Globální akciové trhy začátkem tohoto týdne zasáhl masivní výprodej, který odstartovaly obavy o kondici čínské ekonomiky. Ty byly ještě několik týdnu nazpět spojeny s šířením delta varianty koronaviru, nyní se však pozornost trhů upíná k problémům realitního giganta Evergrande.
Druhý největší čínský developer se dostal na pokraj bankrotu, jehož negativní dopady by mohly tvrdě zasáhnout nejen domácí realitní sektor, ale zprostředkovaně také navazující části čínské ekonomiky a finanční trhy.
GRAF: Vývoj akcií Evergrande
Od začátku letošního roku do 21. září, v hongkongských dolarech.
Zdroj: yahoo.finance.com
Zmrazený tahoun růstu
Realitní sektor byl od počátku nového milénia jedním z hlavních tahounů čínského ekonomického růstu. V posledních měsících však dochází k citelnému ochlazení.
Nejvážnější je situace právě v případě developerské společnosti Evergrande, která oznámila problémy se splácením závazků přesahujících 300 miliard dolarů (cca 2 procenta čínského HDP).
Akcie Evergrande od počátku roku odepsaly již 84 procent a pod výrazným tlakem jsou také další čínské developerské společnosti – například akcie developera Sinic aktuálně během jediného dne na hongkongské burze propadly o mohutných o 87 procent (viz graf!).
GRAF: Vývoj akcií developera Sinic
Za posledních 5 dní (k 21.9.2021), v hongkongských dolarech.
Zdroj: yahoo.finance.com
Čínský realitní sektor se dostal pod tlak jak v souvislosti s ekonomickým zpomalením po propuknutí koronavirové pandemie, tak v důsledku přísnější regulatorní politiky čínské vlády (tzv. politika tří červených linií).
Ve znamení státní regulace
Peking reaguje na předluženost domácího realitního sektoru. Respektive se obává, že by právě toto odvětví mohlo být zdrojem systémové krize, která by ohrozila stabilitu čínského finančního sektoru.
Dalším důvodem přísnější regulace je pak snaha potlačit neproduktivní alokaci kapitálu, tj. přesunout zdroje z realitního sektoru do agilnějších částí čínské ekonomiky, například zaměřených na přechod k uhlíkové neutralitě.
Vzhledem k tomu, že přísnější regulace realitního sektoru je sama o sobě reakcí na zranitelnost čínské ekonomiky, nelze ze strany regulátora čekat významný obrat kurzu.
Na druhou stranu, i když se bailout (záchrana před bankrotem, pozn. red.) Evergrande nyní jeví nepravděpodobně, čínská vláda bude chtít eliminovat riziko šíření nákazy z jeho případné platební neschopnosti.
Jinými slovy, Čína rozhodně nemá zájem o vlastní „Lehman Brothers moment“. Dokud však nepřijde jasný signál ze strany regulátora, jak se závazky Evergrande naložit, finanční trhy mohou zůstat pod tlakem.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
O moci slov a „bezbranném“ byznysu. Čína si tentokrát došlápla na Tencent
Čína šokuje rychlým zotavením z koronakrize. Evropa na ni ztrácí celý rok
Fidelity International: Co se může dít na trzích v druhé polovině roku 2021?