Mezinárodní měnový fond (MMF) na konci ledna zveřejnil svoji pravidelnou zprávu ke stavu české ekonomiky. V ní doporučuje za účelem ozdravení veřejných financí přehodnotit opatření zavedená během pandemie.
Zejména pak takzvané zrušení superhrubé mzdy a rovněž zrušení daně z nebytí nemovitostí.
Víc ambicí pro zotavení po covidu
Podle MMF by tedy už rozpočet na rok 2022, který nyní Fialova vláda připravuje v režimu provizoria, měl zahrnovat obnovení superhrubé mzdy i daně z nabytí nemovitostí.
K TÉMATU:
Zrušení superhrubé mzdy ekonomiku nepodpoří. Bohatí se ale zlobit nebudou
Zrušení superhrubé mzdy: zbytečně drahý krok s celou řadou zádrhelů
Jan Pavel (Národní rozpočtová rada): Vyšší sazby se v reálné ekonomice odrazí až s delším časovým odstupem
MMF totiž považuje nynější střednědobý plán popandemického zotavování veřejných financí za nedostatečně ambiciózní. Právě kvůli tomu, že s obnovením superhrubé mzdy ani s obnovením daně z nabytí nepočítá.
To proto, že tento plán by podle fondu nedocílil stabilizace veřejných financí, konkrétně veřejného dluhu v poměru k hrubému domácímu produktu, ani do roku 2026.
GRAF: Vývoj vládního dluhu vůči HDP v Česku
Za posledních 10 let, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Schodek pod 280 miliard
Vzhledem k vnitropolitickému rozložení sil je ale nepravděpodobné, že Fialova vláda doporučení MMF vyslyší. Na schválení zrušení superhrubé mzdy se totiž v roce 2020 podílela ODS, tedy strana současného premiéra i ministra financí a klíčová politická síla vládní koalice.
Pokud tedy ministr financí Zbyněk Stanjura chce letos hospodařit se schodkem pod 280 miliardami, jak oznámil v České televizi, jde o poměrně ambiciózní cíl.
Zejména právě proto, že nepočítá s obnovením superhrubé mzdy, jak MMF doporučuje, kterou sama Stanjurova ODS pomohla rozhodujícím způsobem zrušit….
–