!!!!!!!! Rozdeleie chceli Meciar a Klaus. Bezny ludia a najma ludi v mestach chceli zostat cechoslovaci ! Podla statistiky rozdelnie Ceskoslovenska nechelo 82 percent slovakov! Ja si aj tak vsade v dokladoch pisem ze som hrdy cechoslovak. To ze je vela slovace v Cesku je jednoduche. tu su velke rozdiely medzi dedinou a mestom .Sedlaci z vychodu nemaju moc prace, vychod je stale velmi zaostali a Bratislava je draha co sa tyka prenajmu bytu , Cesko je lacnejsie Preto idu do Ceska pracovat. Herci ze Slovace ze su v Cr ,to snad nie je problem tu hraju zas cesky herci. Citame stale ceske knihy,ucebince a casopisy…ale bohuzial vy uz ani slovensky neviete .ale my cesky vieme …
Cesi su v Rakusku, Nemecku, Velkej Britanii, Irsku a inde kvoli comu?
Bavíme se tu pouze o Češích a Slovácích, imbecile.
Když jsou na tom tak dobře,tak proč skoro 100000 slovaku je u nas.
Máte pravdu a přidám jen jedn úhel pohledu.
Pokud by jich tu tolik nebylo, tak by byla kvalifikovaná tuzemská pracovní síla vzácnější, tedy více ohodnocená, a u té méně kvalifikované by se neodvážely finance na Slovač.
Takže ano, větší výkon ekonomiky díky více pracovním silám a zároveň vyšší odliv dividend do zahraničí, jak v článku uvedeno.
Pokojne ich vyhostite. Pridu vam tam Ukrajinci a Rusi :)))
Kolki Pepani su za hranicami? :)))
Reálný plat v regionech mimo Bratislavu se pohybuje kolem 600 Euro, ceny jsou asi o 30 procent vyšší než v CR, takže opravdu pracujícím Slovákům Euro pomohlo??? Euro pomohlo pouze velkým podnikatelům, obyčejné pracující lidi však ožebračilo, nemluvě dále o povinném placení řeckého dluhu.
Ceny su vyssie iba ak v tvojej dutej hlave! :)))
To nema nic společného ale s eurem. Tak to na Slovensku vždy bylo a vždy bude. Je přece logické, že region který sousedí s Ukrajinou a severem Maďarska je chudší než Bratislavský kraj který je 30 minut autem od Vídně, 1 hodinu od Brna, 3 hodiny od Prahy a 2 hodiny od Budapešti.
To je taková kravina, jako to, že Česko dotáhne Německo za 25 let.
25 let je pryč, skoro třicet a s Německem jsme na tom úplně stejně, někdy i hůř.
Tohle honění si ega, podle nějakých papírových výplodů a výpočtů, absolutně neodpovídá realitě.
Slovensko, podle mě, Česko nikdy nepředežene. Proč se asi významní Slováci stěhují do Prahy????
Většina celebrit, právě v Praze bydlí a né v Bratislavě. Jinak po přechodu na Euro si nepolepšili Slováci ani Němci, Takže nechte si keci na koledy.
V některých případech jsou před námi , zásadně se srovnávají pouze , s Německem , Francie, nebo Rakousko. Auto která se tam montují , mají větší prodejní cenu!!!!!! Drsnější sociální systém::::: V tomto směru, všem stejně. Stát rozhodně nedovolí vydělávat, členům svých stran jako je to u nás, na předraženém nájmu. Proto zde je nekonečné množství Slovenských osadníku. Otevřenost , a méně korupce. Taktéž tam není komouš, kam se člověk podívá, to je Česká specialita. Rozhodně tam nepřetrvává Husákuv vylepšený režim.
Bingo! 🙂
Hezká óda na euro, ale je to píčovina. Ve skutečnosti je na Slovensku všechno výrazně dražší a lepší to nikdy nebude, protože euro není zrovna stabilní měna. Ostatně to je vidět celou dobu že když si kterýkoliv stát EU a to ani nemusí platit eurem, dupne, nebo něco posere, nebo odejde z EU, euro hned klesne 😉 Doufám že tuhle zmetkoidní měnu která se vyplatí jen obchodníkům a ostatní ožebračuje tady nikdy platit nebude.
„Ve skutečnosti je na Slovensku všechno výrazně dražší a lepší to nikdy nebude, protože euro není zrovna stabilní měna.“
1. cast je to, co si napisal – picovina a to poriadna! :)))
2. cast je pravdiva, lebo stabilna mena nie je ani jedna a azda si nemyslis, ze „giganticka“ koruna stabilna je?!! :)))
víte proč sou u nás to aby nás mohly okrádat o vejplaty a dobře placená místa.. a přesměrovávat české výdělky na slovensko…. jak by nás jinak asi doháněli…než tim,že se zažrali jak červy do české ekonomiky…. a ten pánbíčkář jim v tom pomáhá ten slovák v demisi premier ceske vlady andrej babiš
Rozprávate strašne hovadiny. Slováci jedine prispievajú vašej ekonomike, lebo pracujú u vás hlavne na pozíciách ako robotník. Priemerný Čech by takú prácu nerobil
„víte proč sou u nás to aby nás mohly okrádat o vejplaty a dobře placená místa.. a přesměrovávat české výdělky na slovensko…. jak by nás jinak asi doháněli“
Aaaaa, maly cesky clovek sa ohlasil, vsak? :)))
Ale však Vám všichni rozumíme. Za poslední rok se neustále záhadně vynořují články o tom jak je na tom Slovensko dobře a jak nás dohání, přitom v době kdy rostlo mnohem rychleji se o tom tak často nepsalo.
Většina z nás snad dovede prohlédnout, že tyto články nejsou nic jiného než cílená kampaň pro zavedení Eura v ČR! Dlouhodobě a systematicky podprahově vnucovat lidem myšlenku, že přijetí Eura může znamenat prosperitu! Že přijetím Eura se nikomu neublíží a že máme zářný příklad u našich sousedů…
Rozumíme, chápeme, strčte si Euro do zadnice! Daří se nám dobře bez něj!
To by v tom byl čert, aby to naši politici, ruku v ruce s centrální bankou, po dlouhých letech konečně nedotáhli až na vysněné 13. místo mezi státy EU. Resp. tedy mezi „novými“ státy EU.
A co třeba ještě mnohem dražší důsledek toho že mají Euro? Krize přijde, otázkou je kdy, ale Euro to schytá, Řecko, možná Itálie a další půjdou do kopru a Slovensko s nimi. Ne úplně jako Řecko, ale určitě bude v ten moment lépe v ČR, která bude mít jen svůj dluh, nikoliv ten Řecký „nesplatitelný dluh“. Tento experiment s Eurem bude jistě „akademicky“ zajímavý, taky by vás zajímalo jak zachrání Řecko v krizi když to nedokázali teď?
A růst slovenské ekonomiky by byl ještě výraznější, kdyby se podařilo omezit kradení v miliardových částkách. Stačilo by to pokrýt náklady na zdravotnictví i na důchody. Ale stále to nějak nejde…
Mas pravdu, Durino! 🙂
Takové ekonomy udělám za hodinu asi 20. Porovnéjme přímy a ceny, důchody ,sociální zabezpečení, zdravotnictví, platy a potom ,zjistíme ,že nás slováci doženou ,tak za 50 let.
A pak si si vytahnul bednu z prdele a zjistil jsi, ze uz neni rok 1989! :))))))
Když vidím stav slovenských silnic, tak si nedělám iluze, že nás dotáhnou… 🙂 A při jejich borovičkové pracovní morálce to také nevidím tak růžově. Mladí na Slovensku nechtějí žít, asi vědí proč. Teď se sice Fica zbavili, ale na jak dlouho… Rozdělení byla správná věc, pořád na nás nadávali, že je brzdíme, teď mají možnost ukázat, jak na tom jsou. S odstupem času je vidět, že vytvoření společného státu dvou rozdílných kulturních a mentálních národů bylo historickou chybou. Už nám to ukázali za II. světové, kdy se vytvořením Slovenského štátu přidali k Hitlerovi…
1. uz si cestoval po „dalnice Brno“? Je to naozajstny „zazitok“! :)))
2. pracovna moralka a Cesi? Hm…
3. k Hitlerovi sme sa nepridali my, „pridal“ nas k nemu vas „udatny bojovnik“ spoza kanala, Edik Benesu! :)))
Odkaz pre toho DEBILA, ktory to tu cenzuruje – oprav si datum, ty debil, lebo ho mas tak, ako sa pise v USA, ty debil! :DDD
Pche, podivej se Kolik mame dalnic my a Kolik vy, ani do kosic neni dodelana, svadet vinu na edu bedu a schovavat se za te je Celkem trapne prekrucovani historie, tiso se rozhodl sam a Hitler ho k tomu ptemlouval a vyhrozoval, bez nas byste neexistovali v 1918 Ale vy jste trapne Jak krysy vyuzili prilezitisti Jen abyste prezili, proc jste se K adovi nepridali treba I dva roky driv Ale AZ kdyz to bylo jasne? Jen to ukazuje ubohost, slabosstvi a kokaborantsvi ktere se to snazi zamaskivat a svalovat vinu na jine