Výsledky HDP za druhé čtvrtletí potvrdily svižné tempo oživení v hlavních ekonomikách. Oproti tomu vývoj ve zbytku tohoto roku zůstává zatížen nemalou mírou nejistoty. Ta souvisí především s rychlým šířením delta varianty koronaviru, jež je výrazně nakažlivější než předchozí mutace alfa.
Z globálního pohledu se již delta stala dominantní variantou. Právě její agresivní šíření v Asii, Americe i Evropě má ale za následek opětovný růst nových případů, který odstartovaly třetí globální vlnu pandemie.
Nakažlivější, ale méně fatální
Pozitivní zprávou je, že napříč rozvinutým světem se šíření delta varianty pojí s dramaticky nižší mírou hospitalizací a počtem úmrtí než při předchozích dvou vlnách.
Důvodem je rostoucí proočkovanost (EU a USA již plně proočkovaly více než 50 procent populace). To chrání zejména rizikové skupiny před těžkým průběhem onemocnění.
Oproti situaci z počátku tohoto roku jde o zásadní „game changer”. Vlády totiž nyní dokáží udržet zdravotní systém nad vodou, aniž by musely přistoupit k nákladným lockdownům.
S rostoucí proočkovaností můžeme navíc předpokládat, že tlak na znovuzavedení tvrdých karanténních opatření bude v čase dále klesat.
A co spotřebitelé?
Z makroekonomického pohledu bude důležité, jak na rostoucí počty nových případů zareagují nejen vlády, ale také spotřebitelé. Ti totiž mohou i v podmínkách relativně rozvolněného režimu dobrovolně omezovat mobilitu z obav o šíření nakažlivější mutace.
Do jaké míry může toto opatrné chování spotřebitelů zasáhnout ekonomiku skrze nižší spotřebu, zůstává otevřenou otázkou.
Data z Británie nicméně naznačují, že negativní efekt šíření delta varianty na spotřebitelskou poptávku prozatím není dramatický. Podobně jako efekt dočasného výpadku pracovní síly z důvodu nucené izolace.
VÍCE K TÉMATU:
České firmy trápí nedostatek lidí, částečně i kvůli předčasným důchodům
Nebezpečná varianta delta přináší nejistotu pro cestovních ruch i podzimní volby
Pandemie ekonomiky přibrzdila, globální značky ale svoji hodnotu výrazně posílily
Přijde nová mutace?
Podtrženo, sečteno, negativní ekonomické dopady delta varianty se zdají být relativně omezené. To by měl ještě umocnit pokračující progres v očkování směrem k dosažení kolektivní imunity.
Závažnějším rizikem se tak v tuto chvíli jeví vznik nové mutace, která by byla (více) rezistentní vůči existujícím vakcínám. Jelikož vyšší cirkulace viru v populaci zvyšuje pravděpodobnost jejího vzniku, dává smysl udržet v platnosti určitá karanténní opatření, která budou bránit explozivnímu růstu nových případů.
Opakování tvrdých lockdownů – a tedy i významných negativních dopadů do ekonomiky – se však s postupující vakcinací stává výrazně méně pravděpodobným scénářem.