Pozornost evropských finančních trhů je sice upřena na jednání ECB, ale my se budeme tentokrát věnovat domácímu číslu jedna, a sice míře nezaměstnanosti, respektive situaci na českém trhu práce.
Po krátkém sezonním nárůstu na přelomu roku začíná s největší pravděpodobností nezaměstnanost v ČR opět klesat.
Míříme pod tři procenta
Zatímco loni v únoru nezaměstnanost ještě překračovala pět procent, nyní je už nižší než čtyři procenta a za nedlouho se nejspíše dostane dokonce pod hranici tří procent.
GRAF: Vývoj míry nezaměstnanosti v Česku
Měsíční údaje za posledních pět let, v procentech
Zdroj: Tradingeconomics.com
V počtech to znamená, že se řady nezaměstnaných meziročně ztenčily o 100 tisíc lidí, ve srovnání s obdobím konce poslední recese dokonce o cca 350 tisíc.
GRAF: Vývoj počtu nezaměstnaných v Česku
Za posledních 12 měsíců, v absolutních číslech
Zdroj: Tradingeconomics.com
S tím, jak nezaměstnanost v dobách recese v ČR rychle rostla a v dobách konjunktury opět svižně klesá, je evidentní, že český trh práce patří rozhodně mezi ty flexibilnější v rámci celé EU.
Situace se zlepšuje
A právě konjunktura a s ní spojený vznik nových pracovních míst v průmyslu a ve službách jsou důvodem, proč se situace na českém trhu práce tak rychle zlepšuje.
Dokonce je vlastně nejpříznivější i nejnapjatější za celou dobu trvání samostatné ČR a současně je česká nezaměstnanost nejnižší také v rámci celé EU.
Dnešní číslo se ovšem pro takové mezinárodní hodnocení vzhledem k metodice příliš nehodí. Zahrnuje až příliš mnoho lidí, kteří jsou sice evidováni jako nezaměstnaní, nicméně do práce nejsou schopni (či možná ochotni) nastoupit během 14 dnů nebo si práci vlastně ani aktivně nehledají.
Zkreslená statistika?
Potom už nemůžeme mluvit o tom, že je zde přes 280 tisíc nezaměstnaných, je to vlastně ani ne polovina (Eurostat uvádí 128 tisíc za leden).
Z tohoto pohledu je pak už jen velmi relativní (i když tolik oblíbený) podíl nezaměstnaných na jedno volné pracovní místo.
UŽ JSTE SI OBJEDNALI?
|
|
Sice budeme moci psát, že je zde zhruba 1,2 uchazeče na jedno volné místo, nicméně kdybychom vzali oněch necelých 130 tisíc lidí bez práce, pak by tento poměr vycházel zcela opačně, skoro 2 : 1.
Tento výsledek jen ilustruje napjatost situace na trhu práce, kdy se nedostatek zaměstnanců stal hlavní bariérou dalšího svižného růstu české ekonomiky.
A tak spíše než počty evidovaných lidí bez práce je zajímavější sledovat, kolik nových volných míst opět přibylo.
Z hlediska trhu práce se ekonomika přiblížila svým kapacitním možnostem, které mohou posunout nahoru jen další investice.
to jsou ale žvásty, problémem není nedostatek zaměstnanců, ale výše mzdy
Kdyz uz se berou jen lide ochotni pracovat,tak pak je treba nechat jen firmy nabizejici misto za nastupitelnou mzdu,takze pod 18000 nabidky vyskrtnout,za to nikdo delat nepujde