Ministerstvo financí plánuje pro příští rok rozpočet s dalším mamutím deficitem – 320 miliard korun.
Optikou poslední představené prognózy vypadá rozpočet možná až příliš pesimisticky.
GRAF: Vývoj bilance státního rozpočtu
Od roku 2002 do roku 2020, sezonně očištěné údaje v bil. Kč
Zdroj: MF ČR, sezonní očištění Patria Finance
Ministerstvo financí počítá příští rok s růstem ekonomiky o zhruba čtyři procenta (více než pět procent nominálně), zatímco příjmy rozpočtu by podle plánu měly dále klesat.
Z tiskové zprávy k návrhu rozpočtu:
Příčiny vyššího schodku jsou rovnoměrně rozloženy na příjmovou a výdajovou stranu v poměru cca 50 : 50. Většina faktorů způsobujících vyšší schodek má dočasný charakter a plně odezní po návratu zdravotní a ekonomické situace do normálu.
Přílišná opatrnost?
Částečně může být na vině nižší zaměstnanost, ale ta zdaleka nevysvětluje vše – ministerstvo počítá s nárůstem nezaměstnanosti jen o necelý procentní bod z 2,6 procenta na 3,4 procenta.
Je možné, že se ministerstvo snaží být kvůli nejistotě v plánech „opatrnější“ – pokud by pandemie pokračovala napříč celým rokem 2021, bude ekonomika podle našich odhadů spíše stagnovat na nízkých úrovních.
Dalším důvodem k opatrnějšímu plánování příjmů jsou také nejisté daňové změny. Pokud by prošlo navrhované zrušení superhrubé mzdy, může ve státní pokladně chybět dalších 80 až 90 miliard korun ročně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jak Němci a Češi plánují rozpočtové deficity, aneb když dva dělají totéž…
Schillerová to s optimismem přehání. Příští rok bude schodek rozpočtu rozhodně hlubší, než navrhuje
Konec superhrubé mzdy a „stresovné“ pro důchodce jsou další zaseklou „sekerou“ do rozpočtu
Skryté obavy
Problém je, že opatrnost by měla být jasně přiznaná. Například tak, že ministerstvo představí dva až tři scénáře ekonomiky a s nimi konzistentní odhady rozpočtových příjmů a vládního hospodaření.
Když je opatrnost „skryta“ za zavádějící odhady, znemožňuje tím vláda efektivní kontrolu svého hospodaření. A to je při takto mimořádné situaci a výrazných schodcích veřejných financí zvlášť důležité.
Ostatně aktuální čísla za září měla ukázat, že vláda bude mít i letos nakonec „problém“ naplnit celý schválený deficit. Rekordní objem 500 miliard korun byl do konce srpna zatím využit ani ne z poloviny…