Zatímco v květnu dosáhl schodek státního rozpočtu rekordních 271 miliard korun, v červnu překvapilo plnění státního rozpočtu pozitivně. Došlo totiž ke snížení deficitu o 56 miliard na 215 miliard korun.
V červnu ovlivnily vývoj státního rozpočtu zejména skokové platby – oproti předchozímu měsíci výrazně narostly platby z daně z příjmu právnických osob (+67,9 mld.) a příjmy z rozpočtu Evropské unie (+47,3 mld.).
GRAF: Srovnání vývoje státního rozpočtu (kumulovaně od začátku roku)
V letech 2018 až 2023, v mld. Kč.

Zdroj: MF ČR, ekonomický výzkum ČSOB
Náklady (bohužel) rostou
Na výdajové straně státního rozpočtu naproti tomu stále dominují rostoucí náklady na sociální dávky (meziročně +62,5 mld.) a mimořádná opatření spojená s řešením vysokých cen energií (+44,4 mld.).
V prvním případě hrají zásadní roli vyšší důchody, resp. jejich letošní mimořádná valorizace, stejně jako loňská navýšení. V druhém případě jde primárně o nárůst běžných transferů podnikatelům. Především z důvodu kompenzací za dodávky elektřiny a plynu zákazníkům a ztrát způsobených zastropováním cen energií.
Co čekat od druhé poloviny tohoto roku? Státnímu rozpočtu by měly pomoci jednorázové platby, ať již půjde o vyplacení mimořádné dividendy ČEZu (54 miliard Kč) v srpnu nebo splatnost záloh na windfall tax za první tři čtvrtletí v září.
Zejména okolo plánovaného inkasa daně z nadměrných zisků však panuje velká nejistota a realisticky lze čekat, že daňový výběr bude – oproti plánovaným 85 miliardám – o desítky miliard nižší. Doposud přiteklo do státního rozpočtu zásluhou windfall tax pouze 12,8 miliard korun.
Další plošná opatření?
Podle ministra financí Zbyňka Stanjury vláda nyní hospodaření vyhodnotí. V průběhu července pak rozhodne, zda bude nutné ve druhém pololetí přistoupit k úsporným opatřením. Ta však v takto krátkém časovém horizontu v zásadě nemohou mít jiný než plošný charakter, u nichž je diskutabilní dlouhodobý přínos ve vztahu k prioritám dalšího rozvoje ekonomiky.
Navzdory pozitivnímu červnovému překvapení zůstáváme směrem k celoročnímu plnění státního rozpočtu obezřetní. Plánovaný schodek 295 miliard korun je z našeho pohledu stále ambiciózní.
K jeho dosažení by bylo potřeba poměrně razantních výdajových škrtů ve zbytku roku, na kterých se bude zřejmě těžko hledat politická shoda. V souhrnu proto nadále předpokládáme, že schodek státního rozpočtu dosáhne za celý letošní rok okolo 350 miliard korun.