Mohlo by vás také zajímat
Británie truchlí po úmrtí královny Alžběty II., LNG terminál pro Česko už jede, nové iPhony představeny aneb souhrn 36. týdne 2022
Libor Akrman 9. září 2022Nizozemský terminál LNG pro Česko otevřen; ECB dle očekávání razantně zvedla sazby; Apple představil nové iPhony, Apple Watch a iPods;…
Ach ta inflace, dvoubilionový Google, další kosmické plány Bransona aneb souhrn dění 45. týdne
Libor Akrman 12. listopadu 2021Výsledky ČEZ dle očekávání; inflace řádí i v USA; Brusel české ekonomice věří; GE se roztrojí, Toshiba o tom uvažuje;…
Mračna nad fúzí Monety a PPF, čipový hladomor i nejrychlejší elektromobil aneb souhrn událostí 23. týdne
Libor Akrman, Veronika Kudrnová 11. června 2021G7 se shodla na nové globální korporátní dani ze zisku; nedostatek čipů brzdí výrobu ve Škodě Auto; vláda plánuje příští…
Souhrn událostí uplynulého týdne aneb co vám možná uniklo
Na Peak.cz se snažíme přinášet to nejzajímavější, co se ve světě byznysu děje. Pro případ, že vám něco uniklo, nabízíme týdenní přehled událostí, které by vás mohly zajímat.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
začíná jít do tuhého – tak lze charakterizovat dění kolem koruny a blížícího se konce intervencí. Přináší to velký problém i pro Českou národní banku (ne že by ho neřešila, ale…), protože tlak spekulantů ji nutí bránit se ještě více než John Snow s Noční hlídkou na Zdi proti divokým (narážka na knižní a televizní sérii Hra o trůny, pozn. red.).
Vsadíte si? Kolik činí kurz na to, že ČNB ukončí intervence, k různým datům | |
Do 4. 4. 2017
Od 5. 4. do 4. 7. 2017 Od 5. 7. do 3. 10. 2017 Od 4. 10. 2017 a později |
2,7 : 1
1,75 : 1 8,5 : 1 4,5 : 1 |
Že jde o důležitou věc, ví i prezident Miloš Zeman, který jí nemohl nevyužít a zkusil zasáhnout slovy, že intervence skončí „možná dříve, než se nadějeme“. Naštěstí to na korunu zas tak velký vliv nemělo, byť ČNB na obranu jen během letoška vydala už skoro bilion korun.
Množí se tak čím dál víc sázky na silnější korunu (proto ji spekulanti nakupují, aby jim to v případě posílení přineslo zisk), jak se shodují analytici. Teoreticky už za pár dnů (míněno v dubnu) by centrální banka mohla říci „dost“ a intervence ukončit.
Taky si vsadíte, kdy přestane ČNB intervenovat? U Fortuny je nejnižší kurz 1,75 : 1.
Co vám minulý týden možná uniklo?
Brexit vyvolá investiční nechuť. Třetina evropských firem očekává, že kvůli odchodu Británie z EU sníží své investiční výdaje. Desetina z těch, které mají operace v Británii, se chce stáhnout ze země. Vyplývá to z průzkumu mezi 600 firmami z eurozóny, jejž zveřejnila švýcarská banka UBS.
Obrození Deutsche Bank pokračuje. Největší německá banka Deutsche Bank vydá 687,5 milionu akcií, jimiž navýší svůj kapitál o osm miliard eur. Banka to oznámila ve sdělení, jímž konkretizovala plán oznámený počátkem měsíce. Čtvrtým navýšením kapitálu od roku 2010 bude společnost financovat svou strategickou reorganizaci, která jí má dopomoci k oživení po dvou letech ztrát a problémů.
Vodafone do toho v Indii šlápne naplno. Britská společnost Vodafone Group se dohodla na spojení svých indických aktivit s tamní firmou Idea Cellular. Vznikne tak největší telekomunikační operátor v Indii. Sloučená skupina bude mít téměř 400 milionů zákazníků a více než třetinový podíl na trhu.
Zeman intervenuje. Česká národní banka by mohla ukončit intervence proti posilování koruny dříve než v půlce letošního roku, o které zatím hovoří členové bankovní rady. Při návštěvě Olomouckého kraje to řekl prezident Miloš Zeman, jenž v závěru minulého týdne jednal s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem.
Zemanovým slovům se věnuje i komentář: Bonmot, nebo intervence? Zeman zastínil ČNB a zahýbal forwardem koruny
Mezi boháči světa nic nového. Nejbohatším člověkem na světě zůstává již čtvrtým rokem za sebou zakladatel amerického softwarového gigantu Microsoft Bill Gates, jehož majetek se odhaduje na 86 mld. USD. Na druhé místo v celosvětovém žebříčku se vrátil známý americký investor Warren Buffett, jehož jmění dosahuje 75,6 mld. USD, a na třetí příčku se probojoval zakladatel amerického internetového obchodu Amazon Jeff Bezos s majetkem 72,8 mld. USD. Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku časopisu Forbes. Nejbohatším Čechem na 105. místě je podle časopisu opět Petr Kellner s majetkem 12,2 mld. USD (306 mld. Kč), za ním je ministr financí Andrej Babiš s 85 mld. Kč a Radovan Vítek s 60 mld. Kč.
Mohlo by vás zajímat: Důkaz, že svět není úplně v pořádku? Milionáři jsou víc v pohybu
Japonské pivo Prazdroj poteče od dubna. Japonská skupina Asahi převezme Plzeňský Prazdroj 31. března. Transakci už schválila Evropská komise. Za pět pivovarů v Evropě zaplatí Asahi téměř 200 miliard korun. Souhlas komise byl udělen, prvním pracovním dnem nové organizace tedy bude pondělí 3. dubna.
Prodeji Prazdroje jsme se věnovali zde: Prazdroj nakonec bude vařit japonská skupina Asahi
Bohužel umírají i superbohatí. Ve věku 101 let v pondělí zemřel americký bankéř, průmyslník a filantrop David Rockefeller. Oznámil to mluvčí rodiny, podle něhož bylo příčinou úmrtí selhání srdce. David Rockefeller byl posledním žijícím vnukem Johna Davisona Rockefellera staršího, naftového magnáta, který bývá označován za nejbohatšího muže novodobé historie. David Rockefeller zemřel ve svém domě v Pocantico Hills.
Dlužíme zase o něco víc. Dluh Česka vůči zahraničí loni meziročně vzrostl o 332 miliard na 3,528 bilionu korun. Odpovídal tak 74,8 % HDP, který představuje celkový výkon tuzemské ekonomiky. Růst dluhu výrazně zrychlil, ke konci roku 2015 činil meziroční nárůst 172 miliard korun. Vyplývá to z předběžných údajů, jež zveřejnila ČNB. Mezičtvrtletně dluh ve čtvrtém čtvrtletí 2016 vzrostl zhruba o 142 miliard korun.
Francouzská předvolební horečka stoupá. Kandidáti na post francouzského prezidenta se střetli v televizní debatě, již podle televizních expertů vyhrál favorit voleb Emmanuel Macron. Ostrá výměna názorů mezi nezávislým kandidátem Macronem a kandidátkou Národní fronty Marine Le Penovou, kteří by se podle průzkumů měli dostat do druhého kola voleb, proběhla zejména v souvislosti s tématy migrace a budoucnosti Evropské unie.
Maroko má smělé plány. Maroko připravuje u města Tanger výstavbu průmyslového a technologického centra, které má poskytnout 100 000 pracovních míst a bydlení trojnásobku lidí. Projekt v hodnotě deseti miliard amerických dolarů (250 miliard Kč) budou financovat čínská Haite Group, marocká banka BMCE a marocká vláda. Město na severu země má sestávat z několika průmyslových zón, jež se zaměří na výrobu letadel, automobilů, na telekomunikace i obnovitelné energetické zdroje.
Apple ukázal novinky. Americká technologická společnost Apple představila novou verzi svého tabletu iPad. V USA se bude prodávat od 329 dolarů (asi 8 200 Kč), a bude tedy dosud nejlevnějším tabletem od Applu. V Česku cena přístroje začne na 10 990 Kč. Zároveň firma představila iPhone 7 a iPhone 7 Plus (PRODUCT) RED Special Edition. Zářivě červený hliníkový povrch symbolizuje už více než desetileté partnerství mezi cupertinskou společností a iniciativou RED.
Chybovalo Česko (mj. i Agrofert) s eurofondy? Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) obdržel rozhodnutí Evropské komise, které se týká střetu zájmů při rozdělování zemědělských dotací, mimo jiné pro holding Agrofert. Sankce navržená unijními orgány dosahuje 800 428 eur (přibližně 22 milionů Kč). SZIF chce rozhodnutí komise zvrátit. Doufá v to, že Česko nakonec nic platit nebude. Podle serveru Echo24.cz unijní prověrka prokázala, že exčlen představenstva holdingu Agrofert a nynější místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek se při rozdělování dotací dopustil střetu zájmů, což EK potrestala takzvanou korekcí ve formě 2 % z přidělené částky.
„Fajfkové“ oblečení a boty jdou na odbyt. Americká společnost Nike zvýšila ve třetím finančním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 20 % na 1,14 miliardy dolarů (28,5 miliardy Kč). Firma, která je největším výrobcem sportovního oblečení a obuvi na světě, to oznámila v noci na středu. Cena akcií podniku však výrazně klesla kvůli neuspokojivému vývoji zakázek a tržeb.
Mohlo by vás také zajímat: 70 let po hádce bratrů Dasslerů jejich pohrobci Puma a Adidas bodují
(Ne)čekaně úspěšná Škodovka? Škoda Auto loni zvýšila čistý zisk o 34 % na 951 milionů eur, tedy v přepočtu 25,7 miliardy korun. Tržby vzrostly o desetinu na rekordních 13,7 miliardy eur. Počet aut dodaných zákazníkům se zvýšil o 6,7 % na 1,127 mil. vozů. Z toho na největším trhu v Číně prodala automobilka 317 tis. aut, což znamená nárůst o 13 %, v západní Evropě rostla o 5 % na prodaných 454 000 aut a v Rusku zvýšila odbyt o procento. Letos by se měl prodej škodovek podle předsedy představenstva Bernharda Maiera ještě zvýšit.
ČEZ Babiše zklamal. Navrhovaná dividenda energetické skupiny ČEZ za loňský rok ve výši 33 korun na akcii není potěšující, řekl ministr financí Andrej Babiš. Český stát ve společnosti ČEZ drží prostřednictvím ministerstva financí zhruba 70% podíl, a má tak rozhodující vliv na kroky společnosti schvalované akcionáři.
Uzbecká pračka pro Nizozemce? Nizozemskou bankovní společnost ING začali vyšetřovat státní zástupci kvůli podezření z možného praní špinavých peněz a korupce v Uzbekistánu. Banka by mohla dostat značnou pokutu. Vyšetřování se mimo jiné zaměřuje na neobvyklé platby společnosti VimpelCom firmě vlastněné jedním uzbeckým vládním činitelem. Telekomunikační operátor VimpelCom, který má sídlo v Nizozemsku, již loni v únoru zaplatil v rámci mimosoudního urovnání tohoto případu 795 milionů dolarů.
Amazon expanduje do Afriky. Americký internetový prodejce Amazon se dohodl na koupi sta procent akcií dubajského on-line prodejce Souq.com. Agentuře Reuters to sdělily informované zdroje. Souq.com je jedna z nejznámějších internetových značek na Blízkém východě a tvrdí o sobě, že je největším elektronickým prodejcem v arabském světě.
Amazonu jsme se věnovali i na Peak.cz: Amazon slibuje vytvoření desítek tisíc míst, daleko víc jich ale zničí
Brexodus se přiblížil. Velké investiční banky začnou prý po spuštění takzvaného brexitu přesouvat část aktivit z Londýna, především do Frankfurtu nad Mohanem a Dublinu. Mimořádný summit prezidentů a premiérů Evropské unie k brexitu, tedy odchodu Británie z EU, svolal předseda Evropské rady Donald Tusk na 29. dubna. Jednání by mělo potvrdit jím navržená „politická vodítka“, tedy základní cíle 27 unijních zemí pro vyjednávání s Londýnem.
Zaplatí dieselgate dluhopisy? Německá automobilka Volkswagen zahájila prodej nové emise dluhopisů. Na dluhopisový trh se tím vrací po rok a půl dlouhé přestávce, způsobené skandálem s manipulací testů emisí naftových aut. VW byl v předešlých letech největším evropským vydavatelem firemních dluhopisů. Automobilka oznámila, že celá emise nezajištěných dluhopisů v eurech bude mít objem přes čtyři miliardy eur. Rozdělena bude do čtyř tranší se splatností od dvou do deseti let, z nichž každá bude mít hodnotu nejméně jedné miliardy eur.
Koleje od Němců do celé Jižní Ameriky! O výstavbě železnice napříč Jižní Amerikou jedná v Bolívii řada německých společností v čele se Siemensem. Projekt za deset miliard dolarů počítá s položením 3 700 kilometrů kolejí mezi Atlantickým a Tichým oceánem, informovala agentura Reuters. Mezioceánská železnice má protínat Brazílii, Bolívii a Peru, a to z brazilského přístavu Santos do peruánského Ila.
Proti poplatkům bojuje i Evropská komise. Ještě letos chce Evropská komise navrhnout způsob, jak snížit poplatky, které musejí lidé v EU platit za přeshraniční transakce zahrnující jiné měny než euro, řekl místopředseda komise odpovědný za finanční služby Valdis Dombrovskis.
Kiviům připadá nakousnuté jablko červivé. Americkou společnost Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování. Navzdory miliardovému obratu tam totiž nejméně deset let nezaplatila daň z příjmu, uvedl zpravodajský server BBC, který se odvolává na zjištění listu New Zealand Herald. Novozélandská pobočka Applu zaplatila od roku 2007 na daních v přepočtu 26 milionů USD v Austrálii, kde je registrována její mateřská firma. Podle Applu je vše legální, protože obě země mají dohodu, že daně se platí jen v jedné z nich.
A podle litery paragraf šavle… Premiér Bohuslav Sobotka navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi, aby se novým ministrem průmyslu stal dosavadní náměstek tohoto úřadu Jiří Havlíček. Jmenování Havlíčka očekává během několika dnů. Podle premiéra Zeman na návrh reagoval pozitivně. Prezident později uvedl, že Havlíčka jmenuje s téměř stoprocentní pravděpodobností.
Podřízne si Twitter sám pod sebou větev? Provozovatel sociální sítě Twitter zvažuje, že nabídne profesionálům prémiovou verzi svého rozhraní TweetDeck. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že by firma mohla poprvé začít vybírat poplatky za předplatné od některých uživatelů, informovala agentura Reuters.
Bankrot Westinghouse je tady. Japonský konglomerát Toshiba informoval své hlavní věřitele, že na 31. března chystá bankrot své americké jaderné divize Westinghouse Electric. S odvoláním na informované zdroje to v pátek uvedla agentura Reuters. Toshiba podle zdrojů připravuje restrukturalizaci divize podle kapitoly 11 zákona o bankrotech. Japonský podnik nechtěl tyto informace komentovat.
Více k problémům Toshiby: Miliardové problémy japonské Toshiby nemají konce
Problémy Westinghouse jsou (naštěstí) jen americká záležitost
Cena za brexit? Prý 50 miliard eur. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v interview pro BBC prohlásil, že odchod z EU Británii bude stát zhruba 50 miliard liber. Britové podle něj musí splatit finanční závazky, které na sebe společně berou všechny státy unie. Juncker rovněž uvedl, že Evropská komise nechce trestat Spojené království za odchod z unie, musí však odradit další země EU od stejného kroku.
Dálnice se budou platit už i v Německu. Spolkový sněm hlasy německé vládní koalice schválil změnu pravidel mýtného pro osobní vozy, která Němcům od roku 2019 umožní uvést dlouho uvažované zpoplatnění do praxe. Roční mýtné vyjde maximálně na 130 eur (zhruba 3500 korun). Roční poplatek za průměrné české auto vyjde na 660 korun.
To by z toho nejdůležitějšího bylo asi vše. Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak „sorry jako“, ale výčet zpráv nikdy nebude úplný. A nadcházející dny jsou přece spíš k odpočinku. Proto vám přejeme krásný víkend a úspěšný start do nového týdne.
Váš Peak.cz