Výrobce leteckých motorů, ale i jaderného pohonu pro britské ponorky, společnost Rolls-Royce hodlá kromě moří a oblaků dominovat také ve vesmíru. Společně s britskou kosmickou agenturou (UK Space Agency) chce nabídnout jaderný pohon pro vesmírné lodě. Přednedávnem odhalila první návrh vesmírného jaderného reaktoru.
Kromě toho, že se štěpný materiál stane zdrojem energie pro pohyb vesmírných korábů, plánují ho Britové využít i jako zdroj energie pro lidské mise na Měsíci a později na Marsu.
Jak vypadá reaktor pro kosmické mise
Zdroj: Rolls-Royce
V případě využití jaderného pohonu v kosmických lodích by se pak zkrátila doba letu na Mars. V současnosti se odhaduje, že let k rudé planetě zabere šest až devět měsíců.
Britská strojírenská firma Rolls-Royce už nyní dodává letecké motory jak evropskému výrobci dopravních letadel Airbus, tak i americkému konkurentovi Boeing.
V případě vesmírného využití navrhla variantu jaderného mikroreaktoru. „Každá částice uranu je zapouzdřena v několika ochranných vrstvách, aby odolaly extrémním podmínkám,“ napsala britská společnost na Twitteru.
INFOGRAFIKA: Využití jaderného reaktoru při objevování vesmíru
Zdroj: Rolls-Royce
Štěpný materiál se už dlouhé dekády využívá při robotických vesmírných misích. Radioizotopové termoelektrické generátory (RTG) poskytují elektřinu vesmírným sondám, včetně legendárních Voyager 1 a Voyager 2 od americké NASA.
Voyager 1 je v provozu už více než 45 let a stále komunikuje se Zemí. I americká vozítka na Marsu Perseverance a Curiosity používají radioizotopové termoelektrické generátory.
Jak funguje RTG? |
Radioizotopový termoelektrický generátor, zkratkou RTG (z angl. radioisotope thermoelectric generator) je dlouhodobý a spolehlivý zdroj stejnosměrného elektrického proudu, využívající k získání tepelné energie rozpadu radioaktivních prvků. Jako zdroj tepelné energie se nejčastěji používá izotopu plutonia 238 ve formě oxidu plutoničitého. Tyto generátory jsou používány jako zdroj elektrického proudu například pro automatické monitorovací stanice v odlehlých oblastech a na moři pro potřeby meteorologie a oceánografie, ale především v kosmických aplikacích. Zdroj: Wikipedia |
Tyto generátory ale nejsou velké štěpné reaktory, jak je známe z jaderných elektráren nebo z vojenských ponorek nebo ledoborců. Slouží spíše jako baterie s dlouhou výdrží.
Americká konkurence
Podobně jako britský Rolls-Royce chtějí představit vlastní jaderný pohon pro své kosmické rakety i Američané.
NASA spolupracuje s vojenskou agenturou DARPA s cílem postavit do roku 2027 jadernou raketu. Projekt má zajistit spolehlivý pohon pro lidskou posádku na osídlení Marsu.
V obecné rovině vědci stále řeší, jak zajistit bezpečnost pro lidskou posádku na lodi, na které bude i radioaktivní materiál. Otazníkem je i dosažení nízké hmotnosti reaktoru při zajištění vysoké bezpečnosti a dlouhá životnost zdroje, který musí spolehlivě fungovat v drsném prostředí vesmíru.
Modulární reaktory v Česku od Rolls-Royce
Rolls-Royce má však také plány v Česku. Společně z polostátním energetickým ČEZem plánuje spolupracovat na vývoji malých modulárních reaktorů. Jak uvedl server E15, před pár dny o společném projektu jednal v Praze ředitel divize Rolls-Royce SMR Tom Samson.
Malé reaktory, které se mají stát zásadní inovací v jaderné energetice dalších dekád, by mohly být hotovy po roce 2030. Britsko-českou jadernou spolupráci podpořil osobně i britský ministr obchodu Greg Hands. Modulární reaktory mají zajistit oběma zemím dostatek spolehlivé bezemisní energie.
VÍCE K TÉMATU:
Vojenský program a potřeba na mrazivé Sibiři stojí za ruskými malými reaktory
Američané hlásí průlom. Jaderná fúze uvolnila energii. Ke komerční výrobě je ale stále daleko
NASA si „hraje“. Narazí lodí za 300 milionů dolarů do asteroidu
„Existuje významná příležitost exportovat naši britskou technologii do České republiky a okolních regionů. Rolls-Royce SMR vyvinul elektrárnu, která může poskytovat čistou a dostupnou elektřinu pro příští generace,“ zdůraznil Samson.
V případě Česka oceňuje dlouhou tradici využívání jaderné energetiky i dostatku odborníků. Ministr Hands zdůraznil, že spolupráce přinese pracovní místa a posílí v technologické a ekonomické možnosti obou zemí.
Britové již navštívili i závody Škoda JS (v listopadu 2022 firmu stoprocentně ovládla skupina ČEZ od ruských fondů) a Doosan Škoda Power, které by mohly spolupracovat na výrobě malých modulárních reaktorů.