Na konci roku 2018 bylo v nabídce devadesáti pěti pražských developerských společností v celkem 181 developerských projektech 4 345 bytových jednotek. Průměrná cena na metr čtvereční vycházela u bytů v těchto projektech na zhruba 102 820 Kč.
Z těchto bytových jednotek poskytovalo nějakou formu parkování celkem 3 680 bytů, tedy více než 84 %. Z bytů, které v rámci svého příslušenství poskytovaly nějakou formu parkování, poskytovalo celkem 86 % bytových jednotek podzemní parkovací stání, 104 bytových jednotek poskytovalo parkování ve formě zakladače a 11 % bytů poskytovalo venkovní parkovací stání.
Druh parkování u developerských projektů v roce 2018
Zdroj: Finsider.cz
Celkem 841 bytových jednotek poskytovalo na konci roku 2018 podzemní parkovací stání v ceně bytové jednotky. Ke zbylým bytům museli klienti parkovací podzemní stání dokoupit zvlášť, přičemž se průměrná cena takového podzemního parkovacího stání pohybovala na úrovni 348 tisíc korun za podzemní parkovací stání.
Venkovní parkovací stání bylo možné v roce 2018 zakoupit za 230 tisíc korun a zakladač se v Praze v průměru pohyboval na úrovni 570 tisíc korun. U 38 % bytových jednotek byl nákup bytové jednotky dokonce podmíněný nákupem parkovacího stání.
V roce 2018 rovněž byty o dispozicích 3+kk a výše v 96 % poskytovaly možnost dokoupení parkovacího stání, přičemž v 60 % se jednalo o parkování v podzemí. U menších bytů se parkovací stání dalo dokoupit v 87 % u jednotek 2+kk a v 67 % u malých bytů typu 1+kk. U malých bytů typu 1+kk rovněž převažovala možnost dokoupení parkování venkovního, podzemní parkování nabízelo pouze 37 % bytů.
Cena parkovacích stání v roce 2018
Zdroj: Finsider.cz
A jak je to letos?
Na konci dubna letošního roku bylo v nabídce developerských společností jen 2 160 bytových jednotek, a to v 149 aktivních developerských projektech. V porovnání s koncem roku 2018 tedy klesl počet dostupných bytů o 50 % a počet developerských projektů se snížil o 17 %. Průměrná cena za metr čtvereční bytu ovšem vystoupala v developerských projektech na hranici 126 tisíc korun/m2.
Z těchto 2 160 volných bytů k prodeji poskytuje možnost dokoupení nějaké formy parkování celkem 85 % bytů. Zbylých 322 bytů neposkytuje možnost dokoupení parkovacího stání, z toho se 72 % bytů nachází v projektech v centru města, kde se většina projektů realizuje formou rekonstrukce, a je tudíž obtížné do projektu dostat parkovací stání.
Druh parkování u developerských projektů v roce 2021
Zdroj: Finsider.cz
V letošním roce se rovněž snížil počet bytových jednotek, které poskytují parkování již v ceně bytu, z 22 % bytů v roce 2018 na 18 % v letošním roce.
Výrazně se změnily i ceny, které si developerské společnosti účtují za parkování. Zatímco v roce 2018 se podzemní parkování prodávalo za zhruba 348 tisíc korun za parkovací stání, v dubnu se cena podzemního parkování vyšplhala na 476 tisíc korun. Venkovní parkování se v dubnu v developerských projektech dalo pořídit v průměru za 258 tisíc korun za parkovací stání a zakladač za 460 tisíc korun.
VÍCE K TÉMATU:
Praha se při řešení bytové krize může inspirovat Hamburkem či Vídní, klíčové je využít brownfieldy
Pomohou brownfieldy snížit nedostatek bytů v Praze?
Nedobrou situaci s bydlením chce Praha řešit i vlastními silami
Na rozdíl od roku 2018 ovšem klesl podíl bytů, u kterých byl nákup bytu podmíněný nákupem parkovacího stání. V současné době pouze 20 % bytových jednotek vyžaduje, aby si budoucí kupující dokoupil parkovací stání. Naopak je možnost u větších bytů dokoupit až v 60 % dvě a více parkovacích stání.
Více než 91 % bytových jednotek nad dispozice 3+kk poskytuje ke koupi podzemní parkovací stání, na rozdíl od roku 2018 je ovšem u malých bytových jednotek větší šance na nákup podzemního bydlení. K bytům o dispozicích 1+kk ho je možné dokoupit u 71 % bytů a u bytů o dispozicích 2+kk je možnost podzemní parkovací stání dokoupit až u 85 % bytových jednotek.
Cena za parkování v roce 2021
Zdroj: Finsider.cz
Autorem textu, který původně vyšel na serveru Finsider.cz, je finanční analytička Tereza Pokorná se specializací na hypoteční trhy. Absolvovala Bankovní institut vysokou školu v Praze, obor finance a management. V průběhu posledních let získávala praxi jak v bankách, tak i jako finanční poradce.