Mohlo by vás také zajímat
Británie truchlí po úmrtí královny Alžběty II., LNG terminál pro Česko už jede, nové iPhony představeny aneb souhrn 36. týdne 2022
Libor Akrman 9. září 2022Nizozemský terminál LNG pro Česko otevřen; ECB dle očekávání razantně zvedla sazby; Apple představil nové iPhony, Apple Watch a iPods;…
Ach ta inflace, dvoubilionový Google, další kosmické plány Bransona aneb souhrn dění 45. týdne
Libor Akrman 12. listopadu 2021Výsledky ČEZ dle očekávání; inflace řádí i v USA; Brusel české ekonomice věří; GE se roztrojí, Toshiba o tom uvažuje;…
Mračna nad fúzí Monety a PPF, čipový hladomor i nejrychlejší elektromobil aneb souhrn událostí 23. týdne
Libor Akrman, Veronika Kudrnová 11. června 2021G7 se shodla na nové globální korporátní dani ze zisku; nedostatek čipů brzdí výrobu ve Škodě Auto; vláda plánuje příští…
Souhrn událostí uplynulého týdne aneb co vám možná uniklo
Na Peak.cz se snažíme přinášet to nejzajímavější, co se ve světě byznysu děje. Pro případ, že vám v uplynulém týdnu něco uniklo, nabízíme přehled událostí, které by vás mohly zajímat.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
určitě znáte biblický příběh Davida a Goliáše z první knihy Samuelovy, v němž pasáček David přemůže bojovníka Goliáše kamenem vystřeleným z praku. Příběh mimochodem zpopularizovali i Voskovec s Werichem ve stejnojmenné písni. Tak trochu davido-goliášovský souboj se odehrál i na trhu automobilek.
Pomiňme fakt, že automobilky nezápasí proti sobě jako zmíněné biblické postavy, ale snaží se vyhrát na poli byznysu, aby maximalizovaly zisk, tržby a tak dále Každopádně výrobce elektromobilů Tesla coby „automobilkový David“ poráží „automobilkového Goliáše“ – koncern General Motors. Kolbištěm je v daném souboji tržní kapitalizace.
GRAF: Souboj automobilkových kapitalizací
Zdroj: Theatlas.com
Zatímco koncern General Motors (GM) loni vyrobil necelých deset milionů vozidel, tak Tesla se může pochlubit ani ne 80 tisíci.
Jenže zatímco cena akcií Muskovy Tesly jen za poslední měsíc vylétla o více než třetinu, akcie GM mají víceméně stabilní vývoj. Po roce 2012 se sice vzpamatovaly z pokrizového řešení bankrotu, od té doby ale vylétly jednou nad 40 dolarů a poslední roky oscilují mezi 30 a 35 dolary.
To akcie Tesly byly na podobné úrovni jako GM v půli roku 2012, od té doby raketově vzrostly na více než desetinásobek a jejich úroveň je nyní nad 310 dolary. A to navzdory zlomkové produkci elektromobilů oproti obří výrobě tradiční automobilky GM. Důvěra investorů ve vizionářskou technologickou automobilku je prostě mnohonásobně větší.
GRAF: Porovnání vývoje akcií automobilek GM a Tesla
Od roku 2012 do současnosti, v USD
Zdroj: Tradingeconomics.com
Uvidíme, jak se podaří Tesle uspět s jejím novým modelem, který má na trh přijít letos. Nyní si pojďme projít byznysové dění uplynulého týdne.
Co vám minulý týden možná uniklo?
ČNB se už „vyřádila“, na sazby (zatím) nesáhne. „Když se inflace bude udržitelně vyvíjet a stabilně se vrátí na požadovanou úroveň někde okolo dvou procent, je logické, že přijdeme k tomu, abychom sazby postupně zvyšovali. Já bych to viděl někdy na přelomu tohoto a začátku příštího roku,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.
VÍCE O KONCI INTERVENCÍ ČNB
Intervence ČNB sice ukončila, historické dno sazeb ale zůstává
Vzpomenete si ještě? Intervence ČNB v číslech a grafech
Konec váhání a nejasností: koruna už zase dostala volnost
Sezónní práce se rozjíždějí. Nezaměstnanost v ČR v březnu klesla na 4,8 % z 5,1 % v únoru. Bez práce bylo 356 112 lidí, což je nejnižší březnová hodnota od roku 2008. Volných pracovních míst bylo 150 917, uvedl Úřad práce ČR. Nezaměstnanost by podle něj měla klesat i v dalších měsících. Stejný názor má i většina analytiků.
Otepluje se a ceny jdou nahoru. Meziroční růst spotřebitelských cen v ČR v březnu zrychlil na 2,6 % z 2,5 % v únoru. Opět zdražily zejména potraviny a pohonné hmoty. Proti únoru se spotřebitelské ceny nezměnily, oznámil ČSÚ. Většina analytiků podobný vývoj očekávala.
Víme, co od brexitu chceme. Volný pohyb osob a zachování práv českých občanů zůstávají prioritou české vlády pro jednání o odchodu Británie z EU. Česko bude usilovat také o to, aby Londýn dostál svým finančním závazkům vůči EU, aby brexit nepoškodil vzájemný obchod a nevnesl zmatek do právního řádu. Po jednání vlády, která schválila pozici ČR pro vyjednávání o podmínkách vystoupení Británie z EU, to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Kdy se to zastaví? Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se počátkem dubna dál výrazně zvýšila a její index se dostal na novou nejvyšší úroveň za téměř deset let. Investoři překonali obavy z rizik spojených s nadcházejícími prezidentskými volbami ve Francii, plyne z průzkumu společnosti Sentix.
Toyota jde Trumpovi naproti. Největší japonská automobilka Toyota Motor investuje 1,3 mld. USD do přebudování svého závodu v americkém státě Kentucky. Firma uvedla, že půjde o největší investici do jedné z jejích továren, které již v USA má. Modernizace prý přispěje k zachování všech 8 200 pracovních míst v největší továrně Toyoty v USA. Závod v Georgetownu vyrábí zejména nejprodávanější sedany Camry a na produkci společnosti v Severní Americe se podílí téměř čtvrtinou.
Hlavně pozitivně! MMF vidí výhled globální ekonomiky v letošním a příštím roce příznivěji než loni. V krátkodobém horizontu však MMF znepokojují určitá rizika, uvedla šéfka MMF Christine Lagardeová. Jedním je přetrvávající nízká produktivita a druhým nadměrné nerovnosti, které rostou spolu s nízkou produktivitou, napsala agentura Reuters.
Není to opravdu moc, ministře Babiši? Daňové zatížení mezd v České republice v loňském roce činilo 43 %, v rámci 35 států OECD tak bylo osmé nejvyšší. Průměrné daňové zatížení mezd v celé OECD loni kleslo na 36 %. Na Slovensku činilo 41,5 %, což byla v rámci OECD třináctá nejvyšší úroveň. Nejvyšší daňové zatížení v rámci OECD loni měli Belgičané, kteří ze své mzdy odvedli státu 54 %.
„Levnoletenkovač“ Kiwi expanduje. Brněnský prodejce letenek Kiwi.com plánuje letos otevřít pobočky ve filipínské Manile, v jihoafrickém Durbanu a plánuje také pobočku na Jamajce. Budou zajišťovat zákaznický servis a podporu. Otevře se také pobočka v Barceloně, která bude pracovat na IT vývoji, uvedl ředitel a zakladatel firmy Oliver Dlouhý. Důvodem je podle něj lepší pokrytí globální poptávky a vyprázdněnost českého pracovního trhu.
Jak poslat firmu do kolen? Třeba jako United Airlines. Videozáznam, na němž přivolaná letištní policie vyvádí z letadla vzpouzejícího se muže, kterého firma předtím kvůli přeplněnosti letu vyloučila po náhodném počítačovém výběru z přepravy, se podepsal na akciích United Continental. Jen pár hodin po zveřejnění videa kurz United Continental ztrácel přes čtyři procenta, tržní hodnota společnosti tím klesla o zhruba 800 milionů dolarů. V době psaní tohoto souhrnu byla cena akcií na úrovni 69 dolarů, zatímco před skandálem byla o 2,5 dolaru výše.
VIDEO: Incident s pasažérem v letadle United Airlines
Zdroj: YouTube.com
PPF proti rakovině. Biotechnologická společnost Sotio, jež patří české finanční skupině PPF, získala výhradní práva na vývoj nových léčiv zaměřených na metabolismus nádorových buněk. Umožnila jí to licenční smlouva, kterou Sotio uzavřela s německými společnostmi Lead Discovery Center (LDC) a Max Planck Innovation. Na základě podepsané smlouvy bude Sotio společně s LDC a dalšími partnery zlepšovat vlastnosti nové látky v rámci protinádorového programu. Sotio bude odpovědná za předklinický a klinický vývoj látky a případné uvedení léčivého přípravku na trh.
Po čínské Slavii bude čínský i AC Milán. Nejen fotbalová Slavia Praha má čínské majitele. Italský mediální magnát Silvio Berlusconi završil prodej fotbalového klubu AC Milán čínské investiční skupině, jež za něj zaplatí 740 mil. eur (20 mld. Kč). Jde zatím o největší čínskou investici do evropského fotbalového klubu. Kupujícím je společnost Rossoneri Sport Investment Lux se sídlem v Lucembursku. Ta je nástupcem firmy Sino-Europe Sports Investment Management Changxing Co. Ltd., která jednání o koupi započala.
Tykač Počerady prostě chce! Skupina Czech Coal Pavla Tykače zvýšila nabídku na odkup Elektrárny Počerady z portfolia skupiny ČEZ, která je hlavním odběratelem uhlí z jejího dolu Vršany. Czech Coal je ochotná za Počerady dát 10 mld. Kč. Nabídka má tři části, v hotovosti by ČEZ dostal 4,5 mld. Kč a do roku 2023 by měl opci na odběr veškeré elektřiny za výrobní náklady i odběr 30 mil. tun uhlí.
A pak že Němci nejsou bohatí. Celková hodnota finančního majetku německých domácností se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila o 98 miliard eur, tedy o 1,8 %, na nové rekordní maximum 5,586 bilionu eur. Vyplývá to z údajů německé centrální banky Deutsche Bundesbank.
Čínská technika s americkýma očima. Největší čínský internetový vyhledávač Baidu koupí americkou společnost xPerception, jež vyvíjí technologii počítačového vidění. Baidu přidá firmu ke své kalifornské výzkumné divizi, která se v současnosti zabývá vývojem umělé inteligence a softwaru pro strojové učení. Hodnota transakce nebyla zveřejněna.
Nízké úroky nám nevadí. Češi měli ke konci letošního ledna na běžných účtech uloženo přes jeden bilion korun, což je téměř o 250 mld. více než před dvěma lety. Na běžných účtech tak mají dvakrát víc peněz, než kolik mají na zbylých typech netermínovaných vkladů včetně spořicích účtů. Informoval o tom server Bankovnipoplatky.com s odkazem na údaje ČNB. Úročení běžných účtů přitom bývá minimální.
Navzdory dlouhému víkendu by to mohlo být vše. Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, pak cimrmanovsky konstatujeme: „Ano, to je možné.“ Výčet zpráv ale nikdy nebude úplný. A nadcházející dny jsou přece spíš k odpočinku.
Proto vám přejeme krásné prožití velikonočních svátků a úspěšný start do nového týdne.
Váš Peak.cz