Mohlo by vás také zajímat
Jak ovlivní Trumponomika 2.0 vývoj kurzu koruny?
Dominik Rusinko 20. listopadu 2024Donald Trump se vrací do Bílého domu a s ním i obavy o evropskou ekonomiku. Jaké dopady by mohla mít…
Fialův slib „německých mezd“ by mohl vést k bankrotu Česka
Lukáš Kovanda 18. listopadu 2024Premiér Petr Fiala (ODS) v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že Češi do několika let budou mít mzdy srovnatelné s těmi…
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Reálně bereme méně, PPF se ztrátou a iPhony si budeme opravovat sami aneb souhrn 49. týdne 2022
Reálné mzdy v Česku klesají; PPF v pololetí ve ztrátě kvůli Rusku; iPhony a Macy si budeme moci opravovat; portfolio Sberbank přiklepnuto Spořce; MF a ČNB přijetí eura nedoporučují; začalo embargo na ruskou ropu; ČSÚ vydal makročísla o průmyslu a stavebnictví; Gazprom čelí arbitráži od RWE; LG prý uvažuje o gigafactory na severu Moravy, zatímco VW odkládá rozhodnutí o té své; Maďaři nemají pohonné hmoty a Boeing ukončil výrobu „velryby“ – modelu 747.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
válčení na Ukrajině trvá již více než devět měsíců a velmi pravděpodobně ještě dlouho trvat bude. Vyplývá to ze slov mluvčího Vladimira Putina z tohoto týdne, že Rusové „budou muset udělat ještě hodně práce, aby (anektovaná území) osvobodili“. Již o den dříve navíc Putin veřejně prohlásil, že Rusko ovládlo Azovské moře, a veřejně se přirovnal k carovi Petru Velikému. Zatímco se ale tento ruský panovník zasloužil o modernizaci Ruské říše, v případě Putina o něčem podobném mluvit nelze. A zatímco Petr Veliký přivedl Rusko mezi evropské mocnosti, současný vládce Kremlu přivádí svoji zemi do izolace. Inu když dva dělají totéž, není to vždy totéž.
Reálně bereme méně
Reálná mzda v Česku po zahrnutí inflace klesla ve třetím čtvrtletí meziročně o 9,8 procenta, stejně jako ve druhém kvartále. Nominálně se průměrná mzda zvýšila o 6,1 procenta na 39 858 korun. V hrubém tak zaměstnanci dostávali v průměru o 2295 korun více než před rokem. Spotřebitelské ceny ale v uvedeném období stouply o 17,6 procenta, reálně tak výdělek klesl. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Mzdy se reálně snižují od loňského čtvrtého čtvrtletí. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
Opravujme si iPhony a Macy
Majitelé některých přístrojů iPhone a Mac americké společnosti Apple v osmi evropských zemích si budou moci své přístroje opravit doma. Apple tak rozšiřuje svůj program domácích oprav, který ve Spojených státech spustil začátkem roku 2022. Nabídka známá jako „oprav si sám“ bude dostupná uživatelům ve Francii, Belgii, Německu, Španělsku, Británii, Itálii a ve Švédsku. V těchto zemích bude možné koupit si díly pro domácí opravu přístrojů iPhone SE, iPhone 12 a iPhone 13 a některých notebooků. V rámci programu si zákazník může pronajmout velkou sadu opravárenského nářadí zhruba za 60 euro koupit si jednotlivé díly a získat od Applu návody, jak na to.
PPF ve ztrátě
Skupina PPF vykázala za první pololetí letošního roku ztrátu 318 milionů eur, když o rok dříve měla za stejné období zisk 188 milionů eur, informovala v tiskové zprávě. Letošní ztrátu podle ní způsobily zejména náklady v souvislosti s odchodem z ruského bankovního trhu. PPF a její společnost Home Credit začátkem září oznámily, že dokončily prodej zbývajícího podílu 49,5 % v ruské Home Credit & Finance Bank (HCFB) včetně některých dceřiných společností. Znamenalo to odchod PPF a skupiny Home Credit z ruského bankovního trhu.
Portfolio Sberbank do rukou Spořky
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil České spořitelně odkup úvěrového portfolia Sberbank CZ, která přišla o bankovní licenci. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Odkup podléhá i povolení České národní banky (ČNB). Insolvenční správkyně Sberbank o podpisu kupní smlouvy informovala na začátku listopadu s tím, že nominální hodnota portfolia je 47,1 miliardy korun, kupní cena je 41,053 miliardy korun.
Euro (ještě) zatím ne
Vláda by zatím neměla stanovovat termín přijetí společné evropské měny. V materiálu pro středeční jednání kabinetu to doporučují ministerstvo financí a Česká národní banka. Podle dokumentu Česko v roce 2022 ani v roce 2023 nesplní žádné z takzvaných maastrichtských kritérií, kterými je podmíněn vstup do eurozóny. Česko se rozhodnutím o vstupu do EU v roce 2004 zavázalo i k přijetí společné evropské měny. Rozhodnutí o termínu zavedení eura ale je na jednotlivých členských státech.
Ruská ropa jen za 60 dolarů
Velvyslanci zemí Evropské unie se shodli na parametrech cenového stropu na ruskou ropu převáženou tankery. Oznámilo to české předsednictví EU. V rámci dohody skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 se klíčová ruská exportní surovina nebude moci prodávat za více než 60 dolarů (1390 Kč) za barel. K tomuto stropu se později připojily i Austrálie a země skupiny G7. Rejdařské společnosti nebudou moci přepravovat ropu, kterou by Moskva prodávala nad stanovenou cenou. Nebudou jim také moci být poskytovány pojišťovací služby, což přepravu prakticky znemožní. V pondělí vstoupil v platnost zákaz dovážet po moři ruskou ropu do EU, strop se tak bude týkat dodávek mířících do jiných zemí.
Toyota více elektrická
Automobilka Toyota uvede do roku 2026 v Evropě pět nových modelů s čistě elektrickým pohonem. Druhý největší výrobce aut na světě za německým Volkswagenem o svých plánech informoval v tiskové zprávě. Toyota svůj první čistě elektrický automobil, sportovně-užitkový vůz bZ4X, uvedla na trh na začátku letošního roku. Rodina elektrických vozů bZ (beyond Zero) by se tedy měla rozrůst na šest modelů.
RWE se soudí s Gazpromem
Německý energetický koncern RWE zahájil kvůli nedodání zemního plynu arbitrážní řízení proti ruské společnosti Gazprom. Deníku Handelsblatt to řekl mluvčí podniku. RWE přitom není v Německu první, kdo se za omezení dodávek ruského plynu snaží od Gazpromu domoci odškodného. Na konci listopadu oznámila společnost Uniper, která je největším dovozcem ruského zemního plynu do Německa, že proti Gazpromu zahájila arbitrážní řízení.
Gigafactory chce u nás i LG?
Továren na baterie do elektromobilů nejen po Evropě rychle přibývá, Česko zatím žádnou investici tohoto typu nezískalo. To se může brzy změnit. Zájem o vybudování takzvané gigafactory v Moravskoslezském kraji má podle zjištění deníku Právo jihokorejský gigant LG. Společnost je podle deníku v pokročilém stadiu důvěrných jednání s českou vládou. Pokud by LG skutečně začalo stavět už příští rok, zřejmě by tak předběhlo německý koncern Volkswagen, jenž zvažuje investici v přepočtu až 120 miliard korun do výstavby továrny na baterie v Líních u Plzně.
Maďaři nemají palivo
Maďarská ropná a plynárenská společnost MOL se o víkendu potýkala s částečným nedostatkem pohonných hmot v téměř celé své síti čerpacích stanic v Maďarsku. Firma sdělila agentuře Reuters, že hlavním důvodem nedostatku paliv je nízký dovoz. Upozornila rovněž, že řada lidí si začala hromadit zásoby pohonných hmot. Zahraniční podniky omezily dodávky paliv do Maďarska poté, co tamní vláda loni zavedla cenový strop pro benzin a naftu.
Nenakupuje se, lidé šetří
Tržby v maloobchodu v Česku meziročně klesají už půl roku. V říjnu pokles zrychlil na 9,4 % po jejich zářijovém revidovaném snížení o 5,3 %. Lidé méně utráceli zejména za nepotravinářské zboží. Proti září se říjnové tržby snížily o 1,8 %. Informace v úterý zveřejnil Český statistický úřad. Proti září říjnové tržby za nepotravinářské zboží klesly o 2,8 procenta a za potraviny o jedno procento. Naopak útraty za pohonné hmoty vzrostly o 0,6 procenta.
Další cla na čínské zboží?
Spojené státy a Evropská unie zvažují nová cla na čínskou ocel a hliník, souviset mají s bojem proti emisím oxidu uhličitého. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. Čína má na celosvětové výrobě oceli více než poloviční podíl, USA a EU ji obviňují, že vytváří nadměrnou kapacitu, která ohrožuje život jejich vlastních ocelářských firem.
Trumpova firma podváděla s daněmi
Firma bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, The Trump Organization, byla u soudu v New Yorku shledána vinnou z daňového podvodu. Informuje o tom agentura AP, která výsledek soudu charakterizuje jako jasné odmítnutí finančních praktik vysokých manažerů v Trumpově společnosti. Trump sám souzen nebyl, i když podle vyšetřovatelů přesně věděl, co se dělo. Trestem pro firmu může být pokuta ve výši až 1,6 milionu dolarů, což by ale podle AP pro společnost této velikosti nemělo mít dramatické dopady.
Tchajwanci rozšíří výrobu čipů v USA
Tchajwanský výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing zvýší svou investici v americkém státě Arizona na 40 miliard dolarů. Plánuje zde postavit druhý závod na výrobu čipů. Firma o tom v úterý informovala na svém webu. Jde o největší investici této společnosti mimo území Tchaj-wanu a zároveň to je nejvyšší zahraniční přímá investice v USA.
Český průmysl zpomalil, stavaři zabrali
Průmyslová výroba v Česku letos v říjnu meziročně stoupla o 3,1 %, růst však zpomalil ze zářijových 8,3 %. Vliv na výsledky měla výroba aut, která stála také za meziměsíčním poklesem produkce o 3,7 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 18,1 %, proti září objednávek ubylo.
Stavební výroba se pak v říjnu vrátila k růstu, meziročně reálně vzrostla o jedno procento a meziměsíčně byla vyšší o 1,8 %. V září stavební produkce zaznamenala po revizi meziroční pokles 2,9 %. V říjnu se dařilo především pozemnímu stavitelství, tedy stavbám budov, meziročně stouplo o 1,2 %. Produkce inženýrského stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, vzrostla o 0,4 %. Čísla ve středu na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Poslední obr od Boeingu
Po více než 50 letech opustil montážní linku společnosti Boeing poslední letoun 747. Obří letadlo s typickým hrbem vystřídalo řadu rolí – od dopravního letadla schopného přepravit více než 500 cestujících, přes funkci nákladního letadla až po letadlo s označením Air Force One, které je určeno pro prezidenty USA. První let stroj uskutečnil v roce 1969 a byl tehdy největším komerčním letadlem na světě a prvním letadlem se dvěma uličkami, uvedla agentura AP. Letoun 747 má druhou palubu, která se táhne od kokpitu dozadu přes třetinu letadla. Získalo tak charakteristický hrb, díky kterému je okamžitě rozpoznatelné. Designový prvek evokoval jeho přezdívku „velryba“. Později však stroj získal elegantnější přezdívku „královna nebes“, známý je ale také jako Jumbo Jet.
Francouzi pokutovali Amazon
Americký internetový prodejce Amazon dostal ve Francii pokutu 3,3 milionu eur za to, že ve stanovené lhůtě neupravil smluvní ustanovení týkající se prodejců třetích stran. Ve středu o tom informovalo francouzské ministerstvo financí. Francouzský úřad pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitelů DGCCRF uvedl, že Amazon měl na základě nařízení z loňského prosince napravit do 22. března nerovnováhu ve smluvních podmínkách mezi internetovým tržištěm Amazon a prodejci třetích stran. Firma změny učinila o měsíc později, přesněji 28. dubna, uvedl dozorčí orgán. To vedlo k pokutám 90 000 eur za každý den prodlení.
Soud v kauze Wirecard začal
V Německu ve čtvrtek začalo soudní řízení s šéfem zkrachovalé finanční společnosti Wirecard Markusem Braunem. Soud začíná více než dva roky poté, co firma zabývající se digitálními platbami zkrachovala, a spolu s ní skončila i naděje Německa na vytvoření nového technologického šampiona, který by konkuroval firmám z amerického Silicon Valley.
VW gigafactory odkládá
Volkswagen odkládá své rozhodnutí o nové gigafactory, a to o několik měsíců, píše koncern v prohlášení. Žádné rozhodnutí podle koncernu zatím nepadlo a stále se hledá vhodná lokalita pro továrnu na baterie, o kterou se už dlouhodobě uchází i Česko. Ve hře je lokalita letiště v Líních u Plzně, kde se ministerstvo průmyslu a obchodu snažilo přesvědčit zástupce města Plzně a dotčených obcí o přínosu gigafactory. Koncern měl původně o lokalitě rozhodnout 16. prosince.
BankID se rozrůstá
Bankovní identita je po necelých dvou letech od svého startu s dvěma miliony uživatelů zdaleka nejpoužívanějším způsobem digitálního ověření totožnosti občanů v Česku. BankID jako digitální občanku alespoň jednou využilo přes 1,6 milionu lidí pro identifikaci u státních portálů a 550 tisíc osob u 135 zapojených firem. Bankovní identita pomáhá lidem ve stále více situacích. Jednou z testovaných novinek je mobilní aplikace pro ověřování věku BankID PLUS, která startuje v pilotním režimu. „Aplikace BankID PLUS je rychlý a bezpečný digitální nástroj pro kontrolu věku zákazníků. Alkohol se nesmí prodávat hostům pod 18 let, což se obvykle hlídá předložením občanského průkazu, kde je ale řada citlivých osobních údajů. Aplikace potvrzuje pouze splnění věkového limitu a další osobní údaje zůstávají skryté a plně pod kontrolou uživatele,“ uvedl Marek Růžička, výkonný ředitel Bankovní identita, a.s.
Nová filmová platforma už vysílá
České kino se stalo první tuzemskou platformou SVOD – subscription video on demand – tedy videotéky na základě vyžádání v režimu předplatného. Za vznikem „českého Netflixu“ stojí bývalý manažer ČT Pavel Krumpár, Miloslav a Pavel Šmídmajerovi a investor Karel Krčmář. Streamovací platforma České kino nabízí za 129 korun měsíčně (do konce roku 2022 platí snížená cena – pozn. red.) možnost přehrát si více než 650 českých filmů. Provozovatel Centrum českých filmů chce filmotéku aktualizovat každý měsíc. Vstupní investici tvořila částka v jednotkách milionů, v příštím roce by provozovatelé chtěli získat prvních deset tisíc předplatitelů.