Vláda na konci dubna schválila návrh daňového balíčku Ministerstva financí, který má zlepšit dostupnost bydlení.
Po jeho rozbalení je hned navrchu dáreček v podobě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti. No sláva! Po mnoha letech rušíme daň, která nedávala absolutně žádný smysl, protože si lidé přece nemovitost pořizují z peněz, které už byly zdaněny daní z příjmů.
Co řekla ministryně financí? |
„Každá daňová výjimka ve svém důsledku generuje zvýhodnění jedné skupiny na úkor jiné. Uplatnění odpočtu úroků z hypotečních úvěrů nabízí úlevu těm, kteří pro financování bydlení využijí úvěrů od finančních institucí, zatímco znevýhodňuje ty, kdo mají naspořeno z vlastního nebo jim například půjčí rodiče. Tím se fakticky podporuje život na dluh. Se samotnou daní zanikne i povinnost podávat formuláře k dani z nabytí. Díky méně papírování budeme moci snížit počty úředníků o přibližně 500 míst, což ušetří řádově stamiliony korun. Jde o pragmatické řešení, na kterém vydělá každý.“ |
Jenže v balíčku čeká i jedno mnohem větší překvapení. Ministryně financí podle svých slov vnáší do daňového řádu „spravedlnost“.
Proto vedle zrušení daně z nabytí nemovitosti zároveň ruší i možnost odpočtu úroků hypoték od základu daně, což se dotýká úvěrů, které budou sjednány od roku 2022.
Nulová podpora
Takže pokud si někdo koupí starší byt, žádnou podporu dostupnosti bydlení nepocítí. Podpora je pouze v tom, že lidé nebudou muset hned na začátku platit čtyřprocentní daň.
V součtu je to ale prakticky nulová podpora, protože co nezaplatí na dani, o to nově přijdou kvůli zrušeným odpočtům.
Zachovejme daňové odpočty u novostaveb
O podpoře dostupnosti bydlení ale už vůbec není možné mluvit u novostaveb. Tady se daň z nabytí nemovitosti neplatí již nyní.
V daňovém balíčku tak na zájemce o novostavby zbude jen jedna karta. A rovnou černý Petr v podobě nemožnosti uplatnění stovek tisíc korun v rámci daňových odpočtů při financování bydlení hypotékou.
Například rodina, která si pořídí na začátku roku 2022 v Praze nový byt 3+kk, by podle tohoto návrhu přišla o více než půl milionu korun. To opravdu nezní jako příklad podpory dostupnosti bydlení, bylo by to přesně naopak!
GRAF: O kolik mohou lidé přijít při zrušení daňového zvýhodnění hypoték?
Pozn.: Výpočet byl proveden na základě průměrné nabídkové ceny nových bytů v Praze a parametrů hypotéky: doba trvání hypotéky 30 let, LTV 90, úroková hypoteční sazba 2,45 %.
Zdroj: výpočet autorky
Argumentace, že se tak srovnají podmínky s těmi, kteří financují bydlení z vlastních zdrojů, je přitom absurdní.
Kolik procent lidí má ušetřeno tolik, aby si z úspor mohli pořídit bydlení v Praze (či jinde) bez hypotéky?
Podle studie Allianz Global Wealth Report činilo předloni čisté průměrné bohatství Čecha 16 785 eur, tedy přibližně 450 tisíc korun. To na pořízení bytu v Praze rozhodně nestačí.
Sami z našich analýz dobře vidíme, že podíl těch, kteří financují nový byt hotovostí, je zanedbatelný.
Zajištění na stáří?
Že by se jednalo o všeobecný trend a daňové úlevy se rušily plošně? Právě naopak.
Vláda chce třeba více zvýhodňovat spoření a investice, od jejichž podpory si slibuje to, že si lidé začnou odkládat více peněz na zajištění na stáří. Přitom stát na penzijní spoření již přispívá a také ho daňově zvýhodňuje.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Příčiny a důsledky současného žalostného stavu na trhu bydlení. Neměl by se víc zapojit stát?
Půjčka na bydlení ne nutně vyžaduje zástavu. Jaké jsou alternativy k hypotéce?
Kromě penzijního spoření a životního pojištění chce rozšířit daňové úlevy na další formy spoření a investic. Nově by tak bylo možné si snížit daně při investicích do podílových fondů, akcií nebo dluhopisů.
Dává tohle smysl? Státu ano, protože za tím vidí budoucí úspory v důchodovém systému. Ve světle naprosto protichůdných opatření u hypoték se ale zdá, že si pomyslného černého Petra zrovna vytáhly novostavby.
Není ale náhodou právě investice do vlastního bydlení nejlepší způsob, jak se zajistit na stáří?
Bylo by proto žádoucí, aby aktuální návrh Ministerstva financí byl upraven tak, aby se daňové zvýhodnění alespoň u novostaveb zachovalo. Jinak hrozí, že se trh v dalších letech zablokuje a deficit tolik potřebných nových bytů bude astronomicky narůstat.
/Autorkou komentáře je Michaela Tomášková, výkonná ředitelka Central Group./
A proč by měli být daňově zvýhodnění ti co si platí hypotéku, když tu statisíce daňových poplatníků na hypotéku nedosáhne. Spíš zrychlit řízení o stavbách a poskytnout pozemky a zvýšená nabídka stabilizuje a velmi pravděpodobně sníží cenu bydlení. A druhá cesta zvyšovat mzdy ,aby se dalo žít za evropsky srovnatelné ceny.
A třetí zdanit krátkodobé pronájmy a tyto nemovitostí a peníze vložit do fondů podpory bydlení a z něho poskytovat podporu.
Poskytnout pozemky…nejlépe zdarma ne? Každý kdo chtěl hypotéku má…pokud není totální dement a nemakačenko. Poskytovat podporu zdarma ze zdanění těch co nejsou líní a makají. Máte totálně zvrácený názor, všem dle zásluh, ale Vy by jste chtěl vše zdarma!!!
My kdo vyděláváme málo a z toho mála musíme utáhnout hypotéku jsme na uplatnění tohoto odpočtu nikdy nedosáhli a slavné středně příjmové většině to nespravedlivé nepřipadalo!
Každý kdo platí Hypotéku dostane po novém roce doklad k odpočtu zaplacených úroků ze základu daně. Bez ohledu na výši vašeho přijmu. Takže to je nesmysl, že by nějaká skupina obyvatel na to nedosáhla.
Částku zaplacenou na úrocích z hypotečního úvěru (i z úvěru ze stavebního spoření) na financování bytových potřeb, lze odečíst ze základu daně z příjmu fyzických osob a to až do výše 300.000 Kč ročně. Při současné dani z příjmu ve výši 15 %, tak lze ročně úšetřit až 45 tisíc korun.
Výše výdělku nemá na uplatnění daňové slevy vůbec žádný vliv. Takže je to samozřejmě nesmysl to co jste napsala.
Můžete mi vysvětlit jak jste na odpočet nedosáhla……neplácejte tu lži!! Odpočet je ze zaplacených úroků.
Pokud tedy budu s hypotékou přecházet k jiné bance, přijdu o daňový odpočet ?? Pěkný ústupek pro banky, kolik to asi hodilo ?? 🙁
Inu to je tak. Některé a asi i v množství dosti malém kupující zrušením daně z nabytí nemovitostí stát možná naláká. A potom si to stát vybere, když budou ještě všichni živi a zdrávi… Bohatí s prachama na zadku, jak se lidově říká, budou jednoznačně zvýhodněni…
Nevim, kde vzali ty čísla, já jsem po celou dobu hypotéky dostal na odpočtech asi 100000,- a to při ůroku 5,5%, což dnes nehrozí.. Ale daň by dnes činila mnohem více.
To, že vláda zrušila daň z nabytí nemovitosti, tak to bych ani nenazvala nějakým hrdinským činem. Vždyť to každý ví, že ta daň byla opravdu nesmyslná. Jak už bylo zmíněno, že ona nemovitost byla dvakrát zdaněná – já říkám, že některá nemovitost za svou existenci byla zdaněná i vícekrát. Záleží kolikrát byla prodána. Takže tady bych řekla jenom to, že konečně se zrušila chyba v zákoně, která byla po dlouhou dobu.
Na da druhé straně zrušení daňových odpočtů při financování bydlení hypotékou je nahrazeno další novou chybou, která tady bude do doby, až to zase někomu trkne v palici, že to je opravdu brzda pro mladé lidi v pořízení bydlení.
Kdy už konečně přestanou používat tu zavádějící formulaci odpočet úroků z hypotéky? Nejedná se o celou částku úroků ale o pouhých 15%. Takže v modelovém případě si rodina neuplatní slevu ve výši 505 455,- Kč ale přibližně 75 000,-Kč. To je hodně velký rozdíl!
Kdybych si měla vybrat, tak výhodnější je rozhodně neplatit nesmyslnou daň z nabytí nemovitosti :-))
Asi by bylo dobré nejprve počítat a až pak psát komentáře. Modelový příklad počítá 10 % ze svého a úroky 2,45 % na dobu 30 let. Podle Vás zaplatí za tu dobu na úrocích 505 455 za byt 3+kk??? Tomu odpovídá hodnota nemovisotsi 1,5 milionu Kč. Za tuto cenu nekoupíte 3+kk v žádném krajském městě. Když budete počítat úvěr 6 mil. (klidně můžete jít i výše – Praha) tak za 30 let to dá 2,47 mil na úrocích. 15 % si už asi spočítat umíte.
Myslim, ze kalkulace pocita s odectem 15% z uroku 2,45% p.a. zaplacenych za 30 let … Pokud spravne pocitam, tak model vychazi z predpokladu, ze si pri 90% LTV berete uver:
1kk = cca 3,9 mil.
2kk = cca 5,5 mil.
3kk = cca 8,3 mil.
4kk = cca 11,5 mil.
Ne u vsech, ale u spousty novostaveb bohuzel aktualni realita v Praze. Na co spousta lidi a ocividne i ministerstvo financi zapomina, je fakt, ze kupujici novostaveb plati statu DPH 15% (to se pri koupi starsich bytu neplati). Proto zaplati statu jednoznacne nejvice. A je „odmenen“ tim, ze mu stat zrusi i odecet uroku z hypoteky… Spravedlive by dle meho bylo bud nizsi DPH (obdobna kompenzace jako u zrusene dane z nabyti u starsich bytu nebo zachovani danovych odpoctu uroku z hypoteky…)
Pořád lepší než zaplatit v hotovosti daň z převodu hned.
My s manželem se nechceme zadlužit do konce života, na vlastní bydlení si spoříme maximální částku, kterou můžeme a chceme si koupí vlastní bydlení za vlastní peníze, bez hypotéky. Takže za mě ano, odpočet daně pomůže všem, odpočet hypotéky jenom někomu.
Nikoliv, Marku. Už se několikrát všude psalo, že zrušení daňových odpočtů hypoték se má týkat jen hypoték NOVÝCH (sjednaných od roku 2022 na nové bydlení), nikoliv refinancovaných z minulých hypoték sjednaných do konce roku 2021. Tedy změnu banky při refinancování novela neovlivní.
Podpora se ruší pro nové hypotéky, jak se toto dotkne refinancování. Tím se vlastně uzavírá nová smlouva a vedlejším důsledkem této reformy by mohlo být i svázání s aktuální bankou.
Máte tam závažnou chybu – v tom grafu, „o kolik může člověk přijít“, počítáte se základem daně, nikoli s daní. Člověk neplatí základ daně, platí daň. Takže vám to vychází o řád špatně a přesně opačně, než to ve skutečnosti je.
Obávám se, že autorka se zmýlila ve výpočtech, protože tam nezapočítala inflaci, která u takto dlohodobích pujčkách hraje velkou roli.
Dle vladniho navrhu vse nejvice odnesou rodiny s vetsim poctem deti kupujici novostavbu od 2022. Ty museji investovat do vetsiho a tudiz i drazsiho bydleni. Pokud projde v navrhovane podobe, tak zde budeme mit 3 kasty, 2 z nich stat podpori, treti vse zaplati:
1) Kupujici starsich bytu – ti DPH neplati a stat jim zrusi i dan z nabyti (naprosty souhlas, je nemoralni). Pokud koupi do 31.12.2021, muzou navic nadale odecitat uroky z hypoteky.
2) kupujici novostavby do 31.12.2021 – ti zaplati DPH, ale alespon muzou nadale odecitat uroky z hypoteky
3) kupujici novostavby po 31.12.2021 – ti vse zaplati, uroky z hypoteky si z danoveho zakladu neodectou, i kdyz paradoxne statu odvedou na danich jednoznacne ze vsech tri skupin nejvic (DPH 15% z bytu i prislusneho pozemku z vyrazne vyssich cen nez pred x lety, kdy DPH bylo 5% / 9% / 10% z nizsich cen a pozemek byl od dane osvobozen). Navic takova stavba trva cca 2 roky, takze kdo treba uz hypoteku sjednal a zacal nedavno stavet, nemusi stejne do 31.12.2021 stihnout zapsat vlastnictvi do katastru…
Nezbyva nez doufat, ze se nakonec najde spravedlivejsi kompromis a i treti skupine zakonodarci nakonec nabidnou nejakou formu podpory (zachovani danoveho odpoctu uroku nebo treba nizsi DPH)…
Jak nedosáhli? Vždyť se to odečítá od základu daně…