Myslím, že jsme to někdy zažili všichni, kdy naše oči by jedly, ale žaludek už je plný. Málokdo si ale možná uvědomuje, jaké důsledky to může mít – nejen na naše vlastní zdraví ale i na celou planetu.
Nedávno jsem byl na večeři v jedné restauraci v New Yorku a všiml jsem si, kolik zbytků jídla zůstává na talířích. Zároveň jsem si uvědomil, že se to netýká jen newyorského podniku, ale podobné to bylo, když jsem byl v Austrálii, Karibiku, Velké Británii či kdekoli jinde.
Obrovské porce jídla i množství, které se vyhazuje, mě skutečně zarazilo. Ostatně potvrzují to i statistiky o plýtvání jídlem – odhady Organizace spojených národů (OSN) uvádějí, že zhruba jedna třetina jídla na celém světě skončí každý rok v popelnicích.
Redukční program
A podle jedné části projektu s názvem Project Drawdown může vyhozené jídlo za zhruba 8 procent globálních emisí.
DALŠÍ BLOGY RICHARDA BRANSONA NA PEAK.CZ
David vs. Goliáš. Co radí Richard Branson pro boj s firemními kolosy?
Osm tipů Richarda Bransona, jak žít co nejlépe
Nesmíte se brát příliš vážně. Nikdo to nedělá
Nejlepší tipy pro rozvoj osobnosti od Richarda Bransona
Tento projekt, na který jsem narazil nedávno, mě velmi zaujal. Podle mě jde o nejlepší projekt snažící se hledat řešení v boji za zmírnění následků globálního oteplování. Je skvělé zkoumat něco, co tento problém pragmaticky řeší a hledá, jak zlepšit naši budoucnost.
Na velikosti (porce) záleží
Rád bych viděl fungující procesy, které účinně řeší, co se zbytky jídla. Například restaurace by mohly servírovat poloviční porce proti těm stávajícím. Nicméně by zároveň mohly mít na stolech upozornění, že kdo má ještě hlad, může si zažádat o přidání – když jsme to udělali v našich provozech, zjistili jsme, že přidat nechtělo ani 10 procent lidí.
Mimochodem i známý kuchař Jamie Oliver zveřejnil skvělý návod, jak velké porce jídla by měly u různých potravin být servírovány (např. těstoviny v objemu jednoho tenisového míčku).
Správná velikost porce přináší navíc další benefit v tom, že se nám zlepší postava. Zároveň však nesmíme zapomínat, kromě kolik toho sníme, i na to, co jíme.
Sám jsme přestal jíst hovězí a s radostí jsem zjistil, že to vlastně vůbec nebylo složité. A třeba v managementu společnosti Virgin jsme zavedli bezmasé pondělky, abychom mohli v menu objevovat nové alternativy.
Nebojte se změny
Stejně tak se často zákazníci bojí udělat změnu – ale každý nákup je určitou volbou – mezi systémem, který daný výrobek vytvořil, a naší poptávkou.
I náš přístup k jídlu potřebuje správnou volbu – jak jinak bychom totiž mohli omezit plýtvání jídlem a jeho vyhazování?
Text původně vyšel na blogu Richarda Bransona na stránkách Virgin.com.