Mohlo by vás také zajímat
Může Česko dohnat vbrzku německé platy? Říše snů, sci-fi či zázrak, shodují se ekonomové
Libor Akrman 25. listopadu 2024Premiér Petr Fiala nastínil možnost, že by Česko mohlo v dohledné době (příští volební období) dohnat úroveň německých mezd. Zeptali…
Deindustrializace v praxi: německý byznys model se vyčerpal. Nastane úpadek země do bezvýznamnosti?
František Novák 25. listopadu 2024Automobilový průmysl, chemický průmysl i strojírenství v Německu upadají. Německu se nedaří vrátit k ekonomickému růstu před covidem-19.
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
- ČLÁNEK
Původní byznys amerického prezidenta se zadrhává. Z Trump Toweru se lidé stěhují pryč
Obchodní aktivity firem napojených na amerického prezidenta Donalda Trumpa nezažívají zrovna růžové období. Ukazuje se to například na manhattanském mrakodrapu Trump Tower, který přichází o nájemníky. Část z nich odmítá platit peníze prezidentovi, s jehož názory nesouhlasí. Obchodně se nedaří ani golfovým resortům, které rodina 45. prezidenta Spojených států spravuje.
Mrakodrap Trump Tower byl v minulosti synonymem luxusu a úspěchu a také klenotem v realitním portfoliu současného prezidenta Donalda Trumpa. Tato doba je ale pryč a z newyorské nemovitosti na prestižní adrese se stává naopak nejméně vyhledávaný objekt mezi zájemci o pronájem bytu nebo kanceláří.
Může za to také skutečnost, že se Trump stal pánem Bílého domu a z mrakodrapu je pečlivě hlídaná pevnost obklopená betonovými zátarasy. Další problém je i to, že v posledních letech nebyla 36 let stará budova modernizována a její lesk upadá.
Také jméno Trump není pro mnoho Newyorčanů dobrou značkou, v liberální metropoli většina voličů volila Hillary Clintonovou, proto název mrakodrapu mnoho lidí spíše odrazuje.
Byty nikdo nechce
Lidé, kteří se rozhodli byt v Trump Toweru za poslední dva roky prodat, musí počítat se ztrátou své investice až ve výši 20 procent. Přitom podle realitního portálu PropertyShark se v případě oblasti newyorského Manhattanu prodává se ztrátou jen 0,23 procenta nemovitostí.
Jedním z nespokojených prodejců je i Michael Skar. Loni v říjnu prodával byt po svých rodičích v 57. podlaží za 1,83 milionu dolarů. Předtím ale ještě musel zaplatit renovaci bytu ve výši 400 tisíc dolarů.
Jeho rodina byt koupila v roce 2004 za 1,4 milionu dolarů, což odpovídá se započtením inflace současným 1,84 milionu dolarů. „Nikdo nechce do této budovy jít,“ postěžoval si pro agenturu Bloomberg Skar. „Její jméno se stalo problémem.“
Kanceláře se slevou
Nízký zájem eviduje Trump Tower i u pronájmu některé z kancelářských ploch, které nabízí na ploše 3 900 čtverečních metrů, i když je jejich cena pod průměrem v této oblasti.
Trump a návštěva jeho nemovitostí (Za dobu, kdy je v úřadu prezidenta) |
Zdroj: NBC, stav k 28. 5. 2019 |
Obsazenost mrakodrapu klesla za posledních sedm let z 99 procent na 83, což znamená, že budova má v průměru dvakrát více neobsazených prostor než ostatní manhattanské mrakodrapy. „Kdybych hledal kancelářské prostory, je to budova, které bych se rád vyhnul,“ řekl analytik realitního trhu Edward Son.
Ziskovost mrakodrapu se v loňském roce podařilo vylepšit zejména díky příjmům z pronájmu ploch pro volební výbor, jenž vede kampaň pro znovuzvolení Trumpa v roce 2020. Za dva roky mělo jít o 890 tisíc dolarů.
Čisté výnosy jsou ale stále o 26 nižší, než očekávali bankéři, když v roce 2012 hodnotili bonitu klienta, jenž žádal o půjčku ve výši 100 milionů dolarů. Za loňský rok budova Trump Tower vykázala čistý zisk deset milionů dolarů před zaplacením úroků z úvěru, které činily 4,3 milionu.
Ani ti nájemníci, kteří doufali v osobní setkání s Donaldem Trumpem, nemohou mít důvod k radosti. Za poslední dva roky se ve svém mrakodrapu, ze kterého vedl kampaň v roce 2016, ukázal jen patnáctkrát, spočítala televize NBC.
Byznysu se nedaří
Jak ukazuje zveřejněná 88stránková prezidentova zpráva o majetku, ani další podniky Trumpova obchodního impéria nevzkvétají.
Například golfový resort na Floridě Mar-a-Lago, kterému se přezdívá „zimní Bílý dům“, už druhý rok po sobě vykazuje horší hospodářský výsledek. V roce 2016 zaznamenal resort obrat ve výši 29 milionů dolarů, v roce 2017 25,1 milionu, loni se tržby propadly o dalších deset procent na 22,7 milionu, všímá si časopis Forbes.
Ani čtyřhvězdičkový hotel Trump National Doral Miami s golfovým hřištěm nevydělává tolik, kolik se plánovalo v roce 2016. Loni byly tržby ve výši 81,4 milionu dolarů, plán před nástupem Trumpa do prezidentského úřadu byl 96 milionů.
Politika odrazuje klienty
Podle časopisu Forbes je důvodem zejména politika Donalda Trumpa, která americkou veřejnost rozděluje.
Do podniků s prezidentovým jménem část bývalé klientely nejezdí. Proto ani další golfové resorty, které mají v názvu Trump, nevydělávají tolik, kolik konkurenční podniky. Nerostou ani tržby Trump International Hotelu ve Washingtonu, D. C., který otevřel na podzim 2016.
Z finanční zprávy Trumpa vyplynuly i další zajímavosti o jeho majetku, například v roce 2018 prodal pozemky v Dominikánské republice za 3,2 milionu dolarů. Měl se tu stavět další luxusní hotel se značkou Trump, po zhroucení realitního trhu se ale prezident z tohoto trhu stáhl.
GRAF: Jak se vyvíjela hodnota majetku Donalda Trumpa
Od září 2014 do března 2019, v mld. USD
Zdroj: Forbes
Je Trumpův byznys profitabilní?
Jak ale poznamenal Forbes, o mnoha finančních záležitostech 45. prezidenta Spojených států se nelze dozvědět.
Například to, kolik peněz desítky Trumpových firem prezidentovi skutečně vydělávají. Jeho zpráva nezveřejňuje čistý zisk ani to, kolik platí na daních. Nebo jaká je skutečná výše celkového zadlužení společností newyorského rodáka, kterému do světa podnikání pomohl jeho otec Frederick. I když sám Trump opakovaně odmítl podobná tvrzení o tom, že by mu otec jakkoli finančně pomáhal.
Deník The New York Times dokonce v tvrdí, že z byznysového hlediska je Donald Trump především odborníkem na generování ztrát. V letech 1985 až 1994 měl podle listu prodělat přes miliardu dolarů. Prezident na reportáž reagoval tím, že se jedná o další případ „fake news“, jež se nezakládají na pravdě.
Rodinné machinace?
Stejný deník již loni uvedl, že se Trump v devadesátých letech minulého století dostal k realitnímu dědictví po svém otci z velké části daňovou machinací. Trump tehdy spolu se svými dětmi vytvářel fingované firmy, aby zamaskoval milionové dary od svých rodičů. Pomáhal rovněž svému otci zajistit si neoprávněné daňové úlevy v hodnotě dalších milionů.
Přičinil se o vytvoření strategie, při níž bylo realitní jmění rodičů podhodnoceno v daňových výkazech o stovky milionů dolarů, aby si pak Donald Trump výrazně snížil daňový odvod v okamžiku, kdy byl majetek převáděn na něj a na jeho děti, napsaly The New York Times.
A o podezřelých machinacích letos na jaře informovala další média, která uvedla, že Trump kvůli získání úvěrů nadhodnocoval svůj majetek.
Každopádně jeho jmění obestírá vlna otazníků, které sám Trump odmítá, stejně jako se staví odmítavě k opakovaným výzvám o předložení daňových přiznání, které žádají demokraté.