Ve druhém pokračování našeho seriálu se podíváme na to, co vyrábějí jaderní experti v Rusku, respektive ve Federální agentuře pro atomovou energii Rosatom.
Nabízejí například nové tlakovodní reaktory VVER 1200 (někdy označované také jako MIR1200 či AES-2006), které kombinují pasivní a aktivní prvky a evolučně vycházejí z toho, co známe například z našeho Temelína.
Schéma primárního okruhu VVER 1200. Zdroj: archiv autora
Pro rychlou orientaci: číslo 1 znázorňuje samotnou tlakovou nádobu reaktoru, číslo 2 jsou čtyři parogenerátory, číslo 3 jsou čtyři hlavní cirkulační čerpadla, číslo 4 kompenzátor objemu, číslo 5 přívod chladné vody, číslo 6 odvod horké vody, číslo 7 jsou čtyři hydroakumulátory.
Hlavní výhody ruských reaktorů
Technicky mají tyto reaktory tři hlavní výhody oproti jiným jaderným reaktorům:
1/ Jde zejména o více podmoderovanou zónu jaderného reaktoru, kde trojúhelníková mříž paliva (oproti čtvercové jiných reaktorů) umožňuje mít jaderné palivo v kompaktnější formě v menší tlakové nádobě. Podívejte se také na výrobu tlakové nádoby reaktoru.
2/ Horizontální parogenerátory u typů VVER jsou méně náchylné k prorezavění než vertikální parogenerátory u jiných reaktorů.
3/ Kombinace pasivních a aktivních systémů zahrnuje všechny moderní aspekty jaderné bezpečnosti.
Rusové mají rozjednané či rozestavěné kontrakty v mnoha zemích světa (například v Maďarsku, Finsku, Turecku, Bangladéši, Egyptě a dalších).
PŘEČTĚTE SI TAKÉ PRVNÍ DÍL SERIÁLU O JADERNÝCH REAKTORECH:
Česko na jaderné křižovatce? Rok 2018 je rokem nových jaderných reaktorů i jinde
Mořské chlazení
Rosatom staví doma v Rusku dva podtypy reaktoru VVER 1200, které připojil k síti LAES2. Podtyp 491 u Petrohradu v Leningradské atomové elektrárně (ano, tak se tato elektrárna v Sosnovém Boru stále jmenuje) a podtyp 392M v Novovoroněži, kde Rusové po desetiletí testují nové energetické bloky a podtyp 392M testují od roku 2016.
Zajímavost u leningradského reaktoru je veliká chladicí věž u elektrárny, která je na břehu moře (například sousední čtyři leningradské reaktory RBMK jsou chlazeny přímo do moře, což je výrazně levnější).
Pro potenciální klienty tak ale existuje demonstrační jednotka s chladicí věží, která je nutností pro místa bez velkého vodního zdroje (to je třeba náš Temelín či Dukovany).
Největší výhodou Ruska při mezistátních kontraktech je ovšem tamní státní marketing; jak neoficiálně i oficiálně zní a všichni to vidí a vědí, prodej ruských reaktorů „zajišťuje“ při podpisech smluv přímo prezident Vladimir Putin.