Dnešní zapřísáhlí vegetariáni, kteří odsuzují porážky zvířat, by v budoucnu mohli mít o něco rozmanitější jídelníček.
Díky společnostem, jako je SuperMeat, si budou moci příležitostně vychutnat kus smaženého kuřete. Kuřete, které nebude vyrobeno z tofu, seitanu či nějaké jiné náhražky, ale ze skutečného kuřecího masa vypěstovaného v laboratoři.
Žádné tofu, ale maso
Produkty SuperMeat sice budou ve skutečnosti z masa, ale nebudou pocházet ze zvířat z běžného chovu. Za myšlenkou „čistého masa“ stojí cíl vypěstovat reálné živočišné buňky.
V případě SuperMeatu jde o kuřecí buňky. Počátečním zdrojem těchto buněk budou vzorky kuřecích tkání. Ty budou „krmeny“ živinami potřebnými k tvorbě svalů a tuku, stejnými, které potřebuje k životu skutečné zvíře.
Ačkoli se použití živočišných buněk při vývoji masa zatím zcela neobejde bez porážky zvířete, vědci už dnes hledají různé syntetické náhrady, aby k zabíjení zvířat vůbec nedocházelo.
Teoreticky by pak společnosti, jako je SuperMeat (ale i další, které se zabývají vývojem laboratorního masa, například Future Meat Technologies či Meat the Future), mohly v budoucnu zcela vyloučit potřebu chovat nebo zabíjet zvířata.
Snížení ekologické stopy
Pokud bude celý projekt „pěstování masa“ úspěšný, mohl by drasticky snížit ekologickou stopu většiny masožravců a všežravců. SuperMeat uvádí, že produkce „čistého masa“ bude vyžadovat o 99 procent méně půdy, o 90 procent méně vody a vytvoří o 96 procent méně skleníkových plynů.
A protože by se tyto masné výrobky pěstovaly v kontrolovaných podmínkách, jejich konzumenti by se nemuseli obávat chorob z potravin, bakteriálních rezistencí a dalších problémů.
VIDEO: Klip izraelského startupu SuperMeat
Biotechnologická firma získala prostřednictvím crowdfundingové platformy Indiegogo investici ve výši tří milionů dolarů.
Zdroj: YouTube.com
SuperMeat chce o výhodách svých produktů přesvědčit i ty spotřebitele, kteří dnes maso odmítají.
Laboratorní maso totiž nejen zamezí zabíjení miliard druhů zvířat, ale bude zároveň ekologičtější volbou než tradiční zemědělské podniky.
Konec globálního oteplování
Hospodářská zvířata totiž vypouštějí do ovzduší velké množství metanu, který se podílí na skleníkovém efektu, a spotřebovávají ohromné množství vody.
Vědci z Oxfordské univerzity odhadují, že 14,5 procenta globálního oteplování planety pochází právě z chovu a konzumace hospodářských zvířat. Kdybychom jako lidstvo přestali jíst maso, snížily by se emise skleníkových plynů téměř o dvě třetiny.
Buňky laboratorního masa se pěstují v bezpečných a kontrolovaných podmínkách, které dokonale napodobují fyziologické podmínky zvířat a umožňují jim produkovat maso přirozeně, jako by byly uvnitř těla zvířete.
„Čisté maso se neliší od rýže, mléka, rajčat, masa a brokolice dnešního světa. Všechny potraviny, které známe a máme rádi, podstoupily nějaký intenzivní zásah člověka a bez něj by nebylo možné je konzumovat,“ uvádí společnost SuperMeat.
Ještě si počkáme
Nicméně produkty společnosti SuperMeat a jí podobných firem v obchodech s potravinami ještě dlouho nenajdeme.
„Pěstovat“ chutné maso v takovém měřítku, aby konkurovalo stávajícím živočišným farmám, je nesmírně obtížné a v tuto chvíli ještě velmi nákladné. Cíl ovšem představuje zcela novou společenskou výzvu.
SuperMeat odhaduje, že svůj produkt na trh uvede nejdříve za tři roky. Pokud ale k zahájení prodeje dojde, maso z laboratoře bude rozhodně levnější než maso z farem.