Klimatickým hnutím otřásá konflikt, který přišel z nečekaného směru. Přímo od ikony bojovníků za ochranu klimatu. Od profesionální aktivistky a zakladatelky hnutí Fridays for Future Grety Thunbergové, která už v roce 2018 v patnácti letech začala před švédským parlamentem nejprve osamoceně demonstrovat za to, aby politici začali naplňovat klimatické sliby. Tedy aby skutečně začali snižovat produkci skleníkových plynů (ať už si o tomto požadavku myslíme cokoliv).
Švédská klimatická bojovnice, které je nyní 20 let, si však teď zásadně poničila reputaci. Způsob, jakým se postavila k izraelsko-palestinskému konfliktu, zcela vybočil od tématu ochrany klimatu.
Konflikt vyhrotilo teroristické hnutí Hamás svým útokem na nevinné oběti 7. října. Mladá žena, kterou americký časopis Time v roce 2019 použil na svou obálku, se nyní otevřeně postavila na stranu Palestiny a kritizovala reakci Izraele. Také proto její vliv a vůdčí role v západním klimatickém hnutí upadá.
Thunbergová si v Amsterdamu naběhla
Projevilo se to už na klimatické demonstraci v Amsterdamu 12. listopadu těsně před místními volbami. Tehdy se mělo na podporu ochrany klimatu sejít až 85 tisíc lidí a mladá Švédka měla prezentovat své názory.
Aktivistka přišla na pódium s černobílým palestinským šátkem kolem krku. Začala hovořit o tom, že „musíme naslouchat hlasům těch, kteří jsou utlačováni, a těch, kteří bojují za svobodu a spravedlnost“. Myslela tím obyvatele Pásma Gazy. Thunbergovou však přímo na pódiu přerušil místní ochránce přírody s výtkou, že se jedná o klimatickou akci, nikoliv o platformu pro prezentaci politických postojů.
Přitom když před pěti lety začala svou kariéru „profesionální demonstrantky“, uhranula celé hnutí ochránců životního prostředí. „Vypadala jako nejosamělejší dívka na světě,“ popsal její začátky švédský aktivista a podnikatel Ingmar Rentzhog.
Merkelová, papež i DiCaprio
Nedlouho poté získala pozornost celého světa, fotili se s ní nejmocnější politici planety včetně amerického exprezidenta Baracka Obamy, německé exkancléřky Angely Merkelové. Setkala se i s dalšími globálními celebritami, jako je Leonardo DiCaprio nebo papež František, připomenul německý týdeník Der Spiegel.
Pro své fanoušky se stala zosobněním „špatného svědomí“ celého lidstva, ale i formou naděje. Byla impulzem pro hnutí středoškoláků Fridays for Future, kteří každý pátek stávkovali za ochranu klimatu. Jejich požadavky podle týdeníku jen v německy mluvících zemích podpořilo 26 tisíc univerzitních učitelů a vědců.
Ale právě v německé společnosti se nyní řada lidí cítí jejími jednostrannými názory na podporu Palestinců podvedena. Kritikům vadí, že nehovoří o izraelských obětech Hamásu, pouze o obětech „izraelské genocidy“.
V současném Německu, které se stále cítí zodpovědné za nacistický holokaust, se jedná o velmi výbušné a bolestné téma. I proto je některými osobnostmi veřejného života obviňována přímo z antisemitismu.
Konec jedné aktivistky?
Prezident Německo-izraelské společnosti Volker Beck dokonce tvrdí, že její výstup v Amsterdamu znamená „konec Grety Thunbergové jako klimatické aktivistky“. Nyní je její prací na plný úvazek šíření „nenávisti vůči Izraeli“.
Proti aktivitě Thunbergové protestovala rovněž izraelská ambasáda v Berlíně. Podle ní dvacetiletá Švédka zneužila klimatickou problematiku pro své vlastní cíle.
VÍCE K TÉMATU:
Letecké společnosti se snaží zbavit nálepky klimatických zabijáků. Zelené palivo ale zdraží letenky
Falešné zelenání: velké korporace chtějí být udržitelné. Často jde pouze o zelené lži
Dobrá zpráva pro Gretu Thunbergovou. Švédové postavili větrnou turbínu bez oceli
Předseda Ústřední rady Židů v Německu Josef Schuster se snažil svést chování mladé ženy hlavně na její nezměrnou naivitu. Zároveň však připustil, že podporu Palestiny v jejím podání už lze chápat jako projev antisemitismu.
A Ricarda Langová z vedení německých Zelených její poslední aktivity považuje za „naprosto obscénní“.
Klimatické hnutí uznává, že kroky Švédky ho zásadně oslabují. Luisa Neubauerová z německého Fridays for Future připustila, že ztráta důvěry v jejich hnutí je obrovská. Globální pozornost se navíc už v posledních letech zaměřila na jiné fenomény: pandemii covidu, válku na Ukrajině, nyní na konflikt mezi Izraelem a Hamásem. Témata oteplování planety, teplotní rekordy i rozsáhlé požáry, případně zrychlující tání ledovců, už nezabírají jako před pěti lety.
Klimatické hnutí ale poškozuje i jeho radikalizace prostřednictvím skupin Extinction Rebellion a The Last Generation. Přilepování na rušné silnice nebo poškozování památek většinu veřejnosti spíše naštvalo.
A samotná Thunbergová se za posledních pět let také zradikalizovala, tvrdí pozorovatelé.