Mohlo by vás také zajímat
Británie truchlí po úmrtí královny Alžběty II., LNG terminál pro Česko už jede, nové iPhony představeny aneb souhrn 36. týdne 2022
Libor Akrman 9. září 2022Nizozemský terminál LNG pro Česko otevřen; ECB dle očekávání razantně zvedla sazby; Apple představil nové iPhony, Apple Watch a iPods;…
Ach ta inflace, dvoubilionový Google, další kosmické plány Bransona aneb souhrn dění 45. týdne
Libor Akrman 12. listopadu 2021Výsledky ČEZ dle očekávání; inflace řádí i v USA; Brusel české ekonomice věří; GE se roztrojí, Toshiba o tom uvažuje;…
Mračna nad fúzí Monety a PPF, čipový hladomor i nejrychlejší elektromobil aneb souhrn událostí 23. týdne
Libor Akrman, Veronika Kudrnová 11. června 2021G7 se shodla na nové globální korporátní dani ze zisku; nedostatek čipů brzdí výrobu ve Škodě Auto; vláda plánuje příští…
Souhrn událostí uplynulého týdne aneb co vám možná uniklo
Na Peak.cz se snažíme přinášet to nejzajímavější, co se ve světě byznysu děje. Pro případ, že vám něco uniklo, nabízíme týdenní přehled událostí, které by vás mohly zajímat.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
taky vám připadá, že tato předvolební kampaň odstartovala nečekaně brzo? Možná za to může to jarní počasí probouzející nejen přírodu, ale zdá se i politiky, kteří zařadili na vyšší rychlostní stupeň.
I když díky vicepremiérovi a ministru financí Andreji Babišovi a jeho dluhopisové kauze to nebyl až zas takový problém. Na jedné straně dal šéf ANO munici nejen opozici, ale i svým koaličním partnerům (kteří jsou zároveň soupeři do podzimních voleb), na druhou stranu zatím vždy podobné „krize“ (jako třeba Čapí hnízdo a eurodotace) ustál.
Nemluvě o politické šachové partii, kdy na Babiše útočí sněmovna a hrozí mu, že by premiér Bohuslav Sobotka měl vyvodit v květnu důsledky z toho, pokud ministr financí dluhopisovou kauzu nevysvětlí. Předvolební kampaň to posouvá do nové roviny. Těžko říci, zda se na to máme těšit. Ještě že v byznysu je vše jasné.
Co vám minulý týden možná uniklo?
Zlevnit volání už chce i antimonopolní úřad. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájí vlastní prošetření trhu mobilních operátorů. Chce zjistit, zda na trhu neexistuje kartel nebo někdo nezneužívá svou dominanci. Ještě v týdnu předtím tvrdil, že situace v mobilním volání a datech není sice uspokojivá, okamžitý zásah však neumožňuje.
Peněz máme asi dost, padělků ubylo. V Česku bylo loni zadrženo 3 646 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí různých měn, meziročně o třetinu méně. Častěji byly padělány české bankovky, jejich počet meziročně klesl o 251 na 2 132 kusů. Padělků v cizích měnách bylo 1 514, meziročně o 1 404 kusů méně. Nejčastěji padělané jsou dlouhodobě tisícikoruny a pětisetkoruny. Ty loni tvořily téměř tři čtvrtiny všech zadržených padělaných a pozměněných českých bankovek. Celková hodnota zadržených padělků v českých korunách loni činila 2,2 milionu korun, předloni to bylo 2,5 milionu korun.
Intel si dělá u akcionářů oko (z Izraele). Americký výrobce čipů Intel se dohodl na převzetí izraelské technologické společnosti Mobileye, která se zabývá systémy pro automatizaci řízení automobilů. Intel za firmu zaplatí 15,3 miliardy dolarů (387,5 miliardy korun). Transakci chce dokončit během devíti měsíců. Jde o největší převzetí izraelského podniku v oblasti špičkových technologií, uvedla agentura Reuters. Jeruzalémský univerzitní start-up prorazil se systémem založeným na kameře se zvláštním čipem, jež dokáže snímat, analyzovat a vyhodnocovat překážky před autem a zabránit tak nehodám.
O škodovky je nebývalý zájem. Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto prodala v únoru 81 200 vozů, meziročně o 3,1 procenta více. Zaznamenala tak nejúspěšnější únor ve své historii, loňský únorový prodej byl o 2 400 aut nižší. Ke zlepšení přispěl zájem o vozy Škoda ve střední a východní Evropě a také v Indii a Izraeli, prodej automobilce klesl na jejím největším trhu, v Číně.
Na druhou stranu Škoda musí po celém světě svolat skoro 200 tisíc svých kvůli aktualizaci softwaru sedmistupňové převodovky DSG.
Průmysl jede, stavaři ne. V lednu se dařilo českému průmyslu, rostly i tržby v obchodech. Naopak stavební produkce zaznamenala pokles. Český statistický úřad oznámil, že průmyslová výroba zrychlila meziroční růst na 9,6 procenta z prosincových 2,7 procenta. Tržby v maloobchodě bez aut stouply o 5,6 procenta, zatímco v prosinci o tři procenta. Stavební produkce meziročně klesla o 0,2 procenta, a nenavázala tak na prosincový růst o 2,6 procenta.
GRAFY: Vývoj průmyslu a stavebnictví v ČR Za posledních 12 měsíců, v procentech. |
|
Zdroj: Tradingeconomics.com
Opravdu „mobilujeme“ za tolik peněz navíc? Tarify mobilních operátorů v ČR jsou podle organizace Telefonující.cz až o 79 % dražší, než je průměr EU. Předražená jsou zejména mobilní data a tarify s malými objemy volání a SMS, uvedla spotřebitelská organizace Telefonující.cz. Operátoři poukazují na to, že v ČR musí platit vysoké poplatky a že průměrná měsíční útrata za volání je zde o třetinu nižší než v Německu nebo Rakousku.
Cesta na jih se zrychlí, ale kdy? Nová část dálnice D3 Ševětín–Borek se začala stavět na Českobudějovicku. Stavba téměř jedenáctikilometrového úseku bude stát 933 milionů. Povede po trase nynější silnice I/3. Investorem je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Stavební práce potrvají do prosince 2019.
Fed podle očekávání zvýšil sazby. Americká centrální banka (Fed) podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,75–1,00 procenta. Ke druhému zpřísnění měnové politiky za tři měsíce ji přiměl růst inflace a pokračující zvyšování zaměstnanosti.
GRAF: Vývoj základní úrokové sazby v USA
Za posledních deset let, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Dieselgate po česku. První čtyři Češi sdružení jako klienti formy Safe Diesel podali žalobu na automobilky Škoda Auto a Volkswagen kvůli problému s motory obcházejícími měření emisí. Požadují po nich odškodnění dohromady 510 tisíc korun za to, že jim firmy do aut namontovaly software falšující laboratorní výsledky měření zplodin. Vadí jim, že zatímco v USA dává Volkswagen poškozeným řidičům peníze, v Evropě se k ničemu podobnému nechystá. Kdyby se teoreticky k žalobě připojili všichni vlastníci aut, odškodnění by se mohlo vyšplhat na částku přes 20 miliard korun.
Agrární komory s novým vedením. Prezidentem Agrární komory ČR zvolil sněm v Olomouci ředitele firmy RABBIT Trhový Štěpánov Zdeňka Jandejska. V čele komory nahradil Miroslava Tomana, který už nekandidoval. Dvaašedesátiletý Jandejsek mezi své priority řadí omezení zahraničních dovozů potravin za dumpingové ceny a vyšší podporu státu v intenzivní živočišné výrobě a citlivých komoditách.
Slibem nezarmoutíš. Největší petrochemická skupina Unipetrol zveřejnila svoji strategii na roky 2017 a 2018. Unipetrol hodlá navyšovat dividendu, podle generálního ředitele Andrzeje Modrzejewského může být inspirací rozhodnutí mateřského PKN Orlen, který je zvýšil o polovinu. Zároveň ale předpokládá, že provozní zisk poklesne o tři miliardy. Unipetrol již dříve oznámil, že z předloňského zisku vyplatí akcionářům dividendy za více než miliardu korun.
ČNB bude mluvit do hypoték? Centrální banka pravděpodobně získá zákonnou pravomoc stanovovat podmínky úvěrů na bydlení, kterými může výrazně ovlivnit dostupnost hypoték. Až dosud je přitom mohla vydávat pouze formou doporučení, která nebyla závazná. Změnu v úterý podpořila v úvodním čtení Poslanecká sněmovna, novela nyní zamíří do rozpočtového výboru, který na její projednání dostal od ministra financí Andreje Babiše jen 30 dní.
Čtěte více: Levné hypotéky zdraží změny podmínek i konec intervencí
Stačil rok a euroinflace je úplně jiná. Tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně zrychlilo na dvě procenta z lednových 1,8 procenta. Inflace je nejvýše za čtyři roky. Přispěly k tomu hlavně ceny energií. Vyplývá to z konečného odhadu, který zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Před rokem byla eurozóna v deflaci –0,2 procenta.
Indie, třes se! Přijdou Češi. Kopřivnická Tatra spolu s dalšími pěti českými firmami věří v expanzi na indický trh. Pod hlavičkou Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP), vládní agentury CzechTrade a české ambasády proto v druhé nejlidnatější zemi světa spouštějí podnikatelské centrum. Jeho sídlem se stalo jihoindické město Bangalore, kde šestice českých podniků právě otevřela společné kanceláře. Byznysový inkubátor bude podle HN za pomoci tamního partnera − firmy Pushpak − v zemi poskytovat právní a obchodní služby. Ty mají usnadnit vstup dalších tuzemských společností na miliardový indický trh.
Tesla si jde pro peníze. Automobilka Tesla plánuje vybrat od investorů zhruba 1,15 miliardy dolarů (asi 29 miliard korun) prodejem akcií a dluhopisů. Peníze potřebuje na rozjezd výroby nového elektromobilu Model 3, jehož výroba se nyní dostala do předprodukční fáze. Navyšování kapitálu se na trhu čeká již od loňska. Očekávání navíc podpořil šéf automobilky Elon Musk, když minulý měsíc prohlásil, že Tesla bude brzy potřebovat hotovost. Někteří analytici dokonce očekávali, že výrobce bude chtít vybrat až 2,5 miliardy dolarů.
Mohlo by vás zajímat: Největší továrna roste v Nevadě. Mohla by vyrůst i v Česku?
Obří cukrovinková fúze. Italský výrobce cukrovinek Ferrero, který vyrábí například pomazánky Nutella nebo čokolády Ferrero Rocher a zaměstnává přes 30 000 lidí, se dohodl na koupi americké potravinářské společnosti Fannie May. Akvizice za 115 milionů dolarů (2,9 miliardy korun) posílí pozici italské firmy na americkém trhu. Fannie May byla založena v Chicagu v roce 1920 a vyrábí čokoládové bonbony, tyčinky, pralinky a další zboží. V roce 2006 ji koupil americký internetový prodejce 1-800-FLOWERS.COM, který také většinu jejího zboží prodává.
To by z toho nejdůležitějšího bylo asi vše. Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak „sorry jako“, ale výčet zpráv nikdy nebude úplný. A nadcházející dny jsou přece spíš k odpočinku. Proto vám přejeme krásný víkend a úspěšný start do nového týdne.
Váš Peak.cz