Je evropský větrný energetický průmysl udržitelný? Letošní problémy společnosti Siemens Energy jakožto vlajkové lodi německého zeleného průmyslu rozvířily debaty o míře větrné udržitelnosti.
Vítr jako energetický zdroj představuje relativně nové odvětví, které ještě před deseti lety bylo spíše obskurní záležitostí.
Odvětví plné ekonomických tlaků
Větrná energie byla drahá a výrobci se museli donedávna podbízet, aby odvětví vzniklo. Tento tlak na cenu měl za následek, že výrobci museli každé dva až tři roky továrny předělávat na nové modely, najít dodavatele a také s obrovským růstem najmout a zaškolit velké množství zaměstnanců.
Developeři a vlastníci větrných parků pak dále využívali toho, že odvětví je mladé (tudíž slabé). V kontraktech si tak dokázali vyjednat pro výrobce nekomfortní podmínky jako třeba chybějící inflační doložky nebo vyšší míru závazků.
K tomu v posledních letech, stejně jako u více vyspělých odvětví, dodavatelský řetězec nestíhal. Proto se dodavatelé často měnili. Firmy potřebovaly zajistit, aby komponenty vůbec dorazily a aby nestály násobně více, protože fixní kontrakty inflaci nepokrývaly.
Nakonec tak vznikl koktejl – ukočírovat obrovský a volatilní růst, zvládnout industrializaci nových modelů turbín a zmírnit následky nevídané inflace, a to skrze fragilní dodavatelský řetězec.
Reakce na problémy
Podívejme se, jak výše uvedené problémy ovlivnily právě větrnou divizi Siemens Energy. Firma rozhodně tlak, kterým si odvětví prochází poslední tři roky, nezvládla dobře. Vše vyústilo v problematický produkt, za kterým stála divize Gamesa.
Kvůli problémům s kvalitou větrných turbín na souši firma v roce 2023 vykázala alarmující ztrátu. Ta je spojená s náklady na nutné opravy chybové turbíny a také s náklady spojenými se zmíněným komplexním koktejlem.
Naštěstí kromě větrné divize je firma lídrem ve výrobě a servisu plynových turbín, lídrem v přenosové soustavě nebo v dalších technologiích jako komprese či výroba zeleného vodíku.
Firma tak profituje z masivních investic do přenosové soustavy, která se po dekádách zanedbávání začíná posilovat. Plynové turbíny pomáhají s přechodem z uhlí a také s balancováním přenosové soustavy a vykazují velmi solidní a stabilní zisky. Tyto aktivity pomáhají Siemens Energy překlenout složité období ve větrném průmyslu, které firmu zasáhlo asi nejvíce z celkově postiženého odvětví. Firma tak vyvázla pouze s velkou červenou kaňkou v letošním účetnictví a odloženou profitabilitou své větrné divize.
Jak dále? S větrem o závod
Rok 2024 bude pokračovat ve znamení stabilizace. Odvětví mořských turbín se bude stále potýkat s problémy začátku komercializace, nicméně odvětví by se mělo stát mnohem robustnějším.
Navíc větrné odvětví již dnes nutně není závislé na podpoře – technologie je ekonomicky opodstatnitelná. Musí se mu ale vytvořit férové a předvídatelné prostředí, aby se evropským firmám snížila komplexita v operativě a zvýšila možnost ve strategicky důležitém odvětví plánovat.
Nová opatření naznačují, že si to státy uvědomují. Evropa nedávno schválila větrný balíček, který má mimo jiného za úkol snížit administrativní překážky a zvýšit předvídatelnost.
To dokresluje i letošní bezprecedentní dohoda devíti zemí z oblasti Severního moře. Zde se státy v čele s Německem, Francií, Irskem, Spojeným královstvím nebo Nizozemskem dohodly, že budou usilovat o větší viditelnost v plánech výstavby. To by mělo proměnit problémový zubatý růst na dobře předvídatelný růst lineární.
Covidové problémy navíc odezněly a odvětví se vrací do normálního stavu. Komercializace větrného odvětví by zase měla těžit z jasně komunikované strategie – snižme komplexitu a zvyšme kooperaci. Tyto kroky vnímám jako správnou cestu, která pomůže odvětví stabilizovat a navrátit do profitability.