Celý italský bankovní sektor si prochází krizí především kvůli obrovskému množství úvěrů po splatnosti. Podle posledních údajů přibližně 17,7 procenta úvěrů v Itálii je po splatnosti, celkově se jedná o částku zhruba 350 miliard eur. To je trojnásobek toho, co je běžné v ostatních zemích Evropy.
Největší italská bankovní skupina UniCredit má na této sumě jeden z největších podílů, a to přibližně 50 miliard eur.
Po loňských odpisech tak kapitálová přiměřenost tohoto italského bankovního domu klesla pod Evropskou centrální bankou požadovaných 8 procent a UniCredit tak byla pod tlakem navýšit svůj kapitál.
Italské řešení: ořezání zbytečností
Tímto úkolem byl pověřen Jean-Pierre Mustier, CEO skupiny UniCredit od loňského července. Mustier zavedl celou řadu úsporných opatření, z nichž jedním byl i prodej soukromého letadla banky.
GRAF: Vývoj akcií UniCredit Group
Od roku 2012 do současnosti, v eurech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Dalším krokem byl prodej podílů v polském ústavu Pekao, italské internetové bance Fineco a investiční společnosti Pioneer, za které banka získala 8 miliard eur.
Jeho hlavním krokem ale byl tzv. „cash call“, neboli žádost akcionářům o dodatečný kapitál. Tím se mu podařilo na začátku března letošního roku prodat nové akcie kvalifikovaným investorům, čímž UniCredit získala 13 miliard eur (zhruba 350 miliard korun).
Jde o vůbec největší navýšení vlastního kapitálu v dějinách Itálie. UniCredit by tak měla být z nejhoršího venku.
A co česká větev?
Je ale pravděpodobné, že prodeje aktiv UniCredit nekončí. Dokonce by v důsledku potřeby kapitálu mohlo dojít k tomu, že česká a slovenská část UniCredit bude na prodej. Pomineme-li spekulace, kdo by lokální pobočky UniCredit koupil, pojďme se podívat na to, co je (případně) na prodej.
Co se týče velikosti, je UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s. čtvrtou největší bankou na českém trhu a jedním ze zástupců velké čtyřky bank v tuzemsku označovaných pojmem „too big to fail“. Tedy natolik velkou, že její případný krach by měl vážné důsledky na celý finanční sektor a to nejen v Česku.
TABULKA: Srovnání největších českých bank
Jde o údaje za rok 2016, přičemž finanční údaje jsou v miliardách korun.
Zdroj: výroční zprávy bank
I přestože italská UniCredit zatím prodej oficiálně neoznámila, ani si nenajala žádné finanční nebo právnické poradce, podle českých a slovenských tiskových agentur již začala jednat s případnými zájemci.
Z dosavadních zpráv by zájem mohla mít francouzská skupina Société Générale s dceřinou Komerční bankou nebo případně Moneta Money Bank, které se loni v květnu její mateřská společnost General Electric „musela“ zbavit prodejem na pražské burze (šéf Monety Jiří Spurný však před pád dny během diskuse s akcionáři popřel spekulace o možném zájmu banky o český UniCredit, pozn. red.).
Ve srovnání s konkurenčními bankami na českém trhu je na tom UniCredit CZSK je na tom o něco hůře, co se týče ziskovosti.
Na druhou stranu podle dosavadních neauditovaných výsledků za rok 2016 ji jako jediné z velkých bank rostla úroveň vlastního kapitálu a to o zhruba 5,4 procenta.
Na druhou stranu jí také rostla celková aktiva o zhruba sedm procent, čili lze očekávat zhoršení finanční páky za loňský rok. Ta byla v případě UniCredit CZSK za rok 2015 na průměrné úrovni.
Srovnání s KB
V případě, že bychom měli tedy odhadnout, nakolik by případně podíl v české a slovenské části UniCredit přišel, pak odhadovaná cena za stoprocentní podíl se pohyboval mezi 80 až 100 miliardami korun
Pokud by tak některý ze zájemců skutečně zaplatil částku v tomto rozmezí, či dokonce ještě více, šlo by o největší transakci v historii českého bankovnictví. Tou je zatím nákup 60% podílu v Komerční bance, za který francouzská skupina Société Généralé v roce 2001 zaplatila 40,2 miliardy korun.
Díky přechodu do rukou Francouzů to v té době ocenilo celou Komerční banku na 67 miliard korun. V současnosti se tržní hodnota Komerční banky pohybuje na úrovni 180 miliard korun. Tržní hodnota mateřské Société Généralé je necelý jeden bilion korun.
Druhý potenciální (a nyní již tedy spíše nepravděpodobný) zájemce, Moneta Money Bank, má současnou tržní hodnou na úrovni 43 miliard korun.
Zdali italská matka UniCredit nakonec českou a slovenskou pobočku odprodá, nebo si ji nechá, ukáže až budoucnost.