Český průmysl zakončil první polovinu roku v nepřesvědčivé kondici. Index nákupních manažerů PMI poklesl z květnových 46,1 na 45,3 bodů. To znamená, že průmyslová recese trvá v Česku již déle než dva roky.
Za špatnou podnikatelskou náladou stojí již několik kvartálů utlumená poptávka, ať již na domácích nebo klíčových zahraničních trzích v čele s Německem.
Nemůže být proto velkým překvapením, že v červnu dále poklesla výroba ve zpracovatelském sektoru. Směrem do budoucna je nepříjemný zejména opětovný propad nových zakázek, třebaže tempo poklesu bylo druhé nejpomalejší za více než dva roky.
Problematický výhled na druhou polovinu roku dokumentuje i nižší očekávání průmyslníků ohledně výroby. Hodnocení výhledu na příští rok je pak v očích výrobců nejslabší od února.
Brzdou bude zahraničí
Tuzemský průmysl bude v nejbližších měsících přinejlepším přešlapovat na místě. Hlavní brzdou zůstane slabá zahraniční poptávka. U ní bohužel v nejbližších měsících nevidíme zásadní prostor pro zlepšení.
Na stole je přitom celá paleta negativních rizik – slabý výkon vykazuje hlavně německý průmysl, který čelí nejen cyklickým, ale i strukturálním problémům. Do hry vstupují také poruchy v dodavatelských řetězcích a rostoucí ceny námořní dopravy.
Naopak pozitivní vzpruhou bude pro český průmysl pokračující pokles úrokových sazeb, který otevře dveře k vyšší investiční aktivitě.
Celkově odhadujeme, že průmyslová produkce skončí za celý letošní rok jen lehce v černých číslech (+0,9 %).
Tahounem růstu HDP pak bude dominantně spotřeba domácností. Ta v posledních čtvrtletích oživuje a tento trend by měl zesílit ve druhém pololetí díky obnovenému růstu reálných mezd a poklesu vysoké míru úspor domácností. V souhrnu předpokládáme letošní růst české ekonomiky na úrovni 1,4 procenta.