Podle prvních výsledků nepřinesly francouzské prezidentské volby, alespoň v prvním kole, žádné velké překvapení. A možná že to samo o sobě je největším překvapením.
Poté, co v roce 2016 nejprve šokovalo svým výsledkem referendum o setrvání Británie v Evropské unii a potom americké prezidentské volby, je překvapivé, jak dobře se výsledek prvního kola prezidentských voleb ve Francii shoduje s předvolebními průzkumy.
GRAF: 1. kolo francouzských prezidentských voleb v kostce
Zdroj dat: PrésiTrack
Na prvním místě skončil středový reformní a proevropský Emmanuel Macron. S ním do druhého kola postoupila Marine Le Penová z Národní fronty.
Proč se trhy zaradují?
Pro trhy by to měla být relativně dobrá zpráva hned z několika důvodů.
Zaprvé předvolební průzkumy se nijak zásadně nemýlily a nepodceňovaly podporu extrémních kandidátů (Le Penové a Mélenchona). Lze jim tedy relativně věřit i v odhadech výsledků druhého kola.
V těch se Emmanuel Macron zdá být pro Marine Le Penovou daleko silnějším soupeřem, než by eventuálně byl pravicový Franςois Fillon.
Průzkumy veřejného mínění (pokud jsou podobně kvalitní jako v prvním kole) dlouhodobě ukazují náskok Macrona před Le Penovou ve druhém kole o cca 30 procentních bodů. To je daleko za hranicí statistické chyby…
Jak pravice (Fillon), tak levice (Hamon) navíc hned otevřeně podpořily ve druhém kole Emmanuela Macrona. V neposlední řadě Macron představuje z pohledu trhů zajímavou kombinaci byznysově přívětivých reforem (trh práce) a na rozdíl od Fillona o něco umírněnější rozpočtové restrikce. Takové, které bezprostředně nemusí vést k nějak silnému šlápnutí na brzdu.
Dočasné uklidnění pro měny
Trhy by měly na jeho vítězství v prvním kole zpočátku reagovat pozitivně. Napětí na francouzském a italském dluhopisovém trhu by tedy mělo polevit. Stejně tak by se mohl výsledek prvního kola alespoň krátkodobě zamlouvat euru.
V reakci na volební výsledky naopak výrazně oslabil japonský jen, který investoři využívají jako bezpečné útočiště v období nejistoty. Pozitivní reakcí na volby pak je růst akcií napříč starým kontinentem.
Druhé kolo voleb je na programu relativně brzy, už 7. května. Napětí by se mohlo na trhy vrátit pouze za předpokladu, že by se začal výrazněji smazávat rozdíl mezi Le Penovou a Macronem nebo pokud by Le Penová získala na svoji stranu někoho skutečně výrazného, například Jean-Luca Mélenchona. To ale ukáže teprve vývoj příštích dní.