Čerstvě zveřejněná data statistického úřadu o vývoji mezd v posledním čtvrtletí loňského roku ukazují, že i v čase rekordní inflace zůstal růst mezd umírněný. Nejenže mzdy nepřekonaly inflaci, ale zároveň nedošlo ani k jejich významnému zrychlení.
Meziročně se v nominálním vyjádření zvýšily o 7,9 procenta, reálně se však v důsledku vysoké inflace propadly o 6,7 procenta. A to ještě inflaci v posledním čtvrtletí vlastně zkreslil úsporný tarif a odpuštění poplatků OZE. Bez jejich pomoci by mzdy reálně propadly o 9,5 procenta.
GRAF: Vývoj dynamiky reálné mzdy v Česku
Za posledních 12 měsíců, meziroční srovnání v procentech.
Zdroj: ČSÚ/tradingeconomics.com
Tempo růstu mediánové mzdy v závěru roku zrychlilo na devět procent. Nelze si však nevšimnout – stejně jako u průměrné mzdy –, že je ovlivněna nízkým srovnávacím základem z předcházejícího roku.
Nejvíce si v závěru roku přilepšili pracovníci v energetice, kde se přidávalo téměř o 15 procent, pokles platů o tři desetiny procenta naproti tomu zaznamenalo vzdělávání.
Nevídaný propad reálné mzdy
Za celý rok 2022 se průměrná mzda zvýšila o 6,5 procenta, což při zohlednění rekordní inflace znamenalo dlouho nevídaný reálný propad o 7,5 procenta.
V přepočtu na eura se průměrná mzda loni zvýšila o 11 procent na 1 642 eur. Na domácím trhu kupní síla českých zaměstnanců slábne, tak aspoň v zahraničí si díky posilování koruny trochu polepšili.
Vývoj mezd zůstal v roce 2022 velmi umírněný a ani první čísla z některých odvětví za leden rozhodně neukazují, že by se začalo naplňovat riziko mzdově inflační spirály.
Pokračující pokles reálných výdělků bude znamenat další snížení kupní síly obyvatel a bude trvat do té doby, dokud se Česku nepodaří vypořádat se s vysokou inflací. K pravděpodobnému obnovení růstu reálných mezd proto dojde nejdříve ve druhé polovině roku…