Mohlo by vás také zajímat
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Wall Street je vůči kryptoměnám opatrná, jak naznačuje dilema spotových fondů ETF
Dmytro Spilka 9. září 2024Kryptoměny jsou stále relativně novým a vyvíjejícím se trhem. Spuštění ETF Ethereum bylo označeno za významný milník pro svět kryptoměn.…
- Článek
Spekulativní cirkus na trhu kryptoměn. Proč virtuální měny nemají budoucnost?
Vrcholy a dna zažívaly trhy s virtuálními měnami už dříve. Jejich hlavní příčiny je těžké rozklíčovat. Důsledky propadů z posledních týdnů by ale mohly být trvalejšího rázu, už jen kvůli tomu, že technologii přijala širší veřejnost, která v mnohých případech neváhala do internetových měn vložit klidně všechny celoživotní úspory. Ačkoli se kryptoměny tváří jako velmi sofistikovaná technologie, zdá se, že i v jejich případě půjde jen o klasický „bublinotunel“.
Graf vývoje kurzu bitcoinu v průběhu srpna připomínal spíše barevné bitevní pole, v němž vítězí červení. Shluk červených šipek, které zvěstovaly další z dramatických pádů nejznámější světové kryptoměny, znervóznil nejednoho kryptoinvestora.
Od začátku roku klesla cena bitcoinu o více než 50 procent, přičemž jeho tržní kapitalizace se snížila o více než 100 miliard dolarů. I s nedávnými dramatickými ztrátami se ale nyní bitcoin pohybuje na hranici 7 000 dolarů, což je více než šestinásobek rekordu z roku 2013, kdy koncem listopadu vyrostl na 1 165 dolarů.
GRAF: Vývoj kurzu bitcoinu vůči dolaru
Za posledních 12 měsíců, v dolarech
Zdroj: TradingView.com
Kryptosešup
Jeho současná hodnota je nicméně hluboko pod odhady některých analytiků, kteří začátkem letošního roku předpovídali, že bitcoin překoná hranici 100 tisíc dolarů.
A není to jen bitcoin, zběsilou jízdu dolů v posledních měsících zažívají i ostatní internetové měny.
Celková tržní hodnota virtuálních měn se letos snížila o tři čtvrtiny z lednových 800 miliard dolarů na současných 200 miliard. Zatímco rok 2017 byl rokem raketového vzestupu trhu kryptoměn, letošek přináší kryptoměnové střízlivění.
Ještě loni v lednu měly všechny virtuální měny dohromady tržní hodnotu pouhých 18 miliard dolarů a o dvanáct měsíců později už to bylo zmíněných 800 miliard dolarů.
Krvavá lázeň
Strmý pád postihl také „dvojku“ na trhu kryptoměn. Ethereum ještě v lednu hlásilo rekordní výnos, když se jeho kurz vyšplhal na 1 400 dolarů za jednotku. Jen v posledním měsíci ale ztratil takřka 11 miliard dolarů tržní kapitalizace. Aktuálně se obchoduje asi za 295 dolarů.
„Gravitační síle“ podlehl i kurz méně známé kryptoměny ripple, respektive jeho mince XRP, jež má po ethereu a bitcoinu třetí největší tržní kapitalizaci.
Na lednové maximum atakující čtyři dolary za kus ztrácí momentálně 90 procent, když se aktuálně obchoduje za 0,35 dolaru za kus. Kryptoinvestoři tak začali počítat ztráty.
Graf: Roční výkonnost tří největších kryptoměn v procentech
Zdroj: Quartz.com, CoinDesk
Hledá se důvod propadu
Vrcholy a dna zažívaly trhy s virtuálními měnami už dříve. Hlavní příčinu strmých pádů v posledních týdnech je ale těžké rozklíčovat. Nicméně důsledky by mohly být trvalejšího rázu, už jen kvůli tomu, že technologii přijala širší veřejnost, která v mnohých případech neváhala do internetových měn vložit klidně celé své celoživotní úspory.
Server Quartz se pokusil pojmenovat několik faktorů, které mohly k tomuto „krvavému masakru“ posledních týdnů přispět.
Objevují se názory, že projekty postavené na blockchainu a kryptoměnách budou muset směnit rezervy ve virtuální měně do zákonné měny, aby mohly splatit své závazky. To dává smysl, jelikož startupy v průběhu růstové fáze generují náklady.
V okamžiku, kdy se k prodeji rezerv v kryptoměně získané z její primární emise (ICO) rozhodne skupina firem ve stejný okamžik, může vznikat tlak na snížení hodnoty dané kryptoměny.
Likvidační teorie
Co je ICO? |
Investiční fenomén dnešní doby. ICO je zkratka anglických slov Initial Coin Offering, což se dá volně přeložit jako primární (veřejná) nabídka digitální měny. Je to první veřejný prodej digitální měny ještě předtím, než se tato měna dostane na burzy. Projekty založené na kryptoměnách se tímto snaží získat kapitál pro své další fungování.
Takové projekty většinou stojí na nápadu produktu či jeho vývojové verzi, která používá vlastní kryptoměnu (tokeny). Veřejnost jejich měnu kupuje ze spekulativních důvodů, protože věří, že projekt uspěje, hodnota měny vzroste a v budoucnu bude možné ji prodat se ziskem. Pojekty tímto způsobem získávají kapitál pro další fungování. Tato měna je zásadní pro fungování projektu, a proto je předpoklad, že pokud bude projekt úspěšný, hodnota této měny poroste. Na rozdíl od primární emise akcií (IPO) s nákupem kryptoměny ve většině případů nezískáváte žádný podíl na hospodářských výsledcích společnosti či hlasovací práva. |
Vzhledem k tomu, že některé startupy zvedly hodnotu kryptoměny na stovky milionů dolarů, mohla by být jediná společnost směňující kryptoměnu za státní měnu odpovědná za pokles – i když pravděpodobně ne za pokles v takové výši nebo trvání.
Zatímco by bylo snadné obviňovat velké hráče, mnohé z těchto týmů si velmi dobře uvědomují svůj nesmírný vliv na trhy a navrhly konkrétní konverzní strategie, které omezují jejich dopad na ceny.
Plánují likvidace menšího objemu, které jsou rozloženy i do několika týdnů či měsíců.
Likvidační teorie ICO ovšem neodpovídá na základní otázku: Proč právě teď? Jsme několik měsíců po „daňové sezoně“ a některé z největších ICO (jako je např. Tezos) převádí svůj majetek již po nějakou dobu.
Panika a nafouknutá bublina
Dalším z možných vysvětlení je prostá panika.
Kryptoinvestoři prodávající své podíly jsou si vědomi poklesu cen a tato skutečnost je může obyčejně vyděsit natolik, že propadají výprodejní hysterii a prodávají ještě více.
Připomíná to „run na banky“, až na to, že investoři ztrácejí víru v hodnotu kryptoměn spíše než v životaschopnost finanční instituce. Ostatně obdobný mechanismus, ale v opačném směru, v první řadě nafoukl onu kryptoměnovou bublinu.
Nevyužitý potenciál decentralizace?
Investoři do kryptoměn mohou být také rozčarováni z nedostatečně využitého potenciálu decentralizovaných burz, jako jsou třeba IDEX, Bancor a CryptoKitties.
Jednak jsou tyto burzy s kryptoměnami stále nedostatkové zboží, navíc z nich investoři nedostávají potřebné informace, například přehledy o denních aktivitách uživatelů různých decentralizovaných aplikací.
VÍCE K TÉMATU:
Proč bitcoin nemá budoucnost? V několika jasných argumentech
Bitcoin přinese podobný přechod jako z feudalismu do demokracie, věští expert
Obvykle se musí spokojit pouze s informací o aktuální a historické ceně aktiva v podobě cenového grafu. Obchodování kryptoměn však obvykle nezahrnuje analýzu jemných rozdílů mezi peněžními toky, na rozdíl od běžných měn.
V reálu tak tato digitální aktiva stojí tolik, kolik je za ně někdo ochoten zaplatit. Jde tedy o čistou spekulaci. A jak se dlouhodobě ukazuje, dnešní kupující už nejsou ochotni platit tolik, kolik bylo zvykem na začátku roku, kdy bitcoin šplhal k hranici 20 tisíc dolarů za minci.
Zdá se, že ač se kryptoměny tváří jako velmi sofistikovaná technologie, půjde i v jejich případě jen o klasický „bublinotunel“.