Mohlo by vás také zajímat
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Svět se připravuje na Trumpova cla a obchodní válku s Čínou
František Novák 15. listopadu 2024Donald Trump se po čtyřech letech vrací do Bílého domu a spolu s ním se na scénu globální ekonomiky dostávají…
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
- ČLÁNEK
Stále chytřejší a lepší chatboti. Rok 2024 bude ve znamení dalšího rozvoje AI
Vývoj umělé inteligence prožívá bouřlivé období a tento trend bude pokračovat i v roce 2024. Aplikace, jako jsou chatboti, budou mnohem interaktivnější a jejich komunikace se bude stále více podobat lidem.
Umělá inteligence (AI) se stala fenoménem roku 2023 a tento trend bude pokračovat i v roce 2024. Vody sektoru AI rozčeřil hlavně projekt Chat GPT, který dokázal formulovat poměrně složité odpovědi na otázky, podobně jako by odpovídal člověk.
Během roku 2023 následovalo představení dalších inteligentních chatbotů, například Bard od Google – podle autorů projektu má podporovat tvořivost a produktivitu práce –, nebo LLaMa od společnosti Meta (dříve Facebook) a Microsoftu.
Každopádně směr dalšího vývoje by se měl směřovat k tomu, že se chatboti budou kontinuálně zlepšovat ve formulování odpovědí a stále více se přibližovat k možnostem lidské inteligence. Na druhou stranu se množí obavy, že miliony lidí na celém světě přijdou s nástupem AI o svou původní práci.
Co je ChatGPT? |
Chatbot ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer) spustila společnost OpenAI v listopadu 2022. V roce 2023 získal projekt světovou pozornost veřejným zpřístupněním prototypu chatbotu založeném na základním modelu GPT-3.5. ChatGPT má svoji webovou stránku, která formou textové konverzace (chatu) zpřístupňuje systém veřejnosti. Systém implementuje prvky umělé inteligence pomocí technologie velkých jazykových modelů (LLM) a umělé neuronové sítě. Zdroj: Wikipedia |
Bakalářské práce jsou minulostí
Chatboti mohou rovněž pomáhat studentům při psaní (nejen) diplomových prací. Už v únoru 2023 měl ruský student obhájit diplomovou práci na moskevské univerzitě, kterou umělá inteligence napsala za pouhých 23 hodin.
Některé české univerzity, včetně pražské VŠE, už ruší požadavek odevzdávání a obhajoby bakalářských prací, protože je bude psát v řadě případů AI a vedoucí prací to nemají šanci odhalit.
Roboti mohou také pomáhat například manažerům při psaní různých reportů a hodnocení. Obhájci používání chytrých chatbotů tvrdí, že AI ušetří lidem mnoho hodin práce, které by jinak strávili poměrně zdlouhavou rešerší.
Kritici naopak zdůrazňují, že chatboti generují obsah jen na základě velkých jazykových modelů a fakticky tak „vykrádají sami sebe“. Nově vytvořený obsah není často konkrétní, není přesný a často ani nikterak kreativní. V některých případech mohou odpovědi chatbotů podporovat rasistické předsudky nebo být genderově nevyvážené.
Muskův chatbot má smysl pro humor
Velká jména technologických firem, jako je Elon Musk, který ještě před rokem varoval před tím, že rozvoj AI může vést ke konci současné civilizace, už ale v listopadu 2023 představil vlastní projekt.
Jeho chatbot Grok je sarkastický, má smysl pro humor a „rebelskou povahu“. K dispozici bude za poplatek 16 dolarů uživatelům sítě X (exTwitter), kterou Musk také vlastní.
Technologický průmysl jako celek vydává desítky miliard dolarů na další rozvoj umělé inteligence, a proto se předpokládá, že novější verze chatbotů budou stále více připomínat odpovědi lidí a jejich reakce budou stále propracovanější a bez zřejmých chyb, napsal web Deutsche Welle.
Lonský průzkum společnosti Dell Technologies odhaduje, že generativní umělá inteligence by mohla v 63 analyzovaných případech použití přinést ročně ekvivalent 2,6 až 4,4 bilionu dolarů. Jen pro srovnání, například celý HDP Spojeného království v roce 2021 činil 3,1 bilionu dolarů. „Žádná jiná technologie nedosáhla toho, co se podařilo generativní umělé inteligenci za méně než rok. Podnítila představivost milionů lidí a má potenciál stát se mocným nástrojem pro společnosti,“ říká Adrian McDonald, prezident společnosti Dell Technologies v regionu EMEA.
Důraz na interaktivitu s člověkem
Vlastní ChatGPT pro každého i na prodej |
Sam Altman ze společnosti OpenAI na listopadové konferenci DevDay oznámil, že již brzy bude mít každý možnost vytvořit si vlastní GPT. Tedy specializované digitální mozky, které dokáží vykonávat složité úkoly svému „tvůrci“ na míru. Půjde v podstatě o umělou inteligenci, kterou si každý vytvoří, aniž by musel umět psát kód. A brzy je podle něj bude každý moci dokonce prodávat ostatním na trhu – trh bude samozřejmě řídit společnost OpenAI. |
Mustafa Suleyman, spoluzakladatel společnosti Google DeepMind, jež se zabývá vývojem AI, věří tomu, že generativní asistenti umělé inteligence mají před sebou další fázi rozvoje. Ta bude spočívat v pokročilé schopnosti komunikovat s člověkem.
„Třetí vlna bude interaktivní fází. Vsadil jsem se, že příštím rozhraním se stane konverzace. Místo pouhého klikání na tlačítka a psaní budete se svou AI mluvit,“ vysvětlil pro MIT Technology Review. Předpokládá, že nástroje AI dokáží stále lépe reagovat na požadavky lidských protějšků.
Uživatelé budou moci svým robotickým asistentům zadávat stále složitější úkoly a obecnější cíle. Ti se naučí také zlepšovat své odpovědi na základě preferencí daného člověka, který je používá. Počítače začnou reagovat stále podobněji jako lidé.
Ve firemním prostředí se stále více prosadí v oblasti komunikace a zlepšování služeb zákazníkům. Jako užiteční pomocníci mohou pomáhat s prodejem zboží nebo marketingem. Dalším cílem by měla být interaktivita samotných chatbotů. Chatboti tak dokážou vytvářet nový a přitom kvalitní obsah, budou komunikovat navzájem s ostatními chatboty a zpracovávat časově náročnější úkoly.
Velký otazník: Dopady na pracovní trh
Velkým otazníkem zůstává, jak výrazně ovlivní vývoj AI trh práce, respektive kolik pracovních míst roboti lidem vezmou. Mezi nejčernější scénáře patří prognóza banky Goldman Sachs. Její analytici tvrdí, že inteligentní chatboti vezmou práci na plný úvazek až 300 milionům lidí. Vycházejí z propočtů, že 18 procent pracovních míst by mohlo být plně automatizováno.
A toto riziko hrozí spíše vyspělým ekonomikám. Jinými slovy, nejrizikovější skupinou jsou úředníci, lidé pracující v administrativě nebo právníci. Naopak řemeslníci nebo další manuální profese by neměli mít o práci nouzi ani v následujících letech. Ve Spojených státech a Evropě by mohly být alespoň částečně automatizovány za využití AI až dvě třetiny pracovních míst.
Naopak Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) tvrdí, že je stále příliš brzy na to předpovídat, zda lidé kvůli rychlému rozvoji AI budou přicházet o práci, protože budou vznikat zase nové pracovní příležitosti.
AI bude masovou záležitostí
Zakladatel společnosti Microsoft a ikona technologické branže Bill Gates je nicméně přesvědčen, že nástup masového využívání AI je už nyní v plném proudu. Podle něj se umělá inteligence stane dominantní pro další inovace ve světě. Ve Spojených státech podle Gatese začne některou z forem AI využívat většina Američanů do 24 měsíců, africké země to čeká se zpožděním tří let.
Další obavou kritiků rychlého nástupu AI je jejich role při šíření dezinformací a falešných videí. Zejména pak s blížícím se datem amerických prezidentských voleb v listopadu 2024. Část voličů totiž nedokáže rozlišit, které informace jsou pravdivé, a které jsou „deepfake“.