Mohlo by vás také zajímat
Svého psího mazlíčka mají i firmy. Robopes jim pomáhá sbírat data, kam lidé nemohou
Libor Akrman, Jan Strouhal 19. listopadu 2020V texaském areálu Boca Chica společnosti SpaceX, která zde vyvíjí vesmírný koráb Starship, se objevil robotický pes od firmy Boston…
Podobnost čistě náhodná? Koronavirus očima jaderné energetiky
Radek Škoda 28. dubna 2020V bombách i jaderných reaktorech se používají stejné matematické postupy jako u epidemií, jen proměnným se říká jinak. Jak moc…
Jaderná havárie v Černobylu. Selhal pouze lidský faktor?
Radek Škoda 5. července 2019SERIÁL: Jaderné nehody 1: Diskuse o Černobylu se staly nejčastějším technickým tématem tohoto léta. Vinou výtečného seriálu z dílny HBO…
- ANALÝZA
Seriály HBO v číslech. Černobyl netrhl rekordy sledovanosti, boduje ale v hodnocení
Silný koktejl jedné jaderné exploze na východě Evropy a scénáře od autora filmových parodií mohl skončit buď obří kocovinou, nebo oslavným večírkem, na který se bude ještě dlouho vzpomínat. Ze současného mediálního poprasku asi tušíte, že nejistá sázka produkce HBO na minisérii Černobyl se ukázala být výherním jackpotem. Věrně zachycený slet událostí černobylské katastrofy zatím vidělo na platformách HBO přes šest milionů diváků. Rekordy ve sledovanosti minisérie sice netrhá, ale ambici pokořit v tomto ohledu závěrečný díl série Hry o trůny, který před necelými třemi týdny vidělo 12 milionů diváků, ani neměla. Zato se může pochlubit nejvyšším diváckým hodnocením v kategorii televizních seriálů.
Minisérie Černobyl z produkce HBO u fanoušků boduje. Ve filmové databázi IMDB má hodnocení 9,7 z deseti možných bodů, což je vůbec nejvíce v kategorii televizních seriálů. Černobyl v divácké popularitě strčil do kapsy i fenomenální Hru o trůny (9,4 bodu), ale také do té doby nejvýše hodnocenou Zázračnou planetu i Bratrstvo neohrožených (shodně 9,5 bodu).
V řeči čísel (ze statistik showbuzzdaily.com) je seriál mapující události po jaderném výbuchu působivý i tím, že jeho publikum se v průběhu pěti týdnů, po které se seriál vysílal, téměř zdvojnásobilo.
Ostře sledovaný radioaktivní hit
Co do počtu sledujících tak minisérie s nepříliš bombastickým hereckým obsazením předstihla i Mladého papeže (další ze seriálů HBO), kde si hlavní postavu střihl Jude Law. Na rozdíl od jiných seriálů této televizní stanice také neměl žádné divácké propady, jako tomu bylo u seriálu Hra o trůny. I když s osmi řadami seriálu, který se vysílal osm let, je porovnání poněkud zavádějící.
VIDEO: Trailer minisérie HBO Černobyl z pera autora parodií Scary Movie
Zdroj: HBO, YouTube.com
Černobyl ve sledovanosti zaostává za další z minisérií HBO Ostré předměty, kde ústřední postavu kriminální reportérky ztvárnila Amy Adamsová. Tu loni v létě vidělo měsíc po odvysílání posledního dílu série celkem 7,3 milionu diváků.
„Radioaktivní“ minisérie má tak poměrně velkou šanci se na tato čísla dotáhnout. Teď záleží jen na počtu diváků, kteří se rozhodnou dohnat už odvysílané díly během příštích několika týdnů na HBO GO. Výraznější odstup si pak Černobyl podle serveru Vulture drží od letošní série Temného případu (8,1 milionu diváků).
Od parodií k tragédii
Pro diváky je seriál atraktivní jistě i proto, že ukazuje tragickou absurditu poměrů v tehdejším Sovětském svazu. Autor scénáře Craig Mazin, který se v Hollywoodu proslavil spíše jako tvůrce parodií (v čele se Scary Movie), vnímá příběh Černobylu jako varování dnešní generaci.
„Pamatuji si, jak jsme se jako děti smáli Rusům, že mají noviny s názvem Pravda, ale není v nich pravdivé ani slovo,“ vzpomíná Mazin v rozhovoru pro americký časopis Variety. „Mysleli jsme si tehdy, že jsme lepší. Ale dnes se v Británii i USA děje totéž. Žijeme ve lži v době globální války o pravdu. Dnešní společnost si sama sobě něco namlouvá, ale pravdě je jedno, co si myslíme. Ledovce, voda nebo teplota si budou dělat, co se jim zachce. Můžeme si vyprávět příběhy až do konce, nebo otevřít oči a začít čelit realitě,“ dodává scenárista.
Druhá jaderná exploze
Úspěch zaznamenal Černobyl také mezi českými a slovenskými diváky. HBO sice přesná čísla včetně počtu nových předplatitelů své streamovací služby nesděluje, ale podle twitterového příspěvku Jan Dobrovského z marketingového oddělení HBO se zdá, že Černobyl v posledních týdnech explodoval podruhé a televizní stanici se nejistá sázka více než vyplatila.
Hru o trůny v květnu vidělo 80 % předplatitelů HBO GO. Černobyl se dostal na 68 % ze stejné báze. Trůnům to trvalo 8 let, Černobylu na takový úspěch stačilo jen 5 týdnů.
— Jan Dobrovský (@jan_dobrovsky) June 4, 2019
Hry o trůny na poli streamingu
V boji o přízeň diváků se stanici HBO daří. Nejenže produkuje velmi nákladné projekty, jakým byla například osmidílná série Hra o trůny, ale nebojí se zariskovat a uvést i projekty s velmi úzkým tématem, jako je právě Černobyl.
Hra o trůny je jedním z nejsledovanějších a nejlepších seriálů, co kdy byly natočeny. Těmto faktům ovšem odpovídají i náklady na jednotlivé epizody seriálu. Ty se až do páté série držely v průměru v přepočtu na 141 milionech korun za díl, v šesté a sedmé sérii se rozpočet navýšil na 235 milionů korun. Vůbec nejnákladnějšími epizodami v historii seriálů byly díly osmé řady, které přeskočily i doposud vedoucí seriál The Crown, kde jeden díl přišel tvůrce na 14,1 milionu dolarů.
Nejnákladnější sérií jako celku nebyla osmá série, která měla pouhých šest dílů, ale série šestá s deseti epizodami, která HBO stála 2,5 miliardy korun. Na slušné honoráře si přišli představitelé Jona Snowa (Kit Harington), Daenerys Targaryenové (Emilia Clarkeová), Tyriona Lannistera (Peter Dinklage), Jaimeho Lannistera (Nikolaj Coster-Waldau) a Cersei Lannisterové (Lena Headeyová).
TABULKA: Herecké honoráře za jeden díl seriálu Hra o trůny
(v tisících dolarech)
Jak postupně rostla sledovanost seriálu, stoupaly i honoráře této pětice hlavních postav. Herci se nevyskytovali vždy ve všech dílech seriálu, ovšem například ve čtvrtém dílu osmé série se na plátnech objevila celá pětice, což dalo dohromady necelou třetinu rozpočtu na celý díl.
Sázka na jistotu
V americkém vysílání HBO se na první sérii dívalo podle dat společnosti Nielsen Media Research v průměru na epizodu 2,52 milionu diváků. Poslední sérii už sledovalo 10,26 milionu lidí a poslední díl vidělo v televizní premiéře přes 12 milionů Američanů. Na všech platformách HBO (včetně HBO GO a HBO NOW) vidělo díly osmé série okolo 30 milionů lidí.
Hlavní zisky, které HBO ze seriálu má, pramení samozřejmě z předplatného kanálu. Aby mohli diváci seriál sledovat legálně, museli si zakoupit stanici HBO, která stojí v Americe deset dolarů měsíčně, v Česku je přístup do videotéky HBO GO za 129 korun na měsíc.
I kdyby si lidé stanici pořizovali pouze na dobu sledování Hry o trůny neboli si ji zakoupili při premiéře vždy prvního dílu každé série a přestali platit při zakončení posledního dílu série, znamenalo by to, že kolik bylo dílů v každé sérii, tolik by museli mít předplacených týdnů (díly vycházely jednou týdně). To znamená, že v případě prvních šesti sérií museli mít předplaceno na tři měsíce a v případě sedmé a osmé série museli mít zaplaceny alespoň dva měsíce.
Snadnými počty pak dojdeme k tomu, že HBO se i takto nákladné projekty, jakým Hra o trůny zcela jistě byla, jednoznačně vyplácí.