Energetická krize v Evropě dále eskaluje poté, co Rusko oznámilo zastavení dodávek zemního plynu do Polska a Bulharska. Tento krok opětovně zvyšuje napětí na evropském trhu s plynem a také pravděpodobnost, že by mohlo dojít k odstřižení i ostatních členských zemí EU od ruských importů.
Cena plynu v reakci na tyto zprávy vzrostla až o 17 procent a dostala se zpět do blízkosti 100 EUR/MWh.
GRAF: Vývoj ceny zemního plynu v Evropě
Jde o cenu termínového kontraktu na obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, za poslední 3 měsíce, v eurech/MWh

Zdroj: Yahoo Finance/TTF
Rubly už se Rusku za plyn platí |
Účet v rublech už si otevřelo 10 evropských odběratelů ruského plynu a 4 z nich za plyn zaplatili způsobem, který začal vyžadovat Kreml. S odkazem na svůj zdroj o tom informovala agentura Bloomberg. . |
Rusko se rozhodlo zastavit dodávky zemního plynu, neboť jak Polsko tak Bulharsko odmítly zaplatit za surovinu v rublech. Tedy v souladu s novými podmínkami, které v březnu oznámil prezident Vladimir Putin. Právě na konci tohoto měsíce by přitom měly dle Moskvy začít platit za plyn v rublech také ostatní evropské země.
Hlavním rizikem je proto nyní možnost, že Rusko v nejbližších dnech zvolí podobně razantní kroky také vůči svým největším odběratelům v čele s Německem.
Nalomení evropské jednoty?
Z pohledu Vladimira Putina lze další vyhrocení konfliktu číst jako snahu o nalomení dosavadní evropské jednoty.
Sekundárně však jde Rusku také o oslabení efektivity západních sankcí. K tomu by mohlo dojít, pokud by byla Evropská unie donucena přistoupit na specifické podmínky rublových plateb za plyn.
VÍCE K TÉMATU:
Evropa bez ruského plynu? Odborníci se shodují, že ekonomika EU není připravena
Jak rychle by se Evropa měla odstřihnout od ruského plynu?
Odklon od ruského plynu: Evropa přežije bez plynu ze Sibiře i příští zimu
Na druhou stranu, EU dávala doposud vcelku jasně najevo, že navzdory své závislosti na ruském plynu (40 procent celkové spotřeby) nehodlá přistoupit na Putinova ultimáta a de facto kapitulovat, a to ani v situaci, kdy dojde k zastavení dodávek plynu.
Naopak je nanejvýš pravděpodobné, že nejnovější krok Ruska dále zintenzivní úsilí Evropy odstřihnout se od závislosti na jeho energetických importech. Aktuální plán Evropské komise počítá se snížením ruských dodávek plynu o celé dvě třetiny do konce roku 2022.
Pokud by však Rusko zcela zavřelo plynové kohoutky do Evropy, na stole by byl alternativní scénář relativně neuspořádaného odklonu od ruského plynu, jehož negativní dopady by zřejmě poslaly evropskou ekonomiku (a českou nevyjímaje) do recese…