Vstup ruských vojsk na východní Ukrajinu je budíčkem nejen pro řadu politiků, ale také investorů, kteří sázeli na to, že postcovidový nárůst inflace je jen krátkodobou epizodou, která tento rok odvane. Rusko-ukrajinské vojenské manévry s sebou totiž přinášejí další problémy, a mezi nimi bude nárůst inflace spojený s růstem cen komodit.
Nejen ropa a plyn
Vůbec přitom nejde jen o ceny ropy a plynu, což jsou asi dvě nejviditelnější položky. S jejich proinflačním dopadem se letos stejně tak nějak již počítalo.
Další v řadě jsou ale ceny potravinářských komodit. A hned v závěsu pochopitelně nelze zapomínat i na ceny základních kovů. Především pak mědi, niklu a platiny, které jsou nezbytně nutné pro výrobu od baterií po prakticky cokoli.
Specificky, pokud se zastavíme u tzv. měkkých komodit, asi není třeba nikomu opakovat, že Ukrajina je stále považována za “obilnici Evropy.” Dohromady s ruskou produkcí přitom reprezentuje například pšenice na trhu s přebytky 29 procent globálního trhu.
Ne náhodou přitom světové ceny pšenice atakují desetiletá maxima. Jsou přibližně o 50 procent výše ve srovnání s předcovidovou úrovní.
GRAF: Vývoj ceny pšenice
Za posledních 25 let, v USD za bušl.
Zdroj: tradingeconomics.com
K rostoucím cenám pšenice se však přidávají i další měkké komodity, jako jsou např. ceny kukuřice. Celkovou situaci v zemědělském sektoru dále zhoršují rostoucí ceny hnojiv, k jejichž výrobě je potřeba plyn…
VÍCE K TÉMATU:
Hlavou Ruska je pacient se syndromem supervelmoci
Sucho, teplejší klima i narušené dodavatelské řetězce. To vše vyhání cenu kávy na maxima
Obsáhlý průvodce rusko-ukrajinským konfliktem. Rozbuškou může být cokoli
Zvykejme si na drahotu
V průběhu roku je tedy třeba připravit se na další pro-inflační šok, který ještě agresivněji zvedne potravinové subindexy v rámci spotřebitelských košů.
Meziroční růst potravinové složky inflace až dosud nijak zásadně nevybočoval z celkového inflačního trendu a nebyl např. ve srovnání s energetickou složkou (jež roste o desítky procent meziročně) nijak dramatický.
Co je nepříjemné, že pokud ceny potravin půjdou dále rychleji nahoru, tak to bude na inflaci vidět daleko významněji, neboť jejich váha ve spotřebitelském koši bude výraznější ve srovnání s položkami navázanými na energie.