Stálý výbor pro jadernou energetiku minulý týden v Dukovanech rozhodl o třech možnostech financování nových jaderných zdrojů v ČR.
První varianta počítá s tím, že stavbu nového bloku Dukovan zajistí dceřiná společnost ČEZ. „Druhá varianta by spočívala v tom, že by stát tuto dceřinou společnost odkoupil a ta by následně realizovala výstavbu,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.
V úvahu podle něj připadá i třetí možnost, kdy by stát převzal část firmy ČEZ, která by mohla zahrnovat kupříkladu jaderné elektrárny.
„A tato část by potom byla stoprocentně vlastněna státem a realizovala by výstavbu tohoto bloku,“ prohlásil Sobotka. Finální variantu by měla vláda vybrat nejpozději na jaře 2018. „Výbor schválil tři prioritní varianty, které budou dále analyzovány a rozpracovány,“ řekl premiér.
Za rok uvidíme
Co na to napsat slušného? Už od představení dostavby Temelína před deseti lety zde byl strašák, že nikdo nevěděl, jak akci nových reaktorů zaplatit.
Nyní, po dalším roce zamyšlení, přicházejí vládní odborníci na financování a stavění jaderných elektráren s prohlášením, že už možná za rok budou vědět (tj. po volbách, kdy tam už žádný z nich nemusí být, alespoň ČSSD pro to dělá opravdu hodně).
Pojďme si to říci bez okolků: vodí nás za nos.
Elektrárna daleko, prebendy teď
Jaderná elektrárna se staví zhruba deset let a slouží dalších šedesát. Takže žádného manažera ČEZ vlastně vůbec takováto stavba nezajímá, protože to jeho roční bonusy neovlivní (a letos budou volby = bonusy budou).
Vládě to je taky celkem jedno, protože za deset let (či spíše výrazně dříve) nynější ministři budou kdekoliv jinde, jen ne na ministerstvech.
A jak to, že jinde ve světě vědí, jak stavět a financovat jaderné elektrárny?
Zaprvé o tom nechají rozhodovat lidi, kteří i nějaký jaderný reaktor mimo svou zemi viděli, nejenom na obrázku. Zadruhé mají odvahu a vizi. To, co našim politikům patrně povinně odebírají při nominaci na partajní kandidátku.
Nečekaný příklad? Maďarsko
Jeden příklad za všechny – nedaleké Maďarsko. Ať je Viktor Orbán, jaký je, jeho země staví dva nové jaderné reaktory, protože je to prostě ekonomicky nejvýhodnější.
V Evropě vychází cena elektřiny z jaderných zdrojů (data OECD) následovně: 5–8 eurocentů za kWh při úrokových sazbách pět procent a 8–13 eurocentů za kWh při úrokových sazbách deset procent.
Levnější variantu při dnešních nízkých úrokových sazbách Maďaři prostě nemají. Navíc si Orbán dohodl s Rusy financování s úrokovými sazbami pod pět procent. Rusové jim půjčí deset miliard eur na 21 let za sazby, které nepřekročí 4,9 procenta. Splatnost je až po postavení reaktorů.
Těchto deset miliard eur má pokrýt 80 procent nákladů na výstavbu obou reaktorů. Maďaři tak dají ze svého v přepočtu pouze nějakých 50 miliard korun a budou mít dva nové reaktory o výkonu cca 2 500 MW. Maďary také netrápí při rozhodování o budoucích reaktorech dnešní cena elektřiny na trhu – nové reaktory budou v provozu od roku 2024, a to v nejlepším.
Co bude za šedesát let?
Budou v tu dobu podmínky na trhu s elektřinou stejné jako teď? Budou ceny povolenek vyšší, či dotace neřiditelným zdrojům nižší? To nikdo neví, ale rozhodně budou jiné než dnes. To ví každý. Před deseti lety vše bylo taky jinak než dnes.
A navíc reaktory budou v provozu dalších šedesát let po postavení. Kdo odhadne, co bude v Maďarsku za tuto dobu?
Posuzovat stavbu, jež bude stát za deset let a pracovat dalších šedesát, dnešní optikou může jen člověk, který neočekává, že za deset či sedmdesát let bude mít na jejím výsledku zájem. Ne tak Maďaři.
A tak Maďaři stavějí a Češi už deset let přemýšlejí. Máme na to totiž stálý vládní výbor… 🙂
UŽ JSTE SI HO OBJEDNALI? – Přihlaste se k odběru newsletteru – NEVÁHEJTE!!!
staly vybor = stale premysleni