I třetí čtvrtletí bylo pro českou ekonomiku ve znamení velmi dobrých výsledků. I když oproti předchozímu kvartálu, kdy HDP doslova poskočil o 1,5 procenta, tentokrát ekonomický růst „polevil“ na 0,5 procenta.
V meziročním srovnání to i tak znamenalo zrychlení na rovných pět procent a prozatím pomyslnou bronzovou příčku v rámci celé EU.
GRAFY: Vývoj českého HDP
Na levém grafu je mezičtvrtletní srovnání, vpravo pak meziroční srovnání, za posledních pět let po kvartálech, v procentech.
Mezičtvrtletní srovnání |
Meziroční srovnání
|
Zdroj: Tradinegeconomics.com
Podrobnosti o tom, co přesně stojí za výkonem tuzemského hospodářství, jak se dařilo investicím či jak se vyvíjela ziskovost firem, přijdou na řadu až v průběhu následujících dvou měsíců.
Nicméně je velmi pravděpodobné, že i tentokrát si nemalou zásluhu na růstu HDP připsal průmysl.
Nakonec je to největší tuzemské odvětví z pohledu jak podílu na přidané hodnotě, tak i zaměstnanosti. Ekonomiku pohání vzhůru už čtvrtým rokem. Přitom se mu daří stále nad očekávání dobře navzdory sílící koruně i stále většímu nedostatku zaměstnanců, vedoucímu ke zrychlování nominálních i reálných mezd.
GRAF: Vývoj průmyslové výroby v ČR
Za posledních pět let, srovnání po měsících v procentech
Zdroj: ČSÚ, Tradingeconomics.com
S výsledky české ekonomiky za třetí čtvrtletí by mohla být spokojena i ČNB, protože se tuzemská ekonomická realita vyvíjí přesně podle jejích očekávání.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Čísla o HDP zatím příliš k plánům ČNB se sazbami nenapověděla
Proč centrální banka nezvedla úrokové sazby více?
Jak HDP, tak i říjnová inflace dopadly přesně podle prognózy, a tak nás před prosincovým měnovým zasedáním čeká už jen jedno číslo, kterému centrální banka věnuje v poslední době stále větší pozornost, a sice mzdy.
Už předchozí vývoj překvapil svojí razancí, když v důsledku rostoucího napětí na trhu práce firmy zvyšují mzdy výrazně rychleji. A podobné to nejspíše bylo i ve druhé polovině roku.
GRAF: Vývoj průměrné mzdy v Česku
Za posledních pět let, v korunách
Zdroj: ČSÚ, Tradingeconomics.com
Růst mezd začínající sedmičkou by proto neměl být žádným překvapením, nicméně pokud by se začal naplňovat „scénář větších domácích inflačních tlaků“ předpokládající výrazné zrychlení růstu mezd, byla by ČNB zřejmě razantnější.
O případném prosincovém zvýšení sazeb proto vedle kurzu koruny „rozhodnou“ i mzdy, které ČSÚ zveřejní 4. prosince. Za pravděpodobnější však i nadále považujeme až únorový termín.
Na západní EU klid
Zatímco u nás si trh bude lámat hlavu, kdy ČNB znovu posune sazby vzhůru, v eurozóně bude i nadále panovat klid.
Navzdory nadprůměrnému růstu (+2,5 procenta) bez ohledu na inflační tlaky či realitní boom v úspěšnější části této měnové oblasti.
Návrat k normálu zůstává ještě hodně vzdálený. Nebo už chtě nechtě vznikl nový dlouhodobý normál?
Tady je vidět jak lze manipulovat veřejné mínění polopravdami. Procento růstu nic neříká o výchozí základně, Ve spojení s tímto faktem dojdeme k tomu, že když chceme dohonit v životní úrovni alespoň Rakousko musel by náš růst být asi 1000 % ročně.
Ale co vždyť se máme dobře, Třetina národa žije stále pod průměrem životní úrovně ČSSR, druhá třetina je na tom asi ta stejně