Mohlo by vás také zajímat
Další krok na cestě k digitalizaci, elektronické podpisy se stávají stále běžnějšími
Libor Akrman 23. října 2024Lidé si za roky používání internetu zvykli, že v online prostředí číhá nebezpečí na každém rohu. Během posledních let se…
Více než desetina Česka je zabetonovaná. Proč se vyplatí investovat do půdy?
Vladimír Brůna 26. srpna 2024Orné půdy už nikdy nebude více, vždy jen méně. Proč se vyplatí investovat do půdy? Třeba i proto, že orná…
Notářská komora spouští nový systém pro zabezpečení úschov, pohyby peněz půjde sledovat
Libor Akrman 16. července 2024Uschovat peníze při transakci, typicky větší sumu při nákupu nemovitosti, bude od příštího měsíce u všech notářů bezpečnější. Nový systém…
- KOMENTÁŘ
Proč místo digitalizace a moderních postupů v zemědělství přispěje stát nakonec na traktory?
Ministerstvo zemědělství nečekaně pozastavilo dotační titul určený na precizní zemědělství, který měl jen v letošním roce přinést až 200 milionů korun na podporu variabilního hnojení, a tím pomoci na větší výměře orné půdy Česka začít využívat přínosnou zonaci porostů a polí. Ambice začít postupně využívat komplexně variabilní aplikace počínaje hnojením či aplikací přípravků na ochranu rostlin a samozřejmě i setí a sázení se tak odkládá na neurčito. Není to škoda?
Nečekané rozhodnutí ministerstva zemědělství na poslední chvíli přineslo potíže českým farmářům. Ti přitom v průběhu posledního roku investovali velké množství financí, času a dalších zdrojů k nákupu techniky a technologií tak, aby zvládli přechod k preciznímu zemědělství.
I když se to může zdát jako marginální problém týkající se „několika zemědělců“, opak je pravda. Úspornější nakládání s hnojivy se totiž významně promítá také do cen potravin. Navíc podle evropských i celosvětových studií pozitivně ovlivňuje životní prostředí a úzce souvisí i s lidským zdravím.
Nevhodné načasování
V posledních minimálně dvou letech jsme byli všichni ubezpečováni, že podpora digitalizace a moderních přístupů v zemědělství je prioritou. A cestou, po které se český stát chce vydat.
I proto nechápu, a rozhodně v tom nejsem sám, proč ministerstvo rozhodlo o zastavení tohoto programu, který podpořila a schválila Evropská komise. A ještě nedávno ho podporovalo rovněž samotné ministerstvo…
Stejně tak nerozumím odůvodnění tohoto rozhodnutí. A hlavně ani načasování, které přišlo v době, kdy bylo vše připraveno ke spuštění programu a finalizovalo se paragrafové nařízení vlády.
Tím spíš, když ministerstvo s předstihem komunikovalo, že dotace se po prvním roce vyhodnotí a může dojít k jejím úpravám tak, aby co nejvíce reflektovala přístup k životnímu prostředí i ekonomiku zemědělského podniku.
Opravdu se variabilní hnojení používá?
To vše se stalo v situaci, kdy čeští zemědělci vnímají přínos ve využití moderních technologií v podobě větší efektivity i lepší hospodárnosti. Jako právě v případě variabilního hnojení, které přináší úspory za hnojiva v řádech desítek i stovek tisíc při zvýšení nebo minimálně udržení stejného dlouhodobého výnosu.
Mezi argumenty k pozastavení programu se objevil názor, že většina českých zemědělců variabilní hnojení již používá dlouhodobě. S tímto tvrzením zásadně nesouhlasím a mohu se při tom opřít o zkušenosti s provozováním největší služby digitalizující české zemědělství.
Podle našich dat a zkušeností víme, že dnes pouze přibližně pět procent podniků používá komplexně technologie umožňující variabilní aplikaci hnojiv. A šetří tak nejen náklady na hnojiva, ale i životní prostředí, jehož ochranu si ministerstvo rovněž předsevzalo.
Zároveň je nutné si uvědomit, že precizní variabilní aplikace není jen sběr dat. Především se týká jejich vyhodnocení a vytváření vhodných aplikačních map. Důležitá je pak i správná aplikace na poli, která již úzce souvisí s moderní technikou, a především s jejím ovládáním.
VÍCE K TÉMATU:
Kuřata, máslo, vejce, mouka aneb když si díky inflaci obchody „mastí kapsu“
I zemědělci mají své trable s „čipy“. Letošní výnosy v Evropě ovlivní hnojivová krize
V blahodárném stínu solárů. Nový trend agrovoltaiky se prosazuje nejen v Německu
Na techniku a navigaci
Podle nečekané tiskové zprávy ministerstva zemědělství z úterý 31. ledna budou prostředky z programu využity na nákup zemědělských strojů a navigací. Ministerstvo argumentuje tím, že chce zemědělcům umožnit nákup moderní techniky a zvýšit zájem o zemědělství. Nicméně tyto technologie a technika byly podporovány již v končícím Programu rozvoje venkova, tudíž se nejedná o změnu.
Zemědělci budou moci dále modernizovat techniku, ale nedostanou prostředky, aby ji mohli využívat tak, jak uvažovaná dotace zamýšlela, byť byla ze strany ministerstva zemědělství dlouhodobě a kvalitně připravována.
Na 95 procentech orné půdy v Česku tedy budou jezdit moderní stroje, které se ale k přírodě budou většinově chovat stejně jako před pěti lety. Zemědělci totiž nebudou mít finanční ani lidské zdroje na přípravu a vyhodnocení dat. Variabilní aplikace tak mnohdy v plné míře nevyužijí. A budou se přirozeně více věnovat dotované zemědělské technice jako doposud.
Nové traktory, navigace ani RTK signály totiž samy o sobě přírodě nijak neulehčí. Pouze propojením skvělé techniky a moderních systémů pracujících s velkým množstvím různorodých dat dojde k cíleným aplikacím.
Zároveň nám umožní dívat se na pole z pohledu dlouhodobého výnosového potenciálu a tím se zaměřit na vysoce produktivní místa a volit vhodná opatření pro ta s nižším potenciálem.
Digitalizace prioritou jen naoko?
Podporu robotiky vnímám pozitivně, nicméně v tuto chvíli má reálně praktické využití jen na zlomku zemědělské půdy, a především ve sklenících či vnitřních prostorech.
Podle mého názoru tak stát ukazuje, že i přes mnohé deklarace není digitalizace jeho prioritou. Zároveň opouští úsilí zemědělců v době, kdy digitalizaci věnovali ohromné množství času i peněz a byli odhodlaní přinést změnu k lepšímu nejen pro sebe, ale i pro krajinu.
Variabilnímu hnojení se Agdata věnují už více než pět let a můžeme říct, že poslední rok byl z pohledu zájmu o něj zdaleka nejintenzivnější. Z praxe ovšem víme, že přechod na precizní zemědělství je pro české farmáře nutností. Dobrá zpráva proto je, že si to uvědomují i samotní zemědělci. Tolik potřebné digitalizace se proto dočkáme, jen ale proběhne složitější cestou a za výrazně delší dobu.
A dle posledních zpráv bohužel v roce 2023 bez motivační podpory státu. Můžeme tedy jen doufat, že diskuse na ministerstvu bude v této oblasti pokračovat. A že budeme mít další příležitost vysvětlovat přínosy na základě argumentů, a nikoli domněnek.