Mohlo by vás také zajímat
Británie truchlí po úmrtí královny Alžběty II., LNG terminál pro Česko už jede, nové iPhony představeny aneb souhrn 36. týdne 2022
Libor Akrman 9. září 2022Nizozemský terminál LNG pro Česko otevřen; ECB dle očekávání razantně zvedla sazby; Apple představil nové iPhony, Apple Watch a iPods;…
Ach ta inflace, dvoubilionový Google, další kosmické plány Bransona aneb souhrn dění 45. týdne
Libor Akrman 12. listopadu 2021Výsledky ČEZ dle očekávání; inflace řádí i v USA; Brusel české ekonomice věří; GE se roztrojí, Toshiba o tom uvažuje;…
Mračna nad fúzí Monety a PPF, čipový hladomor i nejrychlejší elektromobil aneb souhrn událostí 23. týdne
Libor Akrman, Veronika Kudrnová 11. června 2021G7 se shodla na nové globální korporátní dani ze zisku; nedostatek čipů brzdí výrobu ve Škodě Auto; vláda plánuje příští…
Souhrn událostí uplynulého týdne aneb co vám možná uniklo
Na Peak.cz se snažíme přinášet to nejzajímavější, co se ve světě byznysu děje. Pro případ, že vám něco uniklo, nabízíme týdenní přehled událostí, které by vás mohly zajímat.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
žijeme sice v turbulentním světě plném nejistot a neurčitostí, přesto se občas stanou věci, o kterých jsme od začátku nepochybovali, i když na definitivní potvrzení jsme si museli počkat. Ano, máme na mysli kandidaturu Miloše Zemana pro druhé prezidentské období. Asi málokdo předpokládal, že by se Miloš Zeman nepokusil si vysloužit „užívání“ funkce hlavy státu i v dalších čtyřech letech poté, co mu na jaře 2018 doběhne jeho první prezidentský mandát.
Téměř definitivní jistotou už se stává také brzké ukončení intervenčního režimu centrální banky, a tedy konec doby, kdy za euro platíme 27 korun. V uplynulém týdnu to potvrdila data Českého statistického úřadu o inflaci a později i o růstu mezd v posledním čtvrtletí roku 2016. Obě statistiky hrají ČNB do karet.
A když už jsme u centrálních bank, i ta americká se chystá na důležité rozhodnutí – další zvednutí sazeb. Také Fed se totiž může opřít o dobré výsledky ekonomiky, což potvrdila i nejnovější data z trhu práce za únor.
A co vám minulý týden možná uniklo?
Konečně něco pro podnikatele. Ministerstvo financí zmírnilo pravidla pro prominutí pokut souvisejících s kontrolním hlášením u daně z přidané hodnoty. Plátci DPH, kteří dostali pokutu za kontrolní hlášení v roce 2016, budou moci požádat o prominutí dvou pokut bez ohledu na příčinu pochybení. Letos to bude možné jen u jedné.
Čínské banky už válcují zbytek světa. Čínský bankovní sektor již co do objemu aktiv překonal eurozónu a je největší na světě. Čína tak zvyšuje vliv ve světě financí, její růst je ale od globální finanční krize závislý na dluhovém financování. Vyplývá to z analýzy britského ekonomického listu Financial Times. Aktiva čínských bank na konci loňského roku dosahovala 33 bilionů USD, zatímco aktiva bank v eurozóně 31 bilionů USD. Na třetím místě byly USA s objemem bankovních aktiv 16 bilionů USD, čtvrté Japonsko se sedmi biliony USD.
Evropská automobilka č. 2 potvrzena. Francouzská automobilka PSA Group koupí za 2,2 miliardy eur (59,5 miliardy Kč) ztrátovou evropskou divizi americké automobilové skupiny General Motors (GM), již tvoří německý Opel a britská sesterská značka Vauxhall. Transakcí, kterou obě společnosti oznámily v Paříži, vznikne evropská automobilová dvojka za německou skupinou Volkswagen.
Více o tom obří fúzi v autoprůmyslu:
Opel se dočkal nového ženicha. Francouzský PSA s ním chce dobýt evropský trh
PSA + Opel: druhá největší automobilka Evropy v číslech
Druhá radost pro PSA. Francouzská automobilka PSA se mohla radovat ještě jednou. Odborná porota vyhlásila sportovně-užitkový (SUV) Peugeot 3008 evropským autem roku, o kterém hlasovalo 58 odborníků z 22 zemí. Druhá je Alfa Romeo Giulia, třetí Mercedes Benz třídy E. Celkem se o titul ucházelo 29 vozů. Loni vyhrál Opel Astra. Titul auto roku (The Car of the Year) se uděluje od roku 1964 a je tak nejstarším a zároveň nejprestižnějším oceněním svého druhu v Evropě.
Labutí píseň eura za 27 Kč? Konec intervenčního režimu je pomalu na spadnutí, ale centrální banka si to zřejmě „užívá“ (díky spekulantům). ČNB i v lednu pokračovala v intervencích proti posilující koruně, když na devizovém trhu utratila zhruba 391 miliard korun za nákup eur. Jde o nejvyšší měsíční objem od zahájení intervencí v listopadu 2013. Dosud měsíční rekord připadal hned na první měsíc intervencí, kdy centrální banka na devizovém trhu nakoupila eura za 202 miliard korun.
Oteplilo se a Češi hned víc pracují. Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 5,1 procenta z lednových 5,3 procenta. Bez práce bylo 380 200 lidí, což je nejméně od února 2008. Přibylo také volných míst, zaměstnavatelé jich nabízeli 143 098. Údaje zveřejnil Úřad práce ČR. Podle něj k poklesu nezaměstnanosti přispívá jak růst české ekonomiky, tak příchod příznivého počasí. Podle analytiků povede klesající nezaměstnanost k dalšímu tlaku na růst mezd.
GRAF: Vývoj míry nezaměstnanosti v Česku
Meziroční měsíční údaje za posledních pět let, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Hurá do Ženevy! Na ženevském výstavišti Palexpo se otevřely brány 87. mezinárodního autosalonu. Nejvýznamnější evropská automobilová přehlídka představuje téměř 150 světových a evropských výstavních premiér. Potrvá do 19. března. Celkem je na výstavišti 900 modelů od 180 vystavovatelů. Tuzemská Škoda Auto má v expozici rekordních sedm novinek. Hlavní z nich je modernizovaný model Octavia v dosud nejvýkonnější variantě RS 245 se 180 kW a outdoorová Octavia Scout. Ve variantě Scout je k vidění i velké SUV Škoda Kodiaq, druhou verzí je SportLine. Hlavními tématy autosalonu jsou SUV a auta bez řidiče.
Inflace jde ČNB na ruku. Meziroční inflace v únoru zrychlila růst na 2,5 procenta z lednových 2,2 procenta. Zdražily především pohonné hmoty a potraviny, oznámil ČSÚ. Podle analytiků by dnešní údaje měly přimět ČNB, aby ukončila devizové intervence dříve než kolem poloviny roku. Inflace totiž byla 0,4 procentního bodu nad odhady ČNB a již od počátku roku se nachází nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB.
GRAF: Vývoj inflace v Česku
Údaje za posledních pět let, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Zlevní benzín? Cena ropy klesá. Světové ceny ropy v týdnu sestoupily na nová letošní minima. Trh je stále pod tlakem údajů o výrazném nárůstu zásob suroviny ve Spojených státech, které vytlačily ceny z jejich několikaměsíčního úzkého rozpětí. Americká ropa WTI sestoupila pod hranici 50 dolarů za barel.
Taky berete víc? Průměrná mzda v Česku ve 4. čtvrtletí 2016 meziročně vzrostla o 4,2 procenta na 29 320 Kč. Reálně, po odečtení růstu cen, se ale výdělek zvýšil o 2,8 procenta, uvedl ČSÚ. Za celý rok 2016 stoupla průměrná mzda meziročně také o 4,2 procenta na 27 589 Kč. Reálně vzrostla o 3,5 procenta. Medián, tedy prostřední hodnota mezd, stoupl v posledním čtvrtletí loňského roku o šest procent na 25 061 Kč. Čtyři pětiny zaměstnanců pobíraly podle statistiků mzdu mezi 11 657 Kč a 47 545 Kč. Údaje o mzdách ukazují, že výdělky rostly především pracovníkům s nižší mzdou.
Konkurence pro Muskovu Teslu ve Švédsku? Bývalý manažer automobilky Tesla Peter Carlsson chce ve Švédsku postavit největší továrnu na baterie v Evropě a snaží se pro tento záměr získat potřebný kapitál. Počítá s růstem poptávky po bateriích ze strany výrobců elektromobilů, napsala agentura Reuters. Jeho firma Northvolt proto začíná shánět finance na stavbu největší továrny na baterie v Evropě, která by se velikostí vyrovnala rozestavěné Gigafactory firmy Tesla v Nevadské poušti.
O Gigafactory jsme psali v článku: Největší továrna roste v Nevadě. Mohla by vyrůst i v Česku?
Posloucháme Cimrmany a Duška. Český trh s audioknihami a mluveným slovem loni znovu vzrostl. Prodej stoupl o 37 procent na 111,88 mil. Kč. Posluchači mohli vybírat ze 172 nových titulů, což je o polovinu více než v roce 2015. Poslechoví čtenáři dávají přednost nákupu audioknih na CD, který představuje 72 procent trhu. Nejprodávanější audioknihou loňského roku byly Čtyři dohody v podání Jaroslava Duška. Na druhém místě žebříčku skončil soubor všech 15 her divadla Járy Cimrmana a na třetím deník P. S. Ani Geislerové.
Máte peníze v penzijním fondu? Fondy bývalého penzijního připojištění, dnes transformované fondy, v nichž si na přilepšení k důchodu spoří bezmála čtyři miliony lidí, se podle Hospodářských novin loňskými výsledky moc chlubit nemohou. Od roku 2013 prakticky všechny s přehledem překonávaly inflaci – loni ale pět z osmi penzijních fondů svým klientům reálně nic nevydělalo. Nad inflací, která činila v loňském roce průměrně 0,7 procenta, zhodnotily peníze jen transformovaný fond Allianz, Axa a České pojišťovny.
Mohlo by vás zajímat: Rekordně nízké výnosy: jak si vedou podílové fondy českých státních dluhopisů?
IKEA už nákupní parky nechce. Největší světový nábytkářský řetězec IKEA prodal 25 nákupních parků v celkem osmi evropských zemích. Za 900 milionů eur (v přepočtu 24,3 miliardy korun) je podle listu Financial Times, jenž zprávu přinesl, koupil realitní fond Pradera. Součástí transakce je i prodej českého Avion Shopping Parku na pražském Zličíně, který nabízí více než 56 tisíc metrů čtverečních obchodních ploch, z nichž zhruba polovinu zabírá prodejna IKEA. Tu si ale společnost ponechá.
Škodovka opráší pro Indii „embéčko“. Škoda získává dalšího silného zahraničního partnera. Česká automobilka bude spolupracovat s největší indickou značkou Tata Motors. Obě firmy společně budou pravděpodobně vyvíjet levný automobil pro rozvojové trhy, včetně toho indického. Novinka by se měla vyrábět v továrnách umístěných přímo v zemích prodeje. Vedle značky Škoda by měla nést i logo Taty a Volkswagenu.
To by z toho nejdůležitějšího bylo asi vše. Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se omlouváme, ale výčet zpráv nikdy nebude úplný. A nadcházející dny jsou přece spíš k odpočinku. Proto vám přejeme krásný víkend a úspěšný start do nového týdne.
Váš Peak.cz