Vypadá to, jako bychom se tak trochu vrátili zpět v čase. Jako vloni na podzim se totiž blíží zasedání OPEC (bude 25. května, pozn. red.) a před ním, již asi od poloviny dubna, znovu narůstají i tlaky na pokles cen ropy.
VÍCE ZDE: Dohoda OPEC je sice fajn, ale k odbourávání ropných zásob nevede
Kromě klesajících (spotových) cen se znovu prohlubuje pozitivní sklon krátkého konce forwardové křivky, který je patrný na kontraktech na ropu Brent obchodovaných na burze ICE.
GRAF: Vývoj cen ropy Brent
Od loňského podzimu do současnosti, v dolarech. Na grafu je patrný nárůst ceny po dohodě OPEC, nicméně je patrné i to, že tento efekt nevydržel. Dubnový vzestup ceny byl krátkodobou reakcí na raketový útok USA na Sýrii.
Zdroj: Tradingeconomics.com
Přehnaný tržní optimismus
Při zpětném pohledu na první kvartál letošního roku můžeme říci, že tržní očekávání ohledně možností OPEC a ostatních producentů stabilizovat trh byla až příliš optimistická.
Pravda, OPEC a spol. zdá se plní své dohody nad (historickou zkušeností podepřená) očekávání. Pod solidním číslem se skrývá zejména nadměrné plnění závazku ze strany Saúdské Arábie.
Nicméně ani fundamentální odhady, ani tržní indikátory, mezi které patří právě i sklony křivek, určitě nenaznačují, že by snad již nyní docházelo k nějakému rapidnějšímu odbourávání rekordně vysokých zásob ropy, jež byly nahromaděny v minulých přebytkových letech.
NOVINKA – Přihlaste se k odběru newsletteru – NOVINKA
Tak například rozpětí mezi cenami měsíčního a šestiměsíčního kontraktu na ropu Brent se znovu pohybuje na úrovních z ledna letošního roku (zhruba dvojnásobných oproti březnu).
Samozřejmě i zde je namístě velká opatrnost, neboť trh s ropou je fragmentovaný a relativní pohyby cen ropy Brent (tzn. například cen jednotlivých kontraktů) mohou spíše než stav globálního trhu odrážet prostě jen místní fundamenty. Jako připomínka může sloužit nedávný nečekaný výpadek produkce na jednom z klíčových severomořských ropných polí.
Komoditní cesty časem
Forwardová křivka je nicméně mechanismus, který umožňuje komoditám „cestovat v čase“.
Ropa však s její pomocí může – na rozdíl od našich úvah – cestovat pouze jedním směrem. A to ze současnosti do budoucnosti.
Právě současný tvar křivky nám naznačuje, že se o to ropa Brent snaží. Jinak řečeno, trh zůstává optimistický v tom, že k významnému odbourání zásob ve druhé polovině roku přece jen bude docházet.
A je pravda, že bilance se z hlediska producentů dle dostupných dat vyvíjí žádoucím směrem.
Zdá se jen, že se musí obrnit větší trpělivostí, protože všechno bude trvat asi déle, než se původně zdálo.