Mohlo by vás také zajímat
Může se Rheinmetall stát evropskou Nvidií v obranném průmyslu?
Charu Chanana 24. března 2025Společnost Rheinmetall představuje díky růstu obranného rozpočtu evropských zemí, přezbrojování NATO i vlastní expanzi do oblasti munice a bojových technologií…
Za levný benzín v Česku může Rusko
Lukáš Kovanda 21. března 2025V Česku v uplynulém týdnu klesla cena benzinu pod 35 korun za litr, Natural 95 je tak nejlevnější od října…
Náš kamarád Vladimir? Proč se Trump a Musk staví na Putinovu stranu?
Štěpán Křeček 11. března 2025Co stojí za nekritickým americkým přístupem k Rusku a jeho prezidentovi Vladimiru Putinovi ? Ať už je motivace Donalda Trumpa…
- KOMENTÁŘ
Tři podoby ruského finančního krvácení: v akciích, v ropě i v měně
Rusko v důsledku sankcí Západu finančně těžce krvácí, a to hned na více způsobů. Zde jsou graficky přiblíženy tři zásadní: krvácení Ruska v akciích, v ropě a v měně. Bohužel se válka na Ukrajině výrazně propisuje do cen pohonných hmot, včetně Česka.

Ruský rubl v důsledku války na Ukrajině zažívá jízdu jako na houpačce. (Ilustrační foto) Zdroj: Pixabay
Sankce proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu se logicky propisují i na finanční trhy. Lídři zemí Evropské unie se summitu shodli na zavedení dosud nejtvrdších sankcích proti Rusku. Nové sankce v reakci na ruskou invazi oznámily také Spojené státy, Británie či Kanada. Jak se projevují přímo v Rusku, zde jsou tři vybrané typy „krvácení.“
Volný pád burzy
Akcie ruských firem, které se obchodují na londýnské burze, přišly za poslední dva týdny o 98 procent své tržní hodnoty. O tolik totiž poklesl ukazatel Dow Jones Russia GDR, který měří výkonnost jedenácti ruských akciových titulů obchodovaných na londýnské burze. V Londýně se s ruskými akciemi nadále obchoduje.
Moskevská burza je od začátku týdne zavřená, nejdéle od roku 1998. Až se burza v Rusku otevře, bude to volný pád.
Pád akcií na londýnské burze ale poskytuje určité vodítko, jak by akcie dopadaly na moskevské burze, pokud by zůstala otevřená. V Moskvě by však Rusko mělo po ruce regulatorní páky a propad svých akcií by tak různými opatřeními mohlo tlumit, takže by zřejmě nebyl až tak citelný jako v Londýně.
Z 23 klíčových ruských akciových titulů se ale i tak podle výpočtu Bloombergu vypařila hodnota odpovídající v přepočtu 13 230 miliard korun. To zhruba odpovídá hrubému domácímu produktu Česka za dva a čtvrt roku. Lze tedy říci, že zatímco Rusko vojensky destruuje Ukrajinu, svět hospodářsky destruuje Rusko.
GRAF: Srovnání vývoje ceny akcií Sberbank, Gazprom a indexu MSCII Russia
Od začátku roku 2020 do současnosti, v procentech.
Zdroj: Bloomberg
Ropné krvácení
Dopady západních sankcí |
Vzhledem k sankcím, které západní země uvalily na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu, je pro Rusko čím dál těžší ropu teď prodat. Ruská ropa Urals je teď v aukcích levnější o více než 18 USD/barel proti ceně ropy Brent, která se považuje za hlavní vodítko vývoje cen ropy na světových trzích. Tak výraznou slevu trh nepamatuje od rozpadu Sovětského svazu před více než 30 lety. Ani při takové slevě ale obchodníci nenacházejí zájemce, kteří by byli ochotni si ruskou ropu koupit. (ČTK) |
Rusko ovšem finančně krvácí nejen v akciích. Cena barelu ropy Brent vystoupala nad 111 dolarů za barel. Cena americké lehké ropy WTI vykazovala obdobný průběh, když cena při obchodování dostala až ke 120 dolarům za barel.
V korunách pak ropa Brent dnes prvně v historii překonala metu 2700 Kč a letí dál vzhůru (viz graf níže). Což je i důsledek citelného oslabování kurzu koruny vůči světovým měnám.
Pohonné hmoty se kvůli tomu v Česku brzy přehoupnou přes 40 korun za litr. Západ totiž sice ruskou ropu přímo ještě nesankcionuje, ale trh se tak už chová. Svět, včetně Číny, teď o ni nemá zájem ani ve velké slevě. Takže ropa sice zdražuje, ale Rusko z toho zase tolik nemá.
GRAF: Vývoj korunové ceny ropy Brent
Za posledních 30 let, v korunách za barel.
Zdroj: Bloomberg
Benzin za 50 korun?
Čeští motoristé musí počítat s tím, že ceny pohonných hmot budou dramaticky růst i v příštích dnech. Pohonné hmoty v ČR od invaze Ruska na Ukrajinu v minulém týdnu zdražují nebývale citelným tempem, denně v rozsahu kolem 30 až 40 haléřů. Toto již tak rychlé tempo zdražování, v případě benzínu nejrychlejší od roku 2010, však může ještě akcelerovat.
A to zejména v tom případě, že Rusko v rámci odvety za víkendové sankce Západu omezí své dodávky plynu či ropy do Evropy. Zrychlení růst cen by nastalo také v případě dobytí Kyjeva ruskými vojsky, které by zřejmě znamenalo určitý zlom v ukrajinské válce a korunu by oslabila ještě výrazněji než doposud.
Navíc by stoupla pravděpodobnost, že Západ uvede další sadu sankcí, která by zřejmě již zahrnovala také přímo sankce uvalené na dovoz ruské ropy a plynu do Evropy a/nebo kompletní odstřižení Ruska od systému SWIFT, jenž umožňuje plynulý mezinárodní platební styk.
VÍCE K TÉMATU:
Trest za invazi: Západ torpéduje ruský finanční systém, rubl padá na historické dno
Sankce zdaleka ne atomová, i tak je třeba vnímat odstřižení ruských bank od SWIFT
Vladimir Putin: Hlavou Ruska je pacient se syndromem supervelmoci
Odolný rubl?
Tak trochu překvapivě málo však zatím Rusko krvácí v podobě oslabování rublu. Ten od minulé čtvrtka, kdy invaze začala, ztratil proti dolaru je zhruba dvanáct procent (viz tabulka Bloombergu níže).
To je „jen“ třikrát více než česká koruna. Koruna teď poprvé od listopadu 2020, kdy vrcholila pandemie a nebyly ještě vakcíny, oslabuje nad 25,50 Kč za euro, resp. 23,00 za dolar. Patří mezi šestici měn, které na ruskou invazi doplácí nejvíce.
Od minulého čtvrtka citelně oslabila po boku forintu, zlotého, zmíněného rublu a měn Kazachstánu a Kyrgyzstánu.
TABULKA: Srovnání vývoje měn, které za poslední týden nejvíce oslabily v důsledku války na Ukrajině
Zdroj: Bloomberg