Mohlo by vás také zajímat
České vodohospodářské know-how zachrání vodu ve světě
Libor Akrman 21. února 2025Pro stovky milionů lidí představuje přístup ke kvalitní vodě problém je a téměř dvě miliardy lidí používají vodu z nezabezpečených…
Philip Morris rozšíří závod v Kutné hoře; miliardáři loni ještě více zbohatli a Trump začal úřadovat aneb souhrn ekonomických událostí 4. týdne 2025
Libor Akrman 26. ledna 2025DIP už má 116 tisíc lidí; Netflix vládne streamingu; Škoda Auto se loni zlepšila; finanční limit na malé tendry bude…
Vzhůru do švýcarských hor: startuje Davos s tématem Trump 2.0
Jan Bureš 20. ledna 2025Ve švýcarském horském letovisku Davos začíná Světové ekonomické fórum (WEF), kterého se tradičně účastní lídři světové politiky a podnikatelské sféry.…
- Článek
Svět je plný rizik. Která jsou ta letošní podle Světového ekonomického fóra?
Svět není pohodovým místem k žití, i když jsou oblasti, o nichž by se to dalo říct. Na možná rizika každý rok upozorňuje Světové ekonomické fórum (WEF) předtím, než odstartuje své zasedání ve švýcarském Davosu. Letos vyšlo již 12. vydání přehledu globálních rizik, který vzniká na základě průzkumu mezi více než sedmi stovkami odborníků. „Nejrůznější síly přetvářejí […]

Riziko, nebezpečí, hrozba a obrana před nimi. (Ilustrační foto) Zdroj: Pixabay
Svět není pohodovým místem k žití, i když jsou oblasti, o nichž by se to dalo říct. Na možná rizika každý rok upozorňuje Světové ekonomické fórum (WEF) předtím, než odstartuje své zasedání ve švýcarském Davosu.
Letos vyšlo již 12. vydání přehledu globálních rizik, který vzniká na základě průzkumu mezi více než sedmi stovkami odborníků.
„Nejrůznější síly přetvářejí společnost, politiky i samotnou naši planetu takovými způsoby, které nešlo před více než deseti lety, kdy vyšel první seznam globálních rizik, předvídat. Tato turbulentní doba zároveň představuje významné příležitosti, abychom změnili svůj pohled na svět a na to, jak s ním budeme nakládat,“ uvedla v reakci na výsledky ankety WEF Cecilia Reyesová z Zurich Insurance Group.
WEF rozděluje rizika do dvou skupin: podle pravděpodobnosti, že nastanou, a podle velikosti dopadu na svět.
Největší globální rizika |
|
Vývoj největších rizik podle pravděpodobnosti za posledních pět let![]() |
Vývoj největších rizik podle dopadu za posledních pět let![]() |
Zdroj: WEF |
Je zajímavé sledovat, kam se hodnocení rizik Světovým ekonomickým fórem posunulo za posledních pět let.
Průzkumu se zúčastnilo téměř 750 odborníků z různých oblastí lidské činnosti. Hodnotili celkem 29 různých rizik, kterým svět čelí v horizontu deseti let. Posuzovali jak jejich případné dopady, tak pravděpodobnost, že k nim skutečně dojde.
Klimatické změny – největší riziko
Světové ekonomické fórum (WEF) |
Fórum založil v roce 1971 německý profesor Klaus Schwab. Je to nezisková organizace, která za svůj cíl pokládá zlepšování stavu světa vytvořením platformy pro setkávání podnikatelů, finančníků, politiků, akademiků, náboženských představitelů, kteří projednávají globální, regionální a průmyslové problémy. |
Zatímco loni v obou subkategoriích „zvítězilo“ poprvé v historii riziko spojené s životním prostředím – klimatické změny, letos bylo přírodní riziko „jen“ v čele pravděpodobnosti – extrémní výkyvy počasí. Co do dopadu je dokázaly v anketě předstihnout zbraně hromadného ničení.
S životním prostředím nicméně souvisejí i další rizika, jako jsou přírodní katastrofy nebo lidmi způsobené pohromy na životním prostředí, a také loňský vítěz – klimatické změny, respektive neúspěch ve snaze zmírnit je a přizpůsobit se jim.
Podle Reyesové jsou klimatické změny rozhodně jedním ze tří hlavních trendů, které mohou v příštích deseti letech zcela změnit globální vývoj. „Navíc jsou rizikem ohrožujícím samotnou existenci našeho světa,“ dodává.
Podle WEF jsou vzájemné vazby mezi riziky stále silnější. Například propojení změn klimatu souvisí s nucenou migrací i mezinárodní bezpečností.
Ekonomika a bohatství
Evergreenem, dá-li se to tak nazvat, je i riziko spočívající v příjmové nerovnosti a v stále se rozevírajících nůžkách mezi chudými a bohatými. Závěry průzkumu zároveň upozorňují na další socioekonomické rizikové faktory, jako jsou nedostatečně financované sociální systémy. WEF také kritizuje přetrvávání nízkých úrokových sazeb, které zvyšuje riziko v podobě nedostatečných úspor na důchod, zejména v souvislosti se stárnutím populace.
Svůj díl kritiky si vysloužil i tržní kapitalismus. „Rostoucí populistické nálady zaměřené proti stávajícím vládám naznačují, že jsme se už dostali za fázi, kde by se společenské bolesti mohly samovolně spravit. Na program je proto nutné zařadit také reformu tržního kapitalismu,“ uvádí WEF.
Podle fóra je bezpodmínečně nutná spolupráce mezi státy, byznysem i jednotlivci. Pokud k ní nedojde, riskujeme ohrožení veřejných financí, další růst sociálního neklidu i posilování populistů a polarizace společnosti.
Propojení globálních rizik pro rok 2017 |
![]() |
Pozn.: Interaktivní propojení rizik a jejich přímé vazby můžete analyzovat na stránkách WEF. Zdroj: WEF |
Technologie: příležitost i hrozba
Téma loňského Davosu bylo pochopení a zvládnutí průmyslové revoluce 4.0. Technologie jsou jako důležité i rizikové vnímány i letos.
Na jedné straně totiž mohou přinést řadu inovativních řešení právě současných rizik a hrozeb. Na druhé straně ale mohou znamenat další možná ohrožení, se kterými musíme počítat – „Ať už na úrovni byznysu, jednotlivých vlád, nebo mezinárodní úrovni,“ dodává Reyesová.
Nové a někdy i revoluční novinky, jako jsou třeba systémy umělé inteligence (AI), představují obrovské příležitosti, jak usměrnit a zlepšit náš každodenní život. Právě umělá inteligence je podle nejnovějších zjištění zaštítěných touto organizací jedním z pětice nejdůležitějších fenoménů, které budou spoluutvářet tvář světa.
Ale AI zároveň přinášejí celou řadu potenciálních nebezpečí, jako jsou možné nehody, vznik nepředvídatelných událostí a zneužití ohrožující bezpečnost obecně i bezpečnost jednotlivce.
VIDEO: Debata o globálních rizicích podle zprávy The Global Risks Report 2017
Účastníci debaty: Adrian Monck, moderátor a šéf vztahů s veřejností WEF; Margareta Drzenieková-Hanouzová, šéfka globální konkurenceschopnosti a rizik WEF; John Drzik, prezident globálních rizik a specializací ve společnosti Marsh; Cecilia Reyesová, vedoucí oddělení rizik v Zurich Insurance Group; Richard Saman, člen správní rady WEF |
Zdroj: WEF |
Čeká nás turbulentní doba
Z přehledu hlavních trendů budoucího světového vývoje je zřejmé, že vstupujeme do období velkých diskontinuit, šoků a překvapení. Typickou ukázkou jsou jaderné zbraně a klimatické změny.
V některých souvislostech nelze čekat překvapení, to je například nedobrovolná migrace přinášející růst nezaměstnanosti a problémy sociálního systému. Jiné diskontinuity jsou obtížněji předvídatelné. Mohou být důsledkem interakcí několika trendů a záviset na kvalitě nejen politického vůdcovství.
Takovou nejistotu představují třeba demografické změny ve vývoji Evropy, Japonska nebo Ruska. Výsledkem úrovně politického vedení také bude, zda se globální instituce dokážou přizpůsobit proměnám mocenských vztahů.
Novosti
Ukraine
Med