Dva v jednom. Alespoň tak lze charakterizovat fúzi České spořitelny s pojišťovnou Kooperativa, o které rozhodla jejich mateřská rakouská pojišťovací skupina Vienna Insurance Group (VIG).
Od 1. ledna 2019 tak vznikne nový lídr českého pojišťovacího trhu. Kooperativa je nejvýznamnější tuzemskou pojišťovnou, která spojením s Pojišťovnou České spořitelny posílí svoji pozici na trhu v Česku. „Chceme naši pozici dále upevňovat, a to zejména v neživotním pojištění,“ uvedla Elisabeth Stadlerová, předsedkyně představenstva Vienna Insurance Group v rámci tiskového oznámení.
Dosud největší tuzemskou pojišťovnou je Česká pojišťovna. Podle údajů České asociace pojišťoven ke konci třetího čtvrtletí držela podíl 22,31 procenta na trhu. Druhá největší Kooperativa měla podíl 20,38 procenta a Pojišťovna České spořitelny 5,38 procenta.
GRAF: Rozdělení českého pojistného trhu
Na konci 3. čtvrtletí 2017
Zdroj: ČAP
Pokud se tedy tržní podíly během letošního roku významněji nezmění, Kooperativa se počátkem roku 2019 stane pojišťovnou s největším tržním podílem v Česku.
Co znamená Karoq? |
VIG je mezinárodní pojišťovací skupina, která v současné době zahrnuje 50 pojišťoven ve 25 evropských zemích. S přibližně 25 000 zaměstnanci je lídrem na svých klíčových trzích. Celkem podniká v regionu se 180 miliony obyvatel.
Od založení VIG RE v roce 2008 má skupina i vlastní zajišťovnu, jejíž sídlo je v Česku.
Mimo kmenový trh v Rakousku je VIG prostřednictvím podílu na pojišťovnách aktivní v Albánii, Bělorusku, Bulharsku, České republice, Černé Hoře, Estonsku, Gruzii, Chorvatsku, Lichtenštejnsku, Litvě, Lotyšsku, Maďarsku, Makedonii, Německu, Polsku, Rumunsku, Rusku, na Slovensku, v Srbsku, Turecku a na Ukrajině. Od roku 2011 je zastoupena také v Bosně a Hercegovině. Kromě toho existují pobočky Wiener Städtische Versicherung v Itálii a Slovinsku, jakož i pobočka Donau Versicherung v Itálii.
V Česku jsou jejími dceřinými společnostmi Kooperativa pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna a Pojišťovna České spořitelny.
|
Kromě toho oznámená fúze také znamená, že v Česku skončí značka Pojišťovna České spořitelny, která na českém trhu působí od roku 2001. Od roku 2008 je pak součástí skupiny VIG.
Pro své aktivity v Česku má VIG v plánu nadále využívat pouze značku Kooperativa a Česká podnikatelská pojišťovna. Podle vyjádření skupiny je cílem sloučení pojišťoven především posílení pozice v tzv. bankopojištění, tedy prodeji pojištění prostřednictvím spolupracujících bank a pojišťoven.
V Česku se tento koncept VIG zatím daří uplatňovat u životního pojištění, a to díky strategické spolupráci mezi VIG a Erste Group, do níž patří Česká spořitelna. K jejímu uzavření došlo poté, co se Erste Group na počátku krize v roce 2008 rozhodla zbavit svých veškerých pojišťoven v regionu, včetně Pojišťovny České spořitelny, již prodala právě VIG.
Výsledkem této transakce byla dohoda o strategické spolupráci, v případě Česka se to doposud týkalo právě prodeje životního pojištění Pojišťovny České spořitelny na pobočkách této banky.
Flexi pojištění boduje
Vzhledem ke své velikosti je Pojišťovna České spořitelny úspěšnější v životním pojištění, a to především díky produktu FLEXI životní pojištění. Toto pojištění je jedno z nejznámějších v České republice.
Pojišťovna České spořitelny je sice v celkovém pořadí pojišťoven sedmou největší v Česku, v životním pojištění je ale třetí největší za Českou pojišťovnou a Kooperativou.
Její tržby za letošní tři čtvrtletí dosáhly bezmála pět miliard korun a tržní podíl v životním pojištění přesáhl 15 procent. Kořeny jejího vzniku sahají do roku 1992, přičemž do roku 2001 fungovala pod názvem Živnostenská pojišťovna.
TABULKA: Předepsané smluvní pojistné
Podle metodiky České asociace pojišťoven (ČAP), finanční údaje jsou v mil. Kč.
Zdroj: ČAP
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Marek Orawski: Nejsem megaloman, chci jen dělat slušný pojišťovací byznys v Česku
Zdravotní pojišťovny: nutná podmínka fungování českého zdravotnictví
Neživotní Kooperativa
Naopak v neživotním pojištění má silnější pozici Kooperativa pojišťovna. Celkově se však skupině VIG nepodařilo v prodeji neživotního pojištění skrze banky u nás výrazněji prosadit.
Nyní se to tak snaží dohnat a nově by se do nabídky České spořitelny chtěla VIG více prosadit právě s neživotním pojištěním Kooperativy, k čemuž jí má fúze dopomoci.
Od roku 2019 plánuje klientům České spořitelny nabízet pojištění už jen pod značkou Kooperativa.
V prodeji neživotního pojištění však Česká spořitelna letos začala intenzivně spolupracovat i s Českou pojišťovnou. Na pobočkách buduje síť poradců, kteří ho nabízejí.
Nový král pojišťovacího trhu
UŽ JSTE SI OBJEDNALI?
|
|
Celou fúzi ještě musí schválit české úřady. Pokud vše proběhne bez komplikací, bude mít VIG na českém trhu od ledna 2019 Kooperativu a Českou podnikatelskou pojišťovnu.
Kooperativa se díky fúzi pravděpodobně stane pojišťovnou s největším tržním podílem a posílí svoji pozici na trhu s neživotním pojištěním díky lepšímu přístupu k bankopojištění.
Díky silné pozici Pojišťovny České spořitelny na trhu se životním pojištěním by se na něm mohla prosadit také značka Kooperativa.
Každopádně VIG si tímto krokem upevňuje pozici na svém druhém největším trhu.
Já jsem si nedávno přes https://www.top-pojisteni.cz/havarijni-pojisteni zakládal havarijní pojištění a nabídka tohoto nového lídra pojišťovacího trhu mi až tak úžasná nepřišla. Šáhl jsem proto po jiné pojistce, která v sobě měla za stejnou cenu i pár doplňkových služeb.