Podnikatelská důvěra v Německu v lednu nečekaně klesla. Co za tím stojí a jaké jsou příčiny obav německých podniků, ve svém komentáři rozebírá analytik Jan Bureš.
Německým firmám se daří dobře. Nicméně nemusí tomu tak být donekonečna. Určité obavy jsou patrné i na tamních podnikatelích. Obávají se minimálně toho, jak na Evropu dopadne brexit, což se odráží na indexu podnikatelského klimatu Ifo.
Podle něj nálada podnikatelů zvolnila – index Ifo na začátku nového roku poklesl z tříletých maxim na úroveň 109,8 bodu. Jde o nejnižší hodnotu od loňského září.
GRAF: Vývoj indexu podnikatelské nálady v Německu Ifo
Za posledních pět let, v bodech
Zdroj: Tradingeconomics.com
Zatímco hodnocení stávající situace podniků se vylepšovalo a zdolalo nová pětiletá maxima (116,9 bodu), zhoršení zaznamenala především očekávání podniků.
Opatrnost zůstává
Soudě podle dalších indikátorů se zdá, že německé podniky mají v tuto chvíli dostatek zakázek a rozdělané práce, s výhledem do budoucna jsou ale opatrné.
Primární obavou zůstává podle našeho názoru dění na politické scéně. V samotném Německu jsou na programu volby, které ale pravděpodobně žádnou revoluci ve směřování země nepřinesou.
Větší nejistotu vzbuzují volby ve Francii či předčasné volby v Itálii – v obou zemích sílí hlasy volající po vystoupení z eurozóny, nebo dokonce z Evropské unie. Hrozba další dezintegrace evropského trhu může brzdit německé podniky v rozletu.
Pachuť jménem brexit
A dostáváme se k tomu, co pro následující měsíce a kvartály může být pro německé podniky nejméně příjemnou záležitostí – ostrý start vyjednávání o brexitu.
Theresa Mayová dala jasně najevo, že chce „tvrdý“ brexit, tedy úplný odchod Británie z vnitřního trhu a novou obchodní dohodu.
V určitých sektorech (například automobilový průmysl) to může vést k velmi nepříjemnému narušení odběratelsko-dodavatelských řetězců.
Speciálně pro Německo je přitom Británie významný trh – ročně sem vyváží zboží a služby v hodnotě přes 100 miliard eur (třetí největší exportní destinace).
Nálada je však stále výborná
Je ale třeba připomenout, že zatím se i přes jisté obavy německá nálada drží na velice slušných úrovních – výrazně nad průměrem z posledních pěti let. To samé platí i při pohledu do struktury podnikatelské nálady.
Z historického pohledu se pohybujeme na velice dobrých úrovních jak v obchodě, tak i v průmyslu. Za čtvrtý kvartál roku 2016 očekáváme zrychlení růstu (na 0,4 % mezikvartálně) a věříme, že stejným tempem bude ekonomika eurozóny růst i na začátku roku 2017.