Mohlo by vás také zajímat
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
Wall Street je vůči kryptoměnám opatrná, jak naznačuje dilema spotových fondů ETF
Dmytro Spilka 9. září 2024Kryptoměny jsou stále relativně novým a vyvíjejícím se trhem. Spuštění ETF Ethereum bylo označeno za významný milník pro svět kryptoměn.…
- Článek
Tokenizace může být revolucí ve světě byznysu. Vnese do něj nové obchodní modely
SERIÁL BLOCKCHAIN, 7. díl: Tokenizace podle některých lidí představuje totální revoluci byznysového světa. Kombinací toho nejlepšího z oblasti kryptoměn a klasického bankovnictví připravuje „nový ekonomický řád“. V čem tedy tokenizace spočívá?
V souvislosti s rozvojem kryptoměn a technologie blockchain se často mluví o tokenech, respektive o tokenizaci jako o principu, který může přinést nové obchodní modely.
Předpokladem tokenizace je dematerializace aktiva, kterým může být cokoliv, co má nějakou hodnotu, náhradou jeho fyzické podoby za záznam v důvěryhodné knize (ledger).
Tento základní princip není nový a objevil se již dříve například u zaknihovaných cenných papírů. U nich se v centrálně vedené knize založené u důvěryhodné instituce (centrální depozitář cenných papírů) eviduje, kdo je aktuálně vlastní, a tím pádem není nutné se jimi prokazovat v listinné podobě.
Smart asset
SERIÁL BLOCKCHAIN |
Partnerem seriálu o blockchainu je sdružení 1. DÍL: Krok za krokem: Vše o blockchainu, na co jste se možná báli zeptat 2. DÍL: Smart kontrakty a blockchain v oblasti pojištění 3. DÍL: Technologie blockchain a kouzla s ní v oblasti logistiky 4. DÍL: Revoluce kryptosvěta a co přijde v budoucnu po ní 5. DÍL: Blockchain pro dobro lidstva: buď musí přinést peníze nebo lepší život 6. DÍL: Když se srazí technologie s úředníkem aneb blockchain ve veřejné správě |
Dostupnost a bezpečnost technologie blockchain pak umožnily stejný princip široce aplikovat i v oblastech, kde by to bylo dříve nepředstavitelné.
Nejprve se tak stalo v případě virtuální obdoby bankovek. Jako první tokeny vznikly obecné kryptoměny (bitcoin a mnoho dalších). Ty byly později doplňovány o další atributy specifikující způsob jejich užití a byly označovány jako tzv. „barevné“ tokeny (coloured crypto coins).
Jejich zobecněním nakonec vznikl tzv. smart asset – obecný token nesoucí hodnotu, která může mít jakoukoliv podobu (fyzický majetek, virtuální zboží, duševní vlastnictví…) a libovolné atributy.
Kryptodůvěryhodnost
Na rozdíl od centrálně vedených knih (registrů), které musí ze svého principu provozovat důvěryhodná autorita, blockchain centrálního provozovatele nepotřebuje. Důvěryhodnost je přitom ve stejném rozsahu zaručena kryptograficky a mechanismy distribuovaného zpracování (consensus, PoW).
Zásadní výhodou kryptotokenů je jejich autonomie, která zaručuje jednoduchost transakcí, jichž se účastní, a možnost jejich digitalizace a automatizace. Typicky jde o změnu jejich vlastníka.
Pro příklad si můžeme představit lístky do kina. Pokud je budu vlastnit v materiální podobě, není vždy úplně jednoduché je někomu prodat – tedy změnit jejich vlastníka, protože se musím s novým vlastníkem fyzicky setkat, abych mu je předal, nebo mu je poslat poštou.
Pokud by lístky do kina existovaly jako token, mohu provést změnu jejich vlastníka na jeden klik ve své mobilní aplikaci.
VÍCE K TÉMATU:
Richard Watzke (XIXOIO): Pomocí tokenů přivedeme do Česka kapitál z celé Evropy
Nepatrnost transakčních nákladů
Takováto transakce zůstane přitom pro další referenci navždy zaznamenána v blockchainu, kde ji lze opakovaně a nezávisle ověřit.
Takže pokud by změna vlastníka měla být podmínkou pro navazující plnění dohody, například pro následný bankovní převod reálných peněz, za které lístky prodávám, záznam v blockchainu může představovat důkaz, že převod vlastnictví nastal a plnění může proběhnout.
Transakční náklady na „zalistování“, tedy vytvoření tokenu a změny jeho stavu, jsou z principu v elektronické podobě nepatrné, a navíc se zde otevírá prostor pro jejich další automatizaci.
Může to být formou pravidel implementovaných v podobě automaticky vykonatelných „smart contracts“, které definují, jak je možné s daným tokenem nakládat.
A dále je zde možnost integrace externích systémů pomocí tzv. oracle, odkud se mohou načítat stavy a podmínky, podle kterých se smart contracts řídí, a zapisovat výsledné stavy po jejich vykonání.
Přínosy tokenizace
Tokenizace nabízí zcela nové možnosti, jak s virtualizovaným majetkem dále nakládat. Vezměme si například, že vlastníte dům. Vaše nemovitost může být vyjádřena jedním tokenem, jehož vlastnictví jednoduše převedete na někoho jiného, pokud ho chcete celý prodat.
Co když ale chci převést jen část vlastnictví? Potřebuji například získat peníze, nechci si půjčovat na klasickém bankovním trhu, a tak zkusím prodat část svého domu. Pak mohu hodnotu domu virtuálně rozdělit do více tokenů, které mohu prodat separátně a které se dále budou obchodovat zcela nezávisle.
Velkou výhodou je fakt, že token je v tomto případě podložen reálnou fundamentální hodnotou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Kryptoměny v politice? Většina Američanů se bojí, že politici finanční dary zneužijí
Spekulativní cirkus na trhu kryptoměn. Proč virtuální měny nemají budoucnost?
Skoro jako akcie
Ve své podstatě se tento princip podobá primární emisi akcií, kterou by provedla společnost, která se rozhodla vstoupit na akciový trh, aby získala prostředky pro svůj další rozvoj.
Nicméně ve srovnání s tím je celý proces založený na technologii blockchain o několik řádů jednodušší, a hlavně dostupný téměř každému. To vytváří příležitosti pro zcela nové způsoby financování (např. crowdsourcing) a obchodní modely na nich založené.
Zásadní přínos technologie blockchain je v tom, že důvěryhodným a nezpochybnitelným způsobem dokáže zafixovat popsané transakce, a to i bez nutnosti zahrnutí centrálních autorit.
V současné době širokému rozvinutí tokenizace brání stávající právní prostředí nebo naopak nedostatek formalizovaných pravidel (např. závaznost zápisu v blockchainu), a to zejména v případě tokenizace fyzického majetku.
Tokeny v uzavřených systémech
Nicméně v případě uzavřených systémů (private, permisioned blockchain), které se týkají omezené komunity (např. konsorcium firem, společenství vlastníků bytových jednotek, komunity kolem on-line počítačových her atd.), je možné nastavit potřebná pravidla vzájemnou dohodou.
Výsledkem je smlouva, která definuje závazky jednotlivých stran a způsob řešení možných sporů. V takových případech, pokud bude komunita dostatečně rozsáhlá a bude obsahovat stranu nabídky i poptávky, vznikne „uzavřený ekosystém“, v rámci kterého může fungovat oběh privátních a dále nesměnitelných tokenů.
Příkladem mohou být virtuální aktiva a majetky, které vznikají v komunitách počítačových her. V jejich případě lze například prodávat již definované herní měny nebo vyměňovat postavičky a natrénované avatary.
Jiný příklad představuje uzavřený trh věrnostních programů, kdy lze vydělávat „věrnostní tokeny“ za nákupy a pak je definovaným způsobem utrácet v partnerské síti.
Řešení programů založených na tokenech a technologii blockchain přinese zásadní zvýšení flexibility a zjednodušení přístupu pro nové partnery. Rovněž zvýší atraktivitu celé sítě pro zákazníky (více možností, za co jinak nesměnitelné věrnostní body utrácet) i pro partnery (možnost oslovit velké množství nových zákazníků). Pro provozovatele platformy představuje nový zdroj příjmů díky rozsáhlému partnerskému ekosystému.
V příštím díle nás čeká zamyšlení nad střetem mezi světem kryptoměn a bitcoinu a tradičním světem, jeho hranicemi, strukturami a regulacemi.
PARTNEREM SERIÁLU O BLOCKCHAINU JE SDRUŽENÍ |
Dobrý den, jak bude v případě prodeje „části“ domu pro získání dodatečných finančních prostředků zajištěna a ověřena solventnost dlužníka? Úvěrové společnosti na to mají poměrně robustní riskové modely.
To lze řešit pomocí tzv. „escrow“, tzn. že dlužník dá do „zástavy“ peníze (buď pošle z účtu nebo použije kryptoměnu), prodejce domu uvidí skrz nějakou aplikaci nebo web, že peníze jsou z jeho strany vložené a jakmile to potvrdí, tak v tu chvíli se peníze převedou na jeho účet a zároveň se kupujícímu odešlou tokeny nebo prostě nějaký druh digitální smlouvy o tom, že daná část domu mu teď patří kupujícímu. Když byl bitcoin v plenkách, tak na tomto principu fungovaly burzy, tedy přesněji směnárny, kdy se potkali dva neznámí lidi a skrze webovou stránku si tímto způsobem navzájem vyměnili peníze a bitcoiny, bez této služby byl nákup a prodej dost rizikový…
Dobrý den, jakým způsobem je zajištěna bezpečnost (např. zamezení jevům, jako je doublespending) u privátních (čti centralizovaných) blockchainů? Blockchain jako technologie sám o sobě nic takového nezaručuje. Bez decentralizované hashrate a s motivací těch, co potvrzují transakce (jako je tomu u Bitcoinu s Proof of Work protokolem a emisí bitcoinů formou odměny za těžení – potvrzování transakcí), tedy bez nezávislých těžařů nedává využití blockchainu smysl. To samé přece dokáží i jiné databáze a jestli je někdo centrálně spravuje, bude to fungovat stejně, jen se tomu nemusí říkat blockchain.