Podle společnosti Oxfam 26 (!) nejbohatších lidí vlastní stejné množství majetku jako chudší polovina celé lidské populace. Jmění zmíněné skupiny nejbohatších dosáhlo 1,4 bilionu USD, což je stejný majetek, jaký vlastní 3,8 miliardy nejchudších obyvatel Země.
Jen jmění nejbohatšího muže na světě Jeffa Bezose dosahuje skoro 112 miliard dolarů – podle Oxfam pouhé jedno procento z něj je stejně velké jako roční výdaje Etiopie na zdravotnictví (země se 105 miliony obyvatel).
Majetek dolarových miliardářů jako Bezose vzrostl v uplynulém roce o 12 procent především kvůli dalšímu růstu akciových trhů (data jsou brána k říjnu 2018). To zní vcelku uvěřitelně.
Jak moc čisté je jmění?
Větší problém má řada ekonomů s odhadem jmění nejchudší poloviny populace.
Na prvním místě kritici zmiňují používaný koncept čistého jmění, tj. majetku očištěného o dluhy. Zatímco v rozvíjejícím se světě s ním nejsou problémy, ve vyspělých zemích může mezi nejchudší spadnout značná část populace, která má nemalý majetek i nemalé dluhy.
Jejich životní situace přitom nemusí být nutně špatná – mohou mezi nimi být lidé s velkými dluhy na kreditkách. V devadesátých letech vykazoval negativní jmění i dnešní americký prezident Donald Trump.
Oxfam ovšem správně argumentuje, že těchto lidí asi není ve skutečnosti mnoho a celkový obrázek to výrazně nemění.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Absolutní většinu světového bohatství drží jen zlomek lidí
Kdysi nejbohatší země Jižní Ameriky. Co se ve Venezuele pokazilo?
Nejbohatší lidé světa? Hlavy ropných států, třeba Vladimir Putin
Proč chudnou chudí?
Zajímavější oříšek letos připravil Oxfam zjištěním, že jmění nejchudší poloviny světa kleslo meziročně o 11 procent. To se zdá v době stále dobrého výkonu globální ekonomiky jako příliš pesimistický závěr.
Oxfam sám toto zjištění nijak nekomentuje a je možné, že k poklesu dolarové hodnoty majetku chudých přispělo jednoduše globální posilování amerického dolaru (opět do října 2018).
To je ovšem něco, co maluje situaci chudých až příliš načerno (silnější dolar na ně ve skutečnosti nemusí mít závažné dopady).
Majetek není příjem
Závěr o dlouhodobém nárůstu majetkových nerovností to ale pravděpodobně také nezpochybňuje. Bylo by ovšem namístě připomenout, že příjmové nerovnosti se nevyvíjí zdaleka tak špatně jako majetkové.
Platí sice, že nejvíce za posledních dvacet let vzrostly příjmy nejbohatšího jednoho procenta, současně ale poměrně svižně rostly příjmy nejchudší čtvrtiny populace (i když z velice nízkých základů).
GRAF: Vývoj globální příjmové nerovnosti
Od roku 1980 do roku 2016, na ose X je percentil příjmových skupin, na ose Y pak růst reálného příjmu na hlavu v procentech.
Zdroj: wir2018.wid.world
I proto v zemích jako Indie setrvale klesá míra absolutní chudoby. Jako hlavní poražený v příjmové nerovnosti vychází nižší a střední třída v Evropě a ve Spojených státech, jak například ukazuje poslední World Inequality Report (viz graf výše).