Mohlo by vás také zajímat
Stav životního prostředí v Česku? Dýchá se lépe než dřív, ale…
Robert Břešťan 6. prosince 2024S příchodem zimy se některé české vesnice místy mění v oblasti, kde stačí i jeden čudící komín k tomu, aby…
Michal Pivrnec (Green Future): Plasty ze žlutých popelnic zrecyklujeme všechny kromě PET lahví
Libor Akrman 17. května 2024Česká společnost Green Future představila revoluční technologii na termochemickou recyklaci plastů. Dokonce se chlubí, že jako první na světě vyvinula…
Trénink na recyklaci nápojových obalů rozjel také Rohlík.cz
Libor Akrman 27. listopadu 2023On-line supermarket Rohlík.cz zavádí systém zálohování nanečisto. Jeho kurýři začínají od zákazníků vybírat PET lahve, nicméně pro zákazníky žádnou vratnou…
- Článek
Škodlivé plasty straší velké firmy. Začínají přecházet na výrobu z recyklátů
V poslední době se ukazuje nový trend u mnoha firem, které se připojují k zákazu používání nově vyrobených plastů, jež znečišťují moře a oceány. Například koncerny Nike a Adidas začínají nabízet tenisky z recyklovaného plastu.
Plasty se v souvislosti (nejen) s kampaní Evropské komise stávají nechtěným materiálem.
Nejde ale jen o zákaz plastových brček, pytlíků nebo nádobí na jedno použití. K boji proti používání plastů se přidávají i velké firmy.
Boj firem s plasty |
Zdroj: plasticpollutioncoalition.org |
V rámci sportovních potřeb to je například německá firma Adidas, která přislíbila, že do roku 2024 projde úplnou přeměnou a začne využívat pro své výrobky pouze recyklovaný plast.
Jak upozornil deník Die Welt, Němci ještě v roce 2013 považovali plasty za neškodný a bezproblémový materiál. Tři lidé ze čtyř si plast chválili. Doba se ale změnila a používání plastů, které zamořují oceány, se stává čím díl více problémem důvěryhodnosti různých firem, uvedl německý server KunststoffWeb.
Trendem, který ji má firmám znovu vrátit, se stává recyklace plastů.
Mladí chtějí plastově odpovědnou firmu
Pověst firem zejména v sektoru sportovního oblečení a obuvi je velmi problematická, výrobky si kupují především mladší lidé, kteří kritičtěji hodnotí chování výrobců ke vztahu k životnímu prostředí.
„Mnozí z našich zákazníků jsou dost mladí. Uvědomují si, že znečištění moří je problém,“ uvedla mluvčí firmy Adidas. Přitom až polovina všech materiálů, které oděvní společnost používá, je vyrobena z plastů.
Adidas, který nedávno reportoval výborné čtvrtletní výsledky, chce zabránit případnému odlivu zákazníků tím, že bude k výrobě tenisek a oblečení využívat jen recyklovaný plast. Přechod na ekologicky čistší materiál ale bude nějaký čas trvat. Podle manažera firmy Erica Liedtkeho by přechod měl být dokončen v roce 2024.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Dilema zpracovatelů hovězího: burgery by lidé rádi, ale místo kožených bot letí tenisky
Nový trend: Z kanceláří se line vůně čerstvého kompostu
Vodík: opomíjený prvek, nebo budoucnost zelené energie?
Recyklují všichni
Na recyklované materiály se zaměřuje i světová jednička ve výrobě sportovní obuvi a oblečení, americký Nike.
Chlubí se tím, že tři ze čtyř vyrobených bot už obsahují alespoň zčásti recyklované materiály. Také výrobce nepromokavého materiálu Gore-Tex slíbil, že do roku 2020 ze svých výrobků odstraní zdraví nebezpečné perfluorované chemikálie, které jsou toxické. Tyto chemikálie se totiž v přírodě přirozeně nevyskytují, také se v ní nerozkládají a živé organismy je z těla vyplavují velmi obtížně a dlouho.
Německý výrobce nepromokavé membrány Sympatex jde ještě dál. Oznámil, že bude využívané materiály plně recyklovat. K větší recyklaci materiálů se zavázala i oděvní značka H&M.
Firma Adidas se angažuje i v dalších směrech. Její zaměstnanci se podílejí na uklízení pláží od plastového odpadu, zákazníci se mohou zúčastnit „běhu pro oceány“.
VIDEO: Reklama firmy Adidas na Run for the Oceans
Zásadní je recyklace PET lahví
Hlavním problémem záplavy plastů jsou ale PET lahve. Každou minutu si lidé po celém světě koupí přes milion lahví a tento počet neustále narůstá. Před deseti lety se podle údajů Euromonitor International prodalo 300 miliard lahví za rok, loni to již bylo skoro 500 miliard a za další tři roky by to mohlo být o 100 miliard více.
GRAF: Globální produkce plastů
Od roku 1950 do roku 2017 se na celém světě vyprodukovalo 8,3 miliardy tun plastů. Devět procent z tohoto množství bylo recyklováno. Graf níže pak ukazuje nárůst produkce plastů od roku 2011 do roku 2016.
Zdroj: Statista.com
A právě PET lahve od nápojů jsou hlavním zdrojem recyklovaných plastů, vysvětlil Rolf Buschmann, který se zabývá problematikou odpadů v německé ekologické organizaci Bund.
Aby se tedy plastové znečištění podařilo snížit, bude klíčová právě jejich recyklace. Zavedení automatů pro vracení plastových lahví by dokázalo uspokojit poptávku po plastech u většiny výrobců spotřebního zboží a nemusely by se vyrábět nové plasty z ropných produktů.
Na druhou stranu je plastového odpadu v posledních letech tolik, že recyklační linky nestíhají a velká část plastů tak končí v přírodě a znečišťuje životní prostředí.
Mořské plasty
Plasty, které se objeví v moři, už jsou pro recyklaci méně vhodné. Recyklace takového odpadu je stále v plenkách. Problém je i to, že produkce sportovního zboží a obuvi ve světě stále roste.
Výrobcům mají růst tržby podle odhadu Royal Bank of Canada v následujících dvou letech o deset procent. To znamená spotřebu většího objemu materiálů.
Ochránci přírody sice recyklaci plastů podporují, ale i recyklované plasty mohou nakonec skončit v oceánech a v tělech mořských živočichů. Lepší variantou pro ekologické systémy by bylo vrátit se k používání přírodních materiálů.